İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO Uyumlu Web Tasarım

İnternet ortamında bulunan bütün kullanıcıların deneyimi SEO gibi kavramlar içinde olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Haziran 2021 yılında Google’ın duyurduğu ve kaleme aldığımız Core Web Vitals kriterinin update edilmesi en büyük kanıtlardandır. İnternet kullanıcı deneyimini en çok etkileyen ise web sitesinin tasarımı olduğunu söyleyebiliriz.

Web Tasarımın SEO Kavramındaki Önemi

Web siteleri Diperweb olarak her daim söylediğimiz gibi markaların,firmaların veya kişilerin bir dijital kimliği diyebiliriz. Günümüzde bir çok internete bağlanan mobil cihazların olması nedeniyle responsive tasarıma sahip bir web sitesine mutlaka sahip olunmalıdır. Bilinmesi gereken hususlardan birisi ise internet kullanıcılarının sitenizi ziyaret ettiğinde karşılarına çıkan ve kullanıcıların gözünde sizi kalıcı yapan web sitenizin tasarımı olduğunu unutmayın. Web sitenizde ise günümüzün modern dinamiklerine uygun ve sektörünüzü de baz alarak bir tasarım geliştirmeniz internet kullanıcılarının ilgisini çekebilmektedir. Sitenizin tasarımı önemli olduğu kadar web sitenizin SEO uyumu da önemli ve test edilmiş olması gereklidir. Böylelikle arama motorları için son derece iyi bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

SEO'ya Uygun Web Tasarım Diperweb1- Uyumlu Tasarım (Responsive)

Responsive tasarım tüm cihazlarda web sitenizin uyumlu bir şekilde tüm cihazlarda görüntülenebilmesi anlamına gelmektedir. 2010 yılında ortaya çıkan bu uyumluluk kültürü dünya çapında kabul görmüş ve popüler olmuştur. Responsive tasarımda teknik olarak; tablet, akıllı telefon, televizyon gibi işletim sistemine sahip tüm cihazlarda o cihazın ekran ölçülerine göre sitenin içerisinde bulunan materyallerin belli düzen ile oturmasıdır.

Web siteleri genellikle 3 platformu baz alarak tasarlanmak hedeflenir. Bunlar Tablet, Bilgisayar ve mobil cihazlardır. Günümüzde yazılan kodların bir çoğu uyumluluk göstermektedir. Fakat bu responsive tasarıma sahip olmayan web sitelerinde kullanıcılar gezinirken büyük zorluk çekeceklerdir ve bu da olumsuzluk oluşturup sizi bir daha ziyaret etmemeye veya sizden alışveriş yapmamaya kadar gidecek bir durum oluşturacaktır. Arama motorları için en önemli kriterlerden olan bu kriteri bu kadar önemli kılan ise internet aramalarındaki trafiğin bir çoğunluğu mobil taraftan gelmesidir.

2- Yalın Tasarım

Yalın bir tasarıma sahip web sitesi her daim karmaşık bir tasarıma sahip web sitelerinden daha çok ön plana çıkmaktadır ve tercih edilmektedir. Web sitenizin internet kullanıcıları tarafından kolay algılanması, vermek istediğiniz mesajın kısa yoldan ve alıcıya etkili bir şekilde iletilme avantajı da sunmaktadır. Bunun için kullanılmakta olan bir yöntem olan 80-20 bulunmaktadır. Buna göre ziyaretçilerinizin %80’i web sitenizin %20 kısmını kullanacaktır. Bu yüzden web sitenizin tasarımında yeni unsurlar yerine ana unsurları öne çıkartarak daha az unsurla daha fazla sonuç alabilirsiniz.

3- Reklam İçin Alanlar

Web sitenize koyacağınız çok sık reklamlar internet kullanıcılarını belli bir süre sonra sıkacaktır ve web sitenize ziyaretini seyrekleştirerek belli bir noktadan sonra hiç ziyaret etmeyecektir. Çünkü kendimizden pay biçerek biz de bir internet kullanıcısı olarak düşündüğümüzde sürekli karşımıza bizimle alakalı olmayan veya siteyle alakalı olmayan reklamlara denk gelirsek web sitesini ziyaret etmeyi sonlandırabiliriz. Mobil cihazlardan giriş yapıldığında pop-up bir reklam sunmanız ise internet kullanıcısının girmesiyle çıkması bir olabilir özellikle bu pop-up mobil uyumlu değilse!

4- Renk Uyumluluğu

Web sitenizin renklerinin seçiminde aslında insanların yaş aralığını veya kitlenin kültürel yapısını, sektöre uygun renklerin seçilmesi her daim iyi olacaktır. Eğer kurumsal bir kimliğe sahipseniz bu kimliğinize uygun şirketinizi yansıtacağını düşündüğünüz renklerin kombinasyonunu seçmeniz iyi olacaktır. Tabii bu renklerin internet kullanıcılarının göz sağlığını da bozmayacak şekilde seçilmesi önemli 🙂 En uygun renk tercihi 2 veya en fazla 3 olarak belirtebiliriz. Ana renginizi belirleyip buna uygun bir renk seçmeniz ideal olacaktır. Diperweb olarak web siteniz için uygun ve uyumlu renk paleti oluşturabilmek adına Coolors web sitesini önermekteyiz.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!