İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Web Site Hızı Arttırma Yöntemleri

Web Site Hızı Arttırma Yöntemleri

Web Site Hızı Arttırma Yöntemleri

Hosting Seçimi

Web sitenizi ilk kurma aşamasında aslında hız optimizasyonuyla ilgili karşılaştığımız ilk kavram hosting seçimi olmakta. Güvenilir ve süreklilik içeren bir destek hizmeti sunan bir hosting sağlayıcısıyla çalışmanız sizler için her daim iyi olacaktır. Bunların yanında güçlü bir altyapıya sahip olmaları sizleri bir adım daha öteye taşıyacağını da belirtelim

Görsel Optimizasyon

Web sitelerinin yavaş olmasının bir çok nedeni bulunsa da bunlardan bir tanesi ve en etkilisi yüklenen görsellerin yüklenmeden önce optimize edilmemesi, optimize edilmese de site içerisinde de bunun önüne geçecek önlemlerin alınmaması diyebiliriz. 1000 kb gibi bir rakam ciddi bir problem oluşturmayacağı düşünülse de bu boyuttaki bir çok görselin bir araya gelmesiyle oluşacak dosya boyutu web sitenizin yavaş açılmasına sebep olacaktır.

Görselleri Nasıl Optimize Edebiliriz?

  • Kullandığınız platforma göre değişiklik gösterse de yüklediğiniz görseli WebP dönüşümüne sağlayacak bir oluşum yoksa manuel olarak görseli sıkıştırıp web sitenize yükleyebilirsiniz.
  • JPG ve PNG gibi yüksek çözünürlüğe sahip görseller yerine daha az yer kaplayan WebP formatını tercih etmenizi önermekteyiz. Bu format ile birlikte görsel kalitesi aynı kalırken dosya boyutu baya düşmüş olacaktır.

Web Site Hızı Arttırma Yöntemleri DiperwebÖn Bellek Optimizasyonu

Ön Bellek diğer adı cache olan temel olarak bahsettiğimizde web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıların bir sonraki ziyaretini daha hızlı bir şekilde yapabilmesi için ziyaret ettikleri cihaz üzerinde web site elementlerinin depolanması diyebiliriz. Kullanıcı web sitenizi ne kadar uzun zaman önce ziyaret etmiş olsa da kullanıcı web sitenizi daha hızlı açabilecektir. Bundan kaynaklı yükleme süresi uzun olacak elementlerin ön bellek süreleri mümkün olduğunca uzun süreye yayılması siteyi ziyaret eden kullanıcıların deneyimini iyileştirici etki de olacaktır.

CSS ve Javascript Optimizasyonu

Web sitemiz bir çok kodlamadan oluştuğunu bilmekteyiz. Ve bu kodlamalar arasında dosya olarak karşımıza çıkan CSS ve Javascript kodları olumsuz veya olumlu bir şekilde büyük etkileri bulunabilmektedir. Javascript ve CSS kodlarının ilk açılışta kritik öneme sahip olmayanlarının parçalanıp ertelenme sağlanabilirse sitenizin hızını önemli ölçüde arttırmanız mümkün olabilmektedir. 

Web sitesi sahiplerine veya webmasterlara Google’ın sunduğu Page Speed Insights üzerinden veya GTmetrix gibi detaylı analiz sunan web sitelerinden hızınızı ölçebilir ve burada karşınıza çıkacak olan ertelenebilir Javascript ve CSS dosyalarınızı tespit edebilir ve ona göre aksiyon alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz maddelerdeki optimizasyonlar sayesinde SEO performansınıza da mutlaka önemli etkisi olacağını belirtelim. Küçük ve zaman almayacak değişiklikler kullanıcı deneyimine etki etmesiyle aslında Google ve diğer arama motorları için değerli bir geliştirme yaptığınızı söyleyebiliriz.

Diperweb olarak her daim güncel bilgileri sunduğumuz blogumuzdan bilgi edinebilir ve bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!