Diperweb Logo

IMAP ve POP Nedir? Arasındaki Farklar Neler?

IMAP ve POP Nedir? Arasındaki Farklar Neler?

IMAP ve POP Nedir? Arasındaki Farklar Neler?

IMAP ve POP e-postaya erişim için kullanılan yöntemlerdendir. E-postalarınızı mobil cihazlar, bilgisayar gibi alanlarda denetlenmesi gerektiğinde e-posta hesabınızı IMAP olarak kurmanız, kurduğunuz cihaz üzerinde herhangi bir bir depolama yapmadan ve sunucudan o e-postayı çekmeden kontrollerini sağlayabilirsiniz.

IMAP Nedir?

Bu erişim yöntemi sahip olduğunuz veya size verilen e-posta adresine her mobil cihaz ve bilgisayardan ulaşmanızı sağlar. E-postanızı bu seçeneğin kurulu olduğu program veya uygulama üzerinden kontrol ettiğinizde e-posta herhangi bir şekilde bilgisayarınıza indirilmeden ve kayıp olmadan kontrol etmenizi sağlar. İnternet erişiminin olduğu her mobil ve bilgisayar gibi cihazlardan e-postanızı tam anlamıyla kontrol edebilir ve gerekli işlemleri kusursuz bir şekilde sağlayabilirsiniz.

IMAP nedir Diperweb

IMAP teknolojisinde iletilen iletiler ve ekler yalnızca tıkladığınızda cihazınıza indirilir ve sunucudan herhangi bir şekilde silinme gerçekleşmez. Bu şekilde POP erişim seçeneğinden daha hızlı şekilde e-postanıza erişim sağlayabilirsiniz.

POP Nedir?

POP, e-posta hizmetinizin bulunduğu sunucuyla iletişim kurarak yeni gelen tüm e-postalarınızı kontrol edilen cihaza yerel olarak indirilir ve kaydedilir. E-postalarınızı PC veya Mac bilgisayarlarınızdan kontrol ediyorsanız e-posta cihazınıza indirilir ve bir daha kontrol etmek istediğinizde ise sadece aynı cihazdan o e-posta kontrol edilebilmektedir. E-postanıza başka cihazdan ulaştığınızda kaydedilen e-postalara erişim sağlayamazsınız.

Aynı durum gönderilmiş e-postalar içinde geçerlidir.

POP Nedir? POP3 Nedir? Diperweb

Erişim konusunda belirli bir çözüm ise bir kopyasını sunucu da bırak diyerek aşılabilse de birden fazla cihaza kurulan aynı e-posta adresinde senkronizasyon hatası oluşabilmekte.

IMAP ve POP Arasındaki Farklar

IMAP ve POP arasındaki farkların bazıları kapatılabilir olsa da en bariz ve kullanıcıları en çok ilgilendiren senkronize bir şekilde farklı ve bir çok cihazlardan kontrol edilebilirlik diyebiliriz.

IMAP seçeneği bir çok çalışanın hem hayatını kurtardı ve olumsuz şekilde daha çok çalışmasını sağladı. Çünkü mobil cihaz kullanımı ile her yerden erişim durumu çalışanların e-posta cevaplaması için baskı oluşturmakla beraber iş akışını etkileyebilir. Bu durumda ilkeleri olan bir şirket olmak gerekli veya bunları savuşturabilecek prensiplere sahip olunmalı. Yoksa işimiz zor 🙂

Diperweb marka ve işletmeleriniz için gerekli olan e-posta hesaplarını web site tasarımı hizmeti içerisinde oluşturarak kurumsal kimliğinizi güçlendirmenizi sağlar.

Related Posts
Sohbet Başlat
Yardımcı Olabiliriz :)
Scan the code
Merhaba
Sizin için buradayız. Tıklayın, size hemen yardımcı olalım :)