İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Yükselen Trend TikTok ve Pazarlama

Yükselen Trend TikTok ve Pazarlama

Yükselen Trend TikTok ve Pazarlama

Akıllı telefonların hayatımıza birden ve hızlı bir şekilde yayıldığını söyleyebiliriz. Bu yaşamımızda TikTok gibi bir çok tabu oluşturan ve önyargı sağlayan bir uygulama ile tanışacağız.

Durmadan gelişen bu dijital mecralar da sadece bizlerin değişmesini değil, pazarlama anlayışınında oldukça değiştiğini gözlemleyebiliriz. Yükselişi durmayan bu sosyal medya platformunun, pazarlama alanına nasıl etki ettiğini gözlemleyelim.

TikTok Nedir?

TikTok uygulaması 2016 yılında Bedence firması tarafından piyasaya sürülmüş olup 2018 yılında ise Musical.ly ile birleşen online video yükleme platformu olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde gün geçtikçe ise kullanımı ciddi oranda artmaktadır.

Uygulama hakkında detaylı bir bilgi verecek olursak çeşitli video düzenleme ve efektler ile herhangi bir konu da 15-60 saniye arasında video oluşturmanızı sağlayan platformdur. 2016 yılında çıkışından bu yana durduralamayan bu uygulamanın sahibi ise Çin. Kısa sürede dünyanın en çok indirilen uygulaması halini alan TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 500 milyondan fazla olmakla beraber kısa sürede bir çok uygulama arasından sıyrılıp Whatsapp uygulamasının arkasına yerleşti.

Yükselen Trend TikTok ve Pazarlama DiperwebGoogle Play de durum böyleyken App Store tarafında ise farklı olarak birinci sırada bulunmaktadır.

TikTok Erişimi ve Kitlesi Nedir?

TikTok dünya genelinde 150 pazarda ve 75 dilde hizmet sunmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi küresel çapta da %41’in üzerinde 16-24 kitlesinin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı tabanının bir diğer kesmi ise %24,5 ile 25-34 yaş grubu da mevcuttur. Platform da bulunan kadın kullanıcı sayısı ise 2 milyon kadar erkek kullanıcı sayısını geçtiğini söyleyebiliriz.

Uygulamanın kitle yapısına bakıldığında Z kuşağına doğru evrildiğini görebiliriz. İçerisinde bulunan kitleleri hedeflemek amacıyla TikTok reklamlarını kullanan markalar için ideal bir hale getirmektedir. Kullanıcı kesin olarak tanımlanmış ve yüksek etkileşim gerçekleştirmektedir. Marka ve işletmelerin doğru bir türde içerik yayınlamaları durumunda dönüşüm ve öne çıkmasını da sağlamaktadır.

TikTok Uygulamasında Nasıl Reklam Verilir?

TikTok Reklam Kampanyanızı Oluşturma

TikTok reklam kampanyanızı oluşturmanın önemi; TikTok reklamları yayınlamak ve reklam verenlere istedikleri etkileşime ve kitleye ulaştırmak için bir çok araç sunan basit bir işlem bütünüdür.

TikTok Reklam Hesabı Başlat

Başlamak için öncelikle “Bir reklam oluştur” butonuna tıklayarak TikTok reklamları aracılığıyla bir reklam hesabı edinin. Hesabınızın doğrulama adımlarını gerçekleştirdikten sonra ve politikaları kabul ettikten sonra TikTok için reklam oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Reklam Kampanyası Oluşturun

Kaydımızı tamamladıktan sonra, hesap kurulumu altında 6 adet seçeneği bulunan “İşletme Bilgileri” için bir alan olacaktır: işletme adı, tanıtım urlsi, adres, il ve posta kodu. Adımı ilerlettiğinizde iletişim bilgileri, vergi bilgileri ve ödeme bilgileri için alanlar mevcut olacaktır.

Hedef Belirleyin

Kişiselleştirilmiş bilgiler göz önüne alındığında, kullanıcı TikTok reklam kampanyası için üç hedef aralarından seçim yapabilirsiniz; Düşünme, Farkındalık ve Dönüşüm.

Farkındalık, adından da anlaşılacağı gibi yeni işletme ve markaların bilinirliğini arttıracak ve geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Düşünmek, daha eski ve köklü firmaların veya markaların kullanıcılar tarafından daha çok ziyaret edilmeye ve markaya trafik çekmeye teşvik etmek amacı ile oluşturulmuştur. Dönüşüm ise oluşturulan reklamları kullanarak marka ve işletmeye doğru harekete geçmesine yardımcı olması amaçlanmıştır.

Bütçe

Bir kampanya oluştururken karşınıza bütçe olarak sadece iki seçenek çıkacaktır; Günlük bütçe ve sınırsız bütçe. Bu seçeneklerin adından da anlaşılacağı gibi günlük olarak bütçe ve o reklam kampanyası boyunca harcanması istenen bütçe olarak ayarlanabilmektedir.

Hedef Kitle Belirleme

Her reklam kampanyasında belirli bir müşteri portföyü göz önünde bulundurursak, uygulama reklam verenin belirli özelliklere göre özel hedefleme yapmasına izin vermektedir. Mevcut demografik seçenekler şu şekilde;

  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Dil
  • Konum

Reklam veren olarak kitlenizin kullandığı cihazlara ve alanlara göre de reklam oluşturabilirsiniz. Aslında bu aşamalarla da diğer platformlarda olduğu gibi uygulamanın kendisine de reklam verebilmektesiniz. Tabii bunun da iki yöntemi mevcut: Yayın içi reklam ve banner reklam olarak.

Yayın içi reklam da oluşturduğunuz reklamın doğrudan bir url ile web sitenizin görünmesini sağlayabilirsiniz. Banner reklamlarda ise uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkan reklamlardır ve buralara da uygun bir tasarım ile reklam verebilirsiniz. Reklam vermenizi gerçekleştirdikten sonra reklamınız ile alakalı tüm verileri elde edebilir ve analiz edebilirsiniz.

Benzersiz İçerik Oluşturun

Tiktok gibi çok kalabalık uygulamanın arasında diğer marka ve işletmelerden sıyrılmak için çok fazla kaynak, çok fazla yaratıcılık ve enerji gerekmektedir. Bu platformda aslında kullanıcılar daha çok meydan okumaya hazırlar. Yani tek yapılması gereken ilginç bir hashtag oluşturup belirli bir şekilde meydan okumaya başlamanız ve çalışmanız. Böyle bir şeyi gerçekleştirdiğinizde diğer kullanıcılar ilham alabilir ve harekete geçebilir. Böyle bir durumda daha fazla kullanıcıya ulaşabilir durumda olacaksınız.

Diperweb olarak marka ve işletmelerin her daim gelişimde bulunmasına ve reklamlarda dijital çağa ayak uydurmasında destek olmayı hedefliyoruz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!