Diperweb Logo

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

WordPress Eklenti Ekleme Rehberi

WordPress Eklenti Ekleme Rehberi

WordPress dünya da bir çok web sitesinde kullanılan bir alt yapı olmasıyla birlikte bir çok açıdan bilinmesi gereken bazı şeyler mevcut. Bunların başında ise web sitenize önemli katkısı olan ve bir çok özelliği eklemeyi sağlayandan bahsedeceğiz: Eklentiler.

Eklentiler ile web sitenizde olması gereken veya istediğiniz özellikleri eklenti marketinden veya diğer geliştiricilerin bulunduğu web sitelerinden satın alabilir ve web sitenize ekleyebilirsiniz. Web sitenize eklemek için birden fazla yok bulunsa da en doğru bilinen manuel ekleme yönteminde bazen hatalar oluşabilmektedir. Genellikle başarılı olan yöntemden de bu yazımızda bahsedeceğiz.

1.Yöntem WordPress Paneli Üzerinden Eklenti Ekleme

WordPress web sitenizde giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan Eklentiler kısımına tıklayın.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Eklentiler yazısının yanında Yeni Ekle butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan ise Eklenti Yükle butonuna tıklayın.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Tıkladıktan sonra ise açılan yere elde ettiğiniz eklenti dosyasını sürükleyerek yükleyebilir veya Dosya Seç butonundan dosyanızı seçerek yükleyebilirsiniz. Ve uyarıda bulunduğu gibi mutlaka yükleyeceğiniz dosya .zip uzantılı olmalıdır.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Dosyanızı seçtikten sonra Şimdi Kur butonu aktifleşecektir. Ve eklenti yüklenmesi için ayrı bir pencere de tamamlanması için açılacaktır. Bu kısımda hata oluştu demesi çok olası olduğundan dolayı bahsedeceğimiz 2. yöntem sizler için daha kesin sonuç verecektir.

2. Yöntem Hosting Paneli Üzerinden Eklenti Ekleme

Web sitenizin sahip olduğu hosting türüne ve lisansına bağlı değişiklik göstermekle beraber temel mantığı ise tamamen aynıdır. Kendi kullandığınız panele uygun şekilde uyarlayabilir veya bizimle iletişime geçerek ücretli olarak sizlere destek sağlayabiliriz. Anlatacağımız hosting yönetim paneli ise DirectAdmin üzerinden olacak ve bu yöntem ile yüklediğinizde dosya bozukluğu olmadığı sürece eklentileriniz %99.9 oranında çalışacağını söyleyebiliriz.

Hosting yönetim panelinize girdiğinizde ve DirectAdmin’e bağlandığınızda Dosya Yöneticisi ikonuna tıklayın.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Açılan pencere de ise public_html dosyasına tıklayarak içerisine giriyoruz.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Burada da wp-content dosyasının içerisine giriyoruz.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Bu dosyanın içerisinde ise plugins dosyasına tıklayarak içerisine giriyoruz.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

İçerisine girdiğinizde ise eklemek istediğiniz eklentinin .zip halini buraya sürükleyerek yüklenmesini bekleyin. Yüklendikten sonra dosya sırasından dosyanızı seçip sağ üstte bulunan üç noktaya tıklayın. Aşağıdaki gibi küçük ekran açıldığında ise Ayıklaya tıklayın.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Tıkladığınızda ise aşağıdaki gibi bir küçük ekran açıldığında Ayıkla butonuna tıklayın. Tıkladığınızda dosya ayıklanarak diğer dosyaların arasında yerini alacaktır.

Wordpress Eklenti Ekleme Rehberi

Eklentimizi eklediğimize göre wordpress web sitenizin yönetim paneline girerek Eklentiler kısımından yüklediğiniz eklentiyi bulup Etkinleştir diyerek artık yüklediğinizi etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu iki yöntemi kullanarak etkin bir şekilde yükleyebilir ve web sitenizin veya müşterinizin web sitesinin gelişmesi için uygulayabilirsiniz.

Diperweb olarak her zaman premium hizmet anlayışı ile sizlere hizmet sunmayı hedefliyoruz. Çeşitli sorunlarınızı zamanınızı hiç harcamadan bizler çözüme ulaştırıyoruz.

Related Posts
Sohbet Başlat
Yardımcı Olabiliriz :)
Scan the code
Merhaba
Sizin için buradayız. Tıklayın, size hemen yardımcı olalım :)