Skip links
Google Ads Reklam Yönetimi Diperweb

SEM Nedir? SEO İle Arasındaki Fark

İşletme veya markanızın web sitesi oluşturulduğundan itibaren kullanılması gereken ve avantajlarıyla rakiplerinizin arasından fark yaratarak devam etmenizi sağlayan ve müşterilerin satın alma işlemlerinde karar değiştirici olan SEM nedir? Organik olarak web sitenizin büyümesinde etkili olan ve uzun çalışmalar sonunda meyvesini alabildiğiniz SEO arasındaki 3 fark nedir?

SEM Nedir?

İngilizce bir terim olan SEM açılımı “Search Engine Marketing” Türkçesi ise “Arama Motoru Pazarlaması” anlamına gelmektedir. Yüksek kullanım oranına sahip olan Google ile birlikte daha çok ön plana çıkan SEM kavramı, anahtar kelimelerde belirli bir ücret ve belirlenen kriterlere göre web sitenizin belirlenen sıralama alanlarında çıkmasını sağlamaktadır. Çıkmasını sağladığı alanlar eğer rakiplerinizde reklam vermediyse veya verdiyse bile sizden daha düşük bütçeye sahipse onlardan daha üst sırada ve daha iyi yerde gözükmeniz mümkündür.

SEM Nedir? Search Engine Marketing Nedir?

“İşi iyi tanımlayın; çözmek istediğiniz sorunu iyi belirleyin. Hiç bir sorunu büyütmeyin. Çubuğu biraz daha yükseltmek uğruna, bir tek soruna saplanıp kalmayın.”

Brady Clark

SEM Ne İşe Yarar?

SEM Çok İşe Yarar! 🙂

Özellikle kullanıcıların internette ürün araştırması, hizmet araştırması ile alakalı olan SEM, işletme ve markaların satışlarını arttırmak için pazarlama stratejilerinin temellerine işlemeye başladığını söyleyebiliriz. Rakiplerinizden farklılıklarınız ve müşterilerinize sunacağınız değer ile yükselebileceğinizi de bilmek isteriz. Günümüzde SEM ne kadar kullanılsa