İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir?

Günümüz de internet dünyasının genişlemesi ile birlikte bir çok farklı uzmanlık alanları oluşmaya başladı. Bu alanlardan ve aslında uygulamaya sahip marka ve işletmelerin en çok önem vermesi gereken kavramlardan ikisi UI ve UX diyebiliriz. İngilizce terim olan bu kavramlar User Interface (Kullanıcı Arayüzü) ve User Experience (Kullanıcı Deneyimi) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu kavramların ortaya çıkmasındaki en önemli sebep kullanılacak olan website, uygulama gibi kullanıcı odaklı teknolojilerin daha iyi bir arayüz ve deneyim sunması içindir.

UI Nedir?

UI (User Interface), kullanıcının erişim sağlayabildiği ve etkileşime girdiği alanın tasarlanması ve tasarlanmış haline kullanıcı arayüzü denmektedir. Web sitesinde veya uygulama da herhangi bir aksaklık yaşayamadan pratik ve hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmesini sağlayan tasarım bütünüdür. UI dediğimiz de aklımıza kullanıcının konforu odaklı tasarım gelmelidir.

UX Nedir?

UX (User Experience), kullanıcının kullandığı arayüzden çok arayüzle temasa geçtiği herhangi bir nesnenin kullanıcıya nasıl bir deneyim yaşatması gerektiğini tasarlanması diyebiliriz. Bu yaşanacak olan deneyimi hayal edip tasarlayan ve gerçekleştiren kişilere ise User Experience Designer denilmektedir.

UI ve UX Nedir? Diperweb
UI ve UX Nedir? Diperweb

UI Designer Kullandığı Programlar

1- Adobe XD

2-Sketch

3-Gravity Designer

Bunlardan yola çıkarak Affinity Designer, Figma gibi sektöre yenilik getirmiş programları da tercih edebilirsiniz veya geleneksel olarak süre gelmiş Photoshop, Illustrator programlarını tercih edebilirsiniz.

UX Designer Kullandığı Programlar

1-SmartDraw

2-MockPlus

3-MindManager

4-UserTesting

Bu programlara benzer bir çok çeşitli geliştirilmiş programlar mevcuttur. Axure RP, Microsoft Visio, AppCooker, Flinto, Sketch, InVision, Optimizely, Trello, Time Doctor, Fotojet gibi programlar UX geliştirmenizde yardımcı olacak programlardır.

Özetleyecek olursak UI ve UX Nedir? dediğimizde, UI tamamen arayüz tasarımıyla ilgilenmektedir. UX ise tasarlanan arayüzün kullanıcıya yaşatacağı deneyim odaklıdır diyebiliriz. Diperweb ile birlikte iş ortaklarımızdan alacağımız destek ile sizler de UI veya UX geliştirilmesini isteyebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!