İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Startuplar İçin Rehber 4 Madde

Startuplar İçin Rehber 4 Madde

Startuplar İçin Rehber 4 Madde

Bir alan da bir iş kurarken veya girişirken bu girişiminin diğer tüketicilere ulaşması ve bu tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda belli başlı noktalara dikkat etmesi gerektiğini belirtebiliriz. Peki bu bahsedeceklerimizi merak ediyor musunuz?

1- Girişiminizin İş Planını Oluşturmak

Startup olarak başlangıçta bir iş planının mutlaka oluşturulması gereklidir. İş planı aslında bir hedef belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için ne kadar zaman kısıtının olduğunu belirlemek, bu hedefe nasıl ulaşacağınızın bir yol haritasını oluşturmuş olursunuz. İş planınızı oluştururken başlangıcınızda pazar araştırması yapar iken zayıf ve güçlü noktalarınızı keşfedebilirsiniz. Bu iş planı sürecinde nasıl bir ürün ve hizmet sunacağınızı, yatırımcıların sizi neden tercih etmesi gerektiğini, agresif ve stratejik pazarlama planınızın ne olduğunu ve en önemlisi tüketiciler neden sizi tercih etmeli bunların net olarak cevabını içeren bir iş planınızı oluşturmanız gerekmektedir. İşiniz hakkında tutumunuz işinize olan inancınızı kitlenize kanıtlama olasılığınız mevcut olur.

2-Persona Yaratmak

Persona yaratmak aslında işletmeniz için ideal müşteri karakterini tanımlamasını yapmak için kullanılan bir terim diyebiliriz. İşinizin pazarlaması etkili olabilmesi adına müşteri kitlenizi daha iyi tanımak adına persona yaratmak sık tercih edilmektedir. Personanın içerisinde ise cinsiyet oranı, medeni hali, yaş aralığı, gelir durumu gibi kişisel verilerle oluşturulması sağlanır.

Startupınız için persona yaratarak müşteri potansiyeli olan kişiler hakkında verileri bir nebze de olsa elde etmiş olursunuz. Yapılan bu araştırmalar sonucu elde edeceğiniz veriler ışığında pazarlama stratejinizi ve hizmetinizin gelişiminde etkili bir katkı doğurabilir. Müşteri odağına direk yapılan eylemler ile ise müşteriler tarafından olumlu bir geri dönüşüm toplayabilirsiniz.

Startuplar İçin Rehber 4 Madde

3- Finansmanı Güvenceye Almak

Ülkemizde startup olarak başlamanın ve günden güne artan maliyetlere rağmen girişiminizi tüketiciler ile buluşturabilmek için sermaye ihtiyacınızın karşılanması gerekmektedir. İhtiyaç duyulan bu sermaye ile birlikte gerekli olan demirbaşlar ve personel maaşları gibi çeşitli bir çok giderlerinizi karşılayabilirsiniz. İş planınız içerisinde bulunan satış tahmini, bilanço, nakit akışı ve kar-zarar tablosunu içeren planınızda ne kadarlık bir sermayeye ihtiyaç duyacağınızı belirlemeniz sağlanır.

Girişiminiz için bir potansiyel yatırımcı bulduğunuzda, bu fikrinizi girişimciye hızlı ve etkili bir şekilde sunmanız bir çok açıdan iyi olacaktır. Fakat etkili olduğunu düşündüğünüz iş planı bunun için sadece yeterli olmayabilir. Bundan dolayı sözlü olarakta etkili olduğunuzu kanıtlamanız gerekebilir. En önemli kıstas ise yatırımcının vaktini çok almadan etkileyebilmeli ve iş planınızı incelemesi için merak uyandırmalısınız.

4- Pazarlama Bilmelisiniz

Dijital pazarlama veya normal pazarlama uzmanı iseniz hizmetinizi veya ürünlerinizi iyi lanse edebilme oranınızı olumlu şekilde etkileyecektir. Ancak uzman değilseniz piyasadaki en iyi hizmet veya ürünü sunsanız da potansiyel müşteriler sizi neden tercih sebebi yapacağını bilmiyorsa tanıdıkları ve bildikleri işletmeleri seçeceklerdir. Hizmet veya ürünlerinizi potansiyel tüketici ve müşterilere ulaştırmak istiyorsanız içerikleri, arama motorlarını, sosyal medyayı v.b dijital pazarlama araçlarını kullanarak reklamlarınızı etkili bir şekilde oluşturabilir ve böylelikle hedeflediğiniz kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Tabii Startupınızı bu noktalara eriştirebilmek için pazarlama bütçesi ayırmanız gerekmektedir. Ayırdığınız bu bütçeyi ise kendi içinde dağıtarak hangi alanda hangi miktarda kullanacağınızı hesap etmelisiniz. Startupların bir çoğunun yaptığı hatalardan birisi ise pazarlama konusuna önem vermemeleridir. Pazarlama yapmadan tüketici ve müşterilere ulaşılamayacağını unutmayarak, Startupınız için öncelikli konuma getirmelisiniz.

Diperweb markası olarak ise kendimizi startup olarak tanımlamaktayız.

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!