İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Temel Tasarım İlkeleri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel Tasarım İlkeleri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel Tasarım İlkeleri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel tasarım ilkeleri gerçekleştirilen tasarımlarda kullanılması veya gözetilmesi gereken tasarım ilkeleridir. Günümüzde internet’in yaygınlaşması ile birlikte tasarım odağının daha ön planda olduğu bir dünya oluşmuş oldu. Marka ve işletmeler tüketicilerle iletişime sağlıklı bir şekilde geçebilmek ve vermek istedikleri mesajı düzgün ve etkili iletebilmeleri için tasarım ilkelerininde göz önüne alındığı görseller ile yapması gerekmektedir. Tasarım gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken tasarım ilkeleri ise şöyle; Oran/Orantı, Ritim(Devamlılık),Karşıtlık, Denge, Alan, Farklılık, Vurgu ve Bütünlük.

1-Oran/Orantı

Oran ve Orantı, görseldeki şekiller ile yazıların birbirine dengeli bir şekilde olması olarak belirtelim. Tasarım kısmında son derece önem arz eden bu kriterde tasarımda istenen noktaya çekme ve estetik bir yapıda görünmesine yardımcı olacak kavram olduğunu belirtebiliriz.

Oran Orantı

2-Ritim(Devamlılık)

Ritim, uyum ya da devamlılık, temel tasarım ilkesini ifade etmesi demektir. Bu uyumluluk tasarım incelendiğinde önemli detayların dikkatli bir şekilde yakalanmasını sağlamaktadır.

Ritim Devamlılık

3- Karşıtlık

Karşıtlık temel tasarım ilkeleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Karşıtlığın gücünü ise hiçte anımsamamak gerekmektedir. Çünkü karşıtlık yani zıtlıklar her daim ilgi çekici bir konumda olmuştur ve baskısının gerçekleştirilmesi durumunda ise ilk dikkat çeken tasarımsal kavram genellikle karşıtlık olmaktadır.

Karşıtlık Zıtlık

4-Denge

Denge isminden de anlayacağınız gibi tasarımda bulunan yazıların, şekillerin, görsellerin ve renklerin eşit bir şekilde dağıtılarak kullanılması diyebiliriz. Dengeli tasarım genellikle insan beynini yormayan ve dinginleştiren böylelikle de önemli bir temel tasarım ilkesi olduğunu belirtebiliriz.

Denge Temel Tasarım İlkeleri

5-Alan

Farklı ölçütlendirmeler ya da boyurtlu çalışmalar yapılacak olan tasarımın alanını genişletebilmektedir. Örneklendirecek olursak oluşturacağınız tasarım 3d modelleme yapılabiliyor ise bu insanlar üzerinde etkisini arttıracaktır.

Alan Temel Tasarım İlkeleri

6-Farklılık

Farklılık diğer rakiplerin arasından sıyrılabilecek şekil, yazı tipi ve görseller ile ön plana çıkarılması anlamına gelen temel tasarım ilkesidir. Bundan kaynaklı olarak, afiş, broşür ve kartvizit gibi benzerlik gösteren ürünlerde farklılık yaratılması önem arz etmektedir.

Farklılık Temel Tasarım İlkeleri

7-Vurgu

Her oluşturulan tasarımda vurgulanmak istenen bir nokta bulunması gereklidir ve bulunmaktadır. Tasarımda mevcut olan renkler, yazılar ve görseller ile bu odaklanılması istenen nokta vurgulanmaktadır.

Vurgu Temel Tasarım İlkeleri

8-Bütünlük

Oluşturulacak olan tasarımın parça parça ele alınarak tasarlanmasının yanı sıra bir bütün olarak ele alınması temel tasarım prensipleri arasında bulunan bütünlük kavramıyla beraber en önemlisi olduğunu belirtebiliriz. Bütünlük kavramıyla oluşturulan tasarımlarda basıldıktan sonra veya dijital ortamda da bakıldığında bir ahenk ve bütünlüğün olduğunun görülebilmesi gereklidir.

Bütünlük Temel Tasarım İlkeleri

Diperweb olarak her daim kullanıcılarımızı bilgilendirme ilkemiz ile yazılarımızı oluşturmaktayız. Diperweb ile edineceğiniz hizmet tamamen farklı ilkelerin bütünlüğüyle oluşturulması hedeflenmektedir.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!