İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0 Nedir?

Günümüzde internet ortaya çıktığından beri aslında değişimin kendisi oldu. İnternet Aktarımlı Sohbet (IRC) platformundan günümüz sosyal medyasına kadar insanlar arasındaki etkileşimin başlıca öğelerinden biri haline geldiğini söyleyebiliriz. Tabii aslında sürekli değişimin yaşandığını da söyleyebiliriz.

Web 3.0, yapay zeka ve makine öğrenimi üzerine dayanan yeni nesil internet teknolojisi olarak tanımlanmaktadır. Verinin makine temelli olarak değerlendirilmesi üzerine odaklanan daha bağlantılı, açık ve akıllı web siteleri ve web uygulamaları edinilmesini amaçlamaktadır.

Web 3.0, makine öğrenimi ve yapay zekanın tekniklerini kullanımıyla kullanıcıya daha yüksek kişiselleştirilmiş ve hitap eden bilgiyi daha hızlı biçimde sunmayı hedeflemektedir. Büyük Veri analitikleriyle ve daha akıllı arama algoritmasının kullanılmasıyla geliştirilmesi mümkün olacaktır.

Şu an gezindiğiniz web sitesi dahil bir çok internet ortamında bulunan web siteleri dinamik yapıda statik veriler, forumlar ve sosyal medya gibi kullanıcı odaklı içeriklere sahiptir. Bu yöntem ile birlikte bilgi geniş kitlelere yayılım sağlasa da, kişisel ihtiyaçlara özgün düzenlenmemektedir. Bu teknoloji de ise her bir web sitesi kullanıcıya özel olarak düzenlenmesi gerektiğini savunmaktadır.

Aslında World Wide Web’in oluşturucusu olan Tim Berners-Lee bu semantik web fikrini 1999 yıllarında bizlere şu şekilde sundu:

Web’in, Web üzerindeki tüm veriyi (bağlantılar, içerik ve bilgisayarlar ile insanlar arasındaki işlemler) analiz edebilme becerisine sahip olabilmesini hayal ediyorum. Bunu gerçekleştirecek “Semantik Web” henüz oluşturulmadı fakat oluşturulduğunda alım-satım da, günlük hayatımızda ve bürokraside devamlı kullanılan mekanizmalar makinelerin aralarında konuşmaları aracılığıyla yönetimi idare edecektir.

Web 3.0 teknolojisi ile birlikte web siteleri ve uygulamalar çok büyük boyutta bilgileri kullanabilecek ve bu bilgileri bireysel kullanıcıya anlamlı bir şekilde aktarabilecekler.

Web 3.0 Nedir İnternetin Kısa Tarihiİnternet’in Kısa Tarihi

İnternet’in Kısa Tarihinde web siteleri ve web uygulamaları kısa zamanda çok uzun yol katederek statik konumdan internet kullanıcısının müdahale ederek değiştirebildiği veri bazlı siteler haline getirildiler.

Web 1.0

Gerçek internetin temelleri şu an bahsetmiş olduğumuz Web 1.0 olarak adlandırılan kavrama dayandırılmaktadır. Bu kavram aslında 1999 senesinde web tasarımcı ve yazar olan Darci DiNucci tarafından Web 1.0 ile Web 2.0 kavramlarını birbirinden ayırmak amacıyla ortaya sunuldu. Bildiğiniz üzere veya inceleme yaptığınızda da görebileceğiniz gibi 1990 yıllarının başlarında web siteleri yalnızca bilgiyi görüntüleyebilecek statik HTML sayfaları oluşturularak inşa edilmekteydi ve internet kullanıcılarının veriyi değiştirmesi mümkün değildi.

Web 2.0

Bu oluşum 1990’lı senelerin sonlarında daha interaktif bir internetin boyutlanmasıyla bu yöne doğru değişiklikler yaşanmaya başlandı. Web 2.0 ile birlikte internet kullanıcıları sunucu taraflı süreçlerin, veritabanlarının, sosyal medyanın kulllanımı ve formların aracılığıyla web siteleriyle doğrudan etkileşim kurabilme özelliğine kavuştu.

