Skip links
IMAP ve POP Nedir? Arasındaki Farklar Diperweb

UI ve UX Nedir? Web Tasarım İle Bağlantısı Nedir?

Günümüzde bir çok web sitesi ve uygulaması UI ve UX kavramının esintileriyle veya birebir ilkeleriyle hazırlanıyor dersek pekte yanlış olmayacaktır. Peki UI ve UX Nedir? Web Tasarım İle Bağlantısı Nedir?

UI Nedir?

UI açılımı User Interface olmakla beraber Türkçesi Kullanıcı Arayüzü diyebiliriz. Kullanıcı arayüzü bir çok web projesinde ve uygulama projesinde önem verilen ve genellikle kullanıcıların yapacağı işlemlerin görsel olarak zenginleştirilmiş ve basitleştirilmiş hali diyebiliriz. Fakat genel geçer bu kavramın yanında UI kavramı çok geniş kapsamlı olarak insan’a özgü diğer kavram ve konuları da içine almakta.

UI UX Nedir? Web Tasarım İle Bağlantısı Nedir? Diperweb

“Tasarım, genel iletişimin bir parçasıdır. Yapılmak istenen iletişim, sizinle Web ziyaretçileri arasında değil, müşterinizle onun Web ziyaretçileri arasında olacak. Siz sadece aracısınız.”

Doug Bowman

UX Nedir?

UX açılımı User Experience olmakla beraber Türkçesi Kullanıcı Deneyimi diyebiliriz. Kullanıcı arayüzünün tasarımı kadar deneyimi de önem arz etmektedir. Çünkü kullanıcıların sezgisel olarak deneyime sahip olması bir bağ kurmalarını sağlayarak bir çok davranış değişikliğine sebep olabilir. Kullanıcı deneyimi bir uygulama veya web sitesinde kullanıcının bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamak ve bu eylemi gerçekleştirirken iyi bir deneyim yaşatmaktır.

UX tasarımcısının bir çok alanda daha bilgisi olması gereklidir. Kullanıcı deneyiminin geniş bir kapsama sahip olmasının nedeni de budur. İnternet ortamında yaptığınız alışveriş sistemini hatırlayın. Aldığınız yerin uygulaması veya web sitesinden başlayarak ürünün size paketlenip gelmesine kadar ki aşamaların hepsindeki en ince ayrıntıya kadar olan her şey aslında kullanıcı deneyimi yani UX ile doğrudan bağlantılı olan kapsayan ve etkileyen bir sistem örneği diyebiliriz.

UX deneyimini tasarladınız fakat UI tarafında hiç bir şey yapmadınız. Bu durumda ne kadar iyi bir deneyim planlasanız da eğer görsel olarak iyi bir arayüze sahip değilse kullanıcı tarafında hiç bir anlamı olmayacağını söyleyebiliriz.

Yüksek kalite de UI tasarımına sahip olmak yüksek rekabet avantajına sahip olmamızı sağlamakla beraber arka planda her şey yolunda gitse de gitmese de iyi durumda olduğunu olduğunu gösterir.

Web Tasarım İle Bağlantısı Nedir?

Web Tasarım kavramı kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) kavramlarının planlı ve düzenli şekilde harman edilmiş kavramı diyebiliriz. Bir web sitesine girildiğinde ilk olarak tasarımı, görsel zenginliğine dikkat edilse de bu görsellerin konumlandırılması ve bir yere işlevsel olduğu düşünülerek basıldığında hiç bir eylem olmaması direkt olarak olumsuz etki bırakacaktır. Bu yüzden tasarım ve görsel zenginliğin yanında kullanıcı deneyimini etkileyen kullanılabilirlik ve işlevselliğinde belirli temel düzeyde düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi önemlidir.

Web Tasarım bir çok açıdan tüketici veya kullanıcıları etkileyerek ürün veya hizmetin alınmasında tercih sebebi yapabilmektedir. Kullanılan en ufak buton bile kullanıcıların dikkatini çekip çıkış yapmasını sağlayabilir veya kullanılan bir görselin veya kullanıcı deneyimini etkileyen bir efektin bulunması satın almayı direkt sağlayabilmekte.

UI ve UX kavramlarına ilginiz bulunuyorsa bunları derinlemesine öğrenerek projelerinizde etkili bir şekilde kullanabilir veya aşağıda bahsedeceğimiz ünvanlardan birine sahip olarak, eğer sevdiğinizi düşünüyorsanız para kazanabileceğiniz bir meslek olarak yapabilirsiniz. Çeşitli eğitimleri Udemy’den bulabilirsiniz.

UXD: User Experience Designer (Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı)
UID: User Interface Designer (Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı)
ID: Interaction Design (Etkileşim Tasarımı)

Yukarıdaki ünvanlara sahip olmak için her meslekte olduğu gibi belirli deneyim ve bilgi ile elde edilebileceğini söyleyebiliriz.

Diperweb olarak web sitelerinizi belirli düzen ve işlevsellik içerisinde tasarlıyor sizlerin herhangi bir şey yapmasına gerek kalmadan gerçek hayatınızdaki işinizle ilgilenirken sizin için bütün herşeyi tamamlıyoruz.

Leave a comment

five × one =