İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Youtube Shorts Nedir?

Youtube Shorts Nedir?

Youtube Shorts Nedir? Nasıl Kullanılır?

2005 yılında 3 ortağın kurduğu ve ilk videonun yüklenmesiyle beraber 1 yıl içerisinde bir çok internet kullanıcısı tarafından büyük ilgi gördü. 2006 yılına baktığımızda 65 binden fazla video ve 100 milyondan fazla video izlenmeye ulaştığını bizlere duyurdu. Kısa bir süre sonra Google tarafından farkedilen platform 1.65 milyar dolara satın alınması gerçekleşti. 2014 yılında üyelerin video paylaşarak para kazanma özelliğinin aktifleşmesiyle adeta internet kullanıcılarının her gün vakit geçirdiği bir mecra haline geldi. 2021 yılı itibari ile Instagram ve TikTok platformunda yer alan kısa 60 saniyeyi bulabilen video özelliğini Youtube markasının yanına Shorts kelimesini getirerek duyurdu.

Youtube yükseliş trendinin devamından kaynaklı olarak Youtuber kavramının doğuşuna neden oldu ve bir çok ün kazanan insanların bulunmasını ve barınmasını sağladı. Son zamanlarda TikTok platformunun topluluklar arasında yaygınlaşması ve gerçekten insanların sosyal hayat olarak bu platformda vakit geçirmelerinden kaynaklı olarak bu akımın yaygınlaşmasıyla Youtube’da bu akıma giriş yaptı.

2021 yılının Mart ayında bir çok ülke de Beta versiyonu ile giriş yapan Youtube Shorts, Youtube uygulamasının içerisinde bulunan araçlar ile dikey konumda belirli araçlar ile video oluşturmanızı kolay bir şekilde yapmaktadır. Oluşturduğunuz videoları Youtube platformunda kolay bir şekilde paylaşabilir ve bu yeni bakir platformda yerinizi hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Youtube Shorts videolarını farklı ekipmanlar gerekmeden sadece telefon kullanarak Youtube Shorts videolarınızı çekebilirsiniz.

Youtube Shorts Nedir Nasıl Kullanılır DiperwebYoutube Shorts Nasıl Kullanılır?

Yaratıcı ve kısa videolar oluşturarak paylaşmanız için Youtube Shorts’u etkili bir şekilde kullanmanız yeterlidir. Youtube Shorts’u kullanmanız için;

  • Mobil cihazlarınızdan herhangi birinden Youtube uygulamasında Google hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Giriş yaptıktan sonra uygulamanın alt kısmında “+” butonuna tıklayınız.
  • Açılan menüde “Kısa Video Oluştur” seçeneğini seçmeniz gereklidir.
  • Açılan ekranda çeşitli izinlere kendinize göre izinleri onaylamanız gerekmektedir. İzinleri vermeniz ile birlikte altta bulunan kırmızı butona tıklayarak bir kayıt başlatabilirsiniz.
  • Videonuzu çeşitli araçlarla da tamamladıktan sonra sağ alt köşe de bulunan işarete tıklayarak kaydettiğiniz videonun ön izlemesini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ön izlemeyi gerçekleştirdikten sonra düzenleme ve müzik ekleme gibi çeşitli özelliklerden yararlandıktan sonra sağ üst köşede bulunan ileri tuşuna basabilirsiniz. 
  • Son bölüm olarakta video başlığınızı yaratıcı bir şekilde veya normal şekilde belirleyip kimlerin görebileceğini seçip ardından sağ üstte bulunan Yükle butonu ile birlikte Youtube Shorts dünyasında paylaşabilirsiniz.

Diperweb olarak yakında zaman Youtube Shorts platformunu kullanarak sizlere pratik ve önemli bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!