İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Nedir?

Basit bir şekilde başlamak gerekirse Search Engine OptimizationArama Motoru Optimizasyonu‘nun ingilizce kısaltma haline SEO denmekte olup websitenizi optimize etme işlemidir. Bu optimizasyon ile birlikte websitenizin arama motorlarında üst sıralarda görüntülemeye değer olduğunu göstermesini sağlar.

Önemli bir nokta ise SEO bir kerelik olan bir konu değildir. SEO, devamlı çark eden bir süreçtir. Bundan dolayı websitenizi devamlı olarak optimize etmelisiniz. Bunu sağlayabilmek için arama motorunun belirli özelliklerle nasıl sıralandığını anlamalısınız.

SEO’nun Önemi

Websitenize ziyaretçi çekmeniz her daim gerekmektedir. Sıfır ziyaretçi olan iyi bir websitesinin değeri sıfır kabul edebiliriz. Trafiğinizi yönetmek için faydalı yapabilecekleriniz mevcut.

Hep birlikte SEO nedir öğrenmek için trafiği üç farklı açıdan inceleyelim:

Kaliteli Trafik

İşletme için ziyaretçilerinizi alıcılara dönüşmesi ne kadar yüksek olursa trafik kaliteniz de o kadar iyi olacaktır.

Bu dönüşüm oranını websitenizin trafik kalitesini belirlemek için kullanabilirsiniz. Bu, işletmenizin hedeflerine ve türüne bağlı olsa da %5’lik dönüşüm oranı iyi bir oran diyebilmekteyiz.

İyi trafik ayrıca websiteniz de ziyaretçilerinize sunduğunuz ürünleri araması demektir. Eğer iPhone satıyorsa elma almak isteyen kitlenin websitenize trafik olarak gelmemelidir.

Trafik Ölçüsü

Sitenize gelen trafik kalitesinin önemi olduğu kadar bu trafiğin miktarının da büyük öneme sahip olduğunu bilmelisiniz.

Trafiğinizi websitenize ücretsiz optimize edebileceğiniz ve Google firmasına ait Analytics biriminden ölçebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken kriterler: Ziyaretçiler, sayfa görüntülenmeleri ve ziyaret süresidir.

Organik Trafik (Ücretsiz)

Organik trafik bütün website sahiplerinin her daim isteyeceği türdür. Hem herhangi ücrete tabii değildir hem de daha fazla ziyaretçi ve dönüşüm sağlayabilmektedir.

Bir internet kullanıcısı aratmak istediği kelimeyi Google arama moturuna yazdıktan sonra aratmak istediği kelimenin karşılığında eğer sizin websiteniz çıkarsa ve bu durumda sitenizi ziyaret ederse bu tamamen organik trafiktir.

Çok kolay bir durum gibi gelse de rekabet oldukça fazladır ve websiteniz için istediğiniz sonuçlara ulaşabilme gayesinde iyi bir SEO gerçekleştirmelisiniz.

SEO Hizmeti Diperweb SEO Nedir
SEO Hizmeti Diperweb SEO Nedir

SEO Nasıl İşler?

SEO kısaca tabir edecek olursak websitenizi optimize eder ve internet kullanıcılarının belirli anahtar kelimeler aratarak sitenizin bulunmasını kolaylaştırır.

SEO’nun getireceği faydalar ise;

 • Bilgileri alakalı sunar
 • Arama motorlarına güvenilir sağlar
 • Daha çok ve daha iyi trafik sağlar

Arama neticeleri anında gelse de arama motorundaki süreç komplike bir süreçtir. Hatta bu iş arama çubuğuna herhangi bir şey yazıp enter’a basmadan başlar.

Daha iyi anlamanız için hadi arama motorundan birazcık daha bahsedelim.

Arama motorları yapmış olduğunuz her arama için üç ana vazife yapar:

 • Crawling. Türkçe “emekleme” anlamına gelen bu muamele işin başlangıcıdır. Bu aşamada dünya çapındaki internet sitelerden, sayfadan sayfaya ve bağlantıdan linke malumat toplanır.
 • Indexing. Bilgiyi topladıktan sonrasında internet crawler’lar girdi listesindeki (index) bilgiyi depolayacaktır.
 • Sıralamalar. Sonuçlar en fazlaca uyanlara bağlı olarak sırası ile gösterilecektir.

Sonuçların kalitesinden emin olmak için arama motorları algoritma isimli bir ekip kurallar kullanır.

Arama motoru algoritmaları insanların en emin kaynaklardan en ilgili detayları aldığından emin olur.

En popüler arama motoru olan Google bile algoritmaları üstüne çalışan hususi bir kadroya sahiptir. Bu takım kullanıcılarının Google’ı kullanırken deneyimin standardını artırmakla sorumludur.

Google zaman zaman algoritmalarına hususi bir isim verir. Örneğin, Panda ekranla ve içerik ödüllendirme yada cezalandırmayla ilgili algoritmadır. Penguin ise spamdexing‘i (Google kurallarına karşı işlemler) önlemek için sorumludur. Daha sonrasında ise ikisini de iyileştirmek için Hummingbird oluşturulmuştur.

Google’ın en oldukça mükemmel internet sitesi içeriğine ehemmiyet verdiği açıktır.

Peki, hiç sayfa otoritesi nelerdir duydunuz mu?

Sayfa otoritesi Moz tarafınca geliştirilmiş bir puanlama sistemidir. Puanlar 1 ile 100 içinde olmakla beraber arama motorlarındaki sıralamanızı tahmin eder. Arama motorlarının en iyi arama neticelerini belirlemek için neler kullandıklarını anlamanıza destek olur.

