İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Wordpress Cache Eklentileri ve Yetenekleri

WordPress Cache Eklentileri ve Yetenekleri

WordPress Cache Eklentileri ve Yetenekleri

WordPress dünyasında bir çok web sitesinin kullandığı ve önem verdiği önbellek ingilizce terimi cache, web sitelerinin günümüz çağında yüksek hızla internet sitelerini ziyaret eden kullanıcılarını bekletmemek ve memnun etmek adına geliştirilmiş ve web sitelerine hız kazandıran ve artık vazgeçilmez olan kavramlardan biridir.

Google arama motorunun hızlı açılan ve kullanıcı odaklı olan web sitelerinin sıralamalarda daha yüksek bir yere sahip olması gerektiğini düşünerek mevcudiyette olan algoritmaya göre daha yüksek sıralarda görüntülenebilir durumda olabilirsiniz.

Peki Gerçekten Cache Nedir?

Güzel Türkçemizde tabirine baktığımızda “önbellek” olarak tanımlanmaktadır. Cache, herhangi bir cihazda gezinti sağladığınız web sitesinin gerekli dosyalarını geçici olarak cihazda depolanma işlemi diyebiliriz. Bu bizlere bir web sitesini tekrar ziyaret ettiğimizde web sitesinin geçerli sayfalarını hızlı bir şekilde görüntülemenizi sağlamaktadır. Bu hız ve cache kavramının kullanılması SEO çalışmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Web sitesinin hızlı açılması eğer ziyaretçinin beklemeye değer görmediği bir web sitesi ise oldukça önemli olduğunu ziyaretçiyi kaybetme olasılığının yavaş olması durumunda mümkün olacağını söyleyebiliriz.

Gerçekleştirilen araştırmalara göre bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcılar ziyaret edilme sırasında 2 saniyeden fazla olması durumunda büyük çoğunlukla web sitesini terk ettikleri görüldü. Web sitesindeki görsellerin sıkıştırılması ve optimize edilmesi ile birlikte yoğunlukla fotoğraf içeren web sitelerinde cache uygulandığında performans artışının gözle farkedilecek düzeyde arttığı test edildi.

Cache ile birlikte önbelleği alınan web sitesi ziyaret edildiğinde eğer bir değişiklik var ise bu değişiklik hız oranını fazla etkilemeden arka planda gerçekleştirilir ve kullanıcının deneyimi etkilenmez. Aynı zamanda barındırılan web sitesinin istemcesine daha az istek gideceği için web sitesinin performansı hep optimum düzey de kalır.

Wordpress Cache Eklentileri ve Yetenekleri DiperwebCache Nasıl Çalışır?

Gelişen ve geliştirilen teknoloji ile birlikte web sitelerini ziyaret eden internet kullanıcılarının hareketlerini ve tercihlerini tahmin ederek çalışmaktadır. Cache eklentileri, çekirdeğe entegre olarak kullanılmaktadır. Web siteniz için tercih edeceğiniz ve kullanmaya devam edeceğiniz cache eklentisi web sitenizle doğru bir şekilde optimize olması gereklidir. Hatalı cache eklentisi tercih etmeniz beklenen performansı sunmayı engelleyebilir.

Tavsiye Edebileceğimiz WordPress Cache Eklentileri

  1. Litespeed Cache
  2. Wp Fastest Cache
  3. W3 Total Cache
  4. Wp Super Cache
  5. Hummingbird Page Speed Optimization
  6. Comet Cache

Diperweb olarak genellikle Litespeed Cache eklentisini tercih etsekte WordPress’in son sürümü ile test edilmediği için ve yaşanabilecek sorunlar için Wp Fastest Cache eklentisini kullanmaktayız. Fakat genel olarak önerdiğimiz ve kullandığımız Litespeed Cache eklentisi olduğunu belirtebiliriz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!