İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Whatsapp Pazarlama Avantaj ve Dezavantajı

Whatsapp Pazarlama Avantaj ve Dezavantajı

Whatsapp Pazarlama Avantaj ve Dezavantajı

Whatsapp artık günümüzde bir çok cihazlara uyumları ile birlikte sosyal bağlarımızı üzerinden kurduğumuz ve aslında ilişkilerimizi değiştirdiğini belirtebiliriz. Fotoğraf veya video paylaşımı yapmak hatta instagram özelliği olan hikaye paylaşımı gerçekleştirmek ayriyetten grupların bir parçası olmak günlük rutinimizin parçası olmaya başladığını söyleyebiliriz. Ve bu sayede Whatsapp pazarlama kavramı, hayatımıza giriş yapmış bulunmakta.

Whatsapp Pazarlama Nedir?

Whatsapp pazarlama işletmeler ve markalar için kitleleriyle diyaloglarını ve erişim olanaklarını daha geniş bir hale getirmek ve belirli bir kanal haline getiren bir stratejidir diyebiliriz. Aslında bir çok maliyetten kurtaran whatsapp üzerinden mesajlaşma ve arama ücreti olmadan iletişim kurabilir hatta video görüşmesi dahi gerçekleştirip sohbet edebilirsiniz.

Daha ilk başlarda uygulama bir iletişim uygulaması ve aracı olarak görülse de eklenen yeni özellikler ile birlikte Whatsapp üzerinden pazarlama yapma imkanınız mevcut olacaktır. Bir internet araştırma şirketi olan Gemius Türkiye’nin sunduğu verileri baz alırsak ülkemizde 2019 da açıkladıkları verilere göre kullanıcı sayısı 43 milyon 464 bin olarak belirlenmiş ve bu sayı yaşanan pandemi dolayısıyla artış sağlamış olabileceğini ön görüyoruz.

Whatsapp Pazarlama İçin Tüyolar

 1. İster kişisel numaraya sahip olun ister kurumsal bir numaraya sahip olun kullandığınız cihaz iOS veya Android işletim sistemine sahip ise Whatsapp Business edinin ve Ayarlar kısmından ayarlamanız gereken özellikleri işletmeniz veya markanıza göre düzenleyin.
 2. Mümkün olduğunca sadece reklamcılıkla ilgili olmayan bilgiler ve ipuçları paylaşın. Örnek verecek olursak bir diyetisyenseniz, işiniz ile ilgili trendleri ve bununla alakalı yazıları paylaşın.
 3. İşletmeniz veya markanızın türüne bağlı olarak mümkün olduğunca Web Whatsapp kullanın.
 4. Yedekleme aralığınızı sıklaştırın ve gerekirse manuel yedekleme yapın.
 5. Zamanlamanız çok önemli. Pazartesiden cumaya mesai saatleri içerisinde mesajlarınızı göndermelisiniz.
 6. En önemlisi ise asla tek başına pazarlama aracı olarak kullanmayın bunun yanında sosyal medya pazarlaması ve arama motoru pazarlamasını ise mutlaka edinin veya kullanın.

Whatsapp Pazarlamasının 5 Avantajı

 • Hızlı İletişim
 • Düşük maliyet
 • Müşteri ile birebir ilgilenme
 • Promosyon oluşturma, yaratıcı ve etkileyici teklifler olanağı
 • Metin, video, fotoğraf ve daha fazlasını gönderme imkanı

Whatsapp Pazarlamasının 5 Dezavantajı

 • Gizlilik Kaybı
 • Oluşturulacak gruplarda alakasız bilgi kaynağı
 • Reklam Bildirimi
 • Bazı cihazlarda bellek yetersizliği
 • Müşterilerin hızlı cevap beklemesi

Diperweb olarak sizlere tavsiyemiz bu konu da iyice bir süzgeçten geçirip faaliyete geçmenizdir. Her pazarlama yönteminin marka veya işletmeler için avantajı veya dezavantajı olabilir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!