 

Bu bağlantı gezgini ile sayfanızın otoritesini test edebilirsiniz. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan test etmeniz ihtiyaç duyulan URL’yi girmektir. Daha sonrasında ise girdiğiniz bağlantı için analize ulaşacaksınız. Bu analizden elde edebileceğiniz bilgiler ile birlikte websitenizde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun ne olduğunu ve nasıl işlediğini öğrendiğimize göre SEO’nun nasıl yapıldığına değinelim.

Tekrar olarak hatırlatacak olursak SEO optimizasyonu yapmak asla sona ermeyen bir süreçtir. Arama motorları en mükemmel sonuçları sağlamak için her daim algoritmalarını günceller.

Websiteniz için en güncel ve çalışan SEO yöntemini kullanmalısınız. Aksi bir durumda, web sitenizin sıralaması arama motorlarının sonuçlarında olumsuz bir şekilde etkilenir.

SEO’nun iki bölümü vardır: Site içi SEO ve Site dışı SEO.

Site içi SEO

Kısa bir tanım ile birlikte Site içi SEO websitenizin içeriden optimize edilmesidir.

Site içi optimizasyon internet sitenizdeki özelliklerin ayarlanmasıyla olur. Bu şekilde, arama motorları bilgiyi rahatlıkla endeksleyecektir. Örneğin:

 • İyi düzenlenmiş URL
 • Anahtar kelime doldurmamak
 • Görseller için alternatif metin
 • Düzgün başlıklar (h1,h3 vb.)

Site içi SEO optimizasyonu uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

Anahtar Kelime Araştırması

Yayına sunduğunuz herhangi bir içerikten iyi miktarda organik trafik elde etmek için doğru anahtar kelimelerini seçmelisiniz.

Anahtar kelime nedir? Diye soracak olursak basitçe anahtar kelimeler internet kullanıcılarının arama motorlarında arattıkları belirli konular veya fikirlerdir.

Anahtar kelime araştırması oldukça mühimdir. Bu, internet kullanıcılarının websitenizi bulmak için hangi anahtar kelime kullandıklarını öğrenmenize yardımcı olur. Yazı başlıklarının, yazı içerisinde kullanılan başlıkların ve gövde metninin hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olmalısınız.

Teknik Bölüm

Web crawler kısmının en zor bölümlerini manuel olarak sizlerin gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunları yapmak için yapılması gerekenler ise;

 • Bir site haritası edinin
 • Websitenizde asla ulaşılamayan kırık link bırakmayın
 • Yanlış yönlendirmeleri engelleyin
 • Tüm URL hatalarını onarın

Optimizasyon

Websitenizde yapmanız gereken önemli hususlar mevcut. Websitenizin aşağıdaki hususlara sahip olduğundan emin olun.

 • SEO uyumlu bir yapı
 • Basit navigasyon
 • Alakalı içerik

Bu hususlar oldukça önemlidir. SEO uyumlu bir yapı ile birlikte arama motorları için hangi yazıların veya sayfaların önemli olduğu konusunda bilgilendirmiş olursunuz. Basit navigasyon ile birlikte ise gelen kullancıların daha çok kalmasını sağlayabilirsiniz. Alakalı içerik ile birlikte gelen trafiğin kalitesini arttırmış olursunuz.

İnternet Kullanıcı Deneyimi

İnternet kullanıcı websitenizi ziyaret ettiklerinde kaliteli ve iyi hizmet sunmalısınız. Eğer kullanıcılar websitenizi ürünleriniz için ziyaret ediyorsa onlara ilgi duydukları en iyi ürünlerinizi önermenizde fayda var.

İnternet kullanıcılarının aradıklarını kolay bir şekilde bulabilmelerini sağlamak adına kategorize sistem kullanabilirsiniz. Buna ek olarak websitenizde bulunan ürünlere detaylı ürün resmi ve açıklaması eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca bir başka husus ise yazılar da kullanılan veya kullanılacak olan görsel materyallerin daha çekici olması yeni ziyaretçileri çekebilir ve internet kullanıcıların daha uzun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu hususlara ek olarak websitenizin hızı yüksek olmalıdır. İçeriğiniz hangi konu olursa olsun kullanıcıların websitenizde dolaşması zor olmaması gerekir.

Site dışı SEO

Site dışı SEO site içi SEO kadar teknik bilgi gerektirmese de en az onun kadar öneme sahiptir. Site dışı SEO websitenizi tanıtmanın yolu olarak görebilirsiniz. Böylece internet kullanıcılarının websitenizin ziyaret edilmeye değeceğini bilecektir.

Site dışı SEO’nun yapılmasının bazı yolları ise;

İçerik Pazarlama

Geliştirilen içerik önemlidir. Bu yüzden içerik pazarlama her geçen gün önem kazanmaktadır. Ayrıca, içerik pazarlama arama sonuçlarında yüksek sıralamalarda bulunabilmek için en verimli yollardandır. Eğer kaliteli ve etkili bir içerik pazarlama stratejilerine sahipseniz;

 • Yeni internet kullanıcıları getirebilirsiniz
 • Ürünlerinizi almaları için daha fazla internet kullanıcılarını etkileyebilirsiniz
 • İşletmenizin itibarını arttırabilirsiniz
 • Ekonomik olduğu için tasarruf edebilirsiniz

Reklamlar

Eğer çok sayıda ziyaretçiniz veya aboneniz bulunmakta ise mükemmel içerik yaratmayı öncelik edinmelisiniz.

Reklamlar ile birlikte daha çok internet kullanıcısına ulaşacaksınız. Ayrıca iyi reklamlar sayesinde rakiplerinizin önüne geçebilme potansiyeliniz olacaktır. Reklamlarınız ne kadar ilgi çekici ve yaratıcı olursa internet kullanıcıları markanızı daha çok hatırlayacaktır.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!