Bu durumda statik durumunda dinamik web’e yükseliş ve değişim başladı. Web 2.0 kullanıcı bazlı içeriğe ve değişik siteler ile uygulamalar arasında karşılıklı verimli çalışmaya daha fazla önem gösteriyordu. Web 2.0’da aslında gözleme dayalı oluşum daha arka planda, internet kullanıcısının katılımı ise daha ön planda bulunmakta. 2000’lerin ortalarında birçok web sitesi Web 2.0 kavramına geçişini gerçekleştirdi.

Web 3.0 ve Gelecek

İnternet dünyasının tarihine göz attığımızda aslında semantik mana da daha akıllı bir web oluşumunun evrimi mantıklı gelmekte. Sunulacak olan veri ilk başta statik durumdaydı. Daha sonra internet kullanıcıları bu veriler ile dinamik bir şekilde etkileşime geçebilir duruma geldi. Şimdi ise bu verinin internet kullanıcısının deneyimini üst seviyeye çıkarmak ve Web’i daha tanıdık ve kişiselleştirilmiş hale getirmek için algoritmalar tarafından kullanılması hedeflenmekte.

Web 3.0 kavramı tam olarak tanımı bulunmasa da, blockchain, sanal gerçeklik, açık kaynak yazılım, nesnelerin interneti ve benzeri bir çok eşler arası teknolojiyi ileri taşıyabilme potansiyeli mevcuttur.

Web 3.0 Diğer Sürümlerden Farkı

Merkezi Kontrolün Olmaması: Bu kavram da aracılar tamamen devre dışı kaldığı için kullanıcı verileri aracılar tarafından kontrol edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu da dos saldırılarının, devletlerin ya da firmaların uygulayabileceği sansür riskini azaltacaktır.

Artan Bilgi Bağlantıları: Daha fazla ürünlerin internet ortamına bağlandıkça, daha büyük verileri analiz edilmesi için daha fazla verileri oluşturulan algoritmalara sunmaya başlayacaktır. Böylelikle oluşturulan algoritmalar bireysel kullanıcıların özelleştirilmiş ihtiyaçlarına hitap eden daha doğru bilgi ve tespitler ortaya çıkabilir.

Daha Verimli Sonuç Sayfaları: Arama motorlarını daha öncelerde kullanırken en iyi sonuçları bulmakta güçlük çekiliyordu. Fakat seneler içerisinde ve yakın geleceğin gelişmelerin de etki etmesiyle arama motorlarının arama bağlamına ve meta içeriklerine dayanarak semantik olarak arama sonuçları daha alakalı sonuçları karşımıza getirme becerisi edindi. Böylelikle herhangi internet kullanıcısının aradığı bilgiye ulaşmasını mümkün kılan daha rahat web görüntüleme deneyimini yaratmış oldu. Web 2.0 ile birlikte aslında sosyal imgeleme sistemleri getirilse de bunlar kolay şekilde manipüle edilebilir durumda ancak daha akıllı algoritmalar, manipüle edilebilirliği yapay zeka tarafından sonuçlar filtre edilebilir.

Daha Başarılı Pazarlama: İnternet kullanıcılarının geneli reklam yağmuruna tutulmayı sevmemektedir. Ancak reklamlar kişinin ihtiyaçlarına ve ilgilerine hitap etmekte ise, rahatsızlık vermek yerine faydalı olabilir. Web 3.0 daha ileri yapay zeka sistemlerini kullanarak tüketici verisine dayanarak ve reklamcılığı geliştirmeyi belirli kitleleri hedeflemeyi amaçlayabilir.

Diperweb olarak müşterilerimize her daim faydalı olabilecek yazılarımızla destek olmaktayız.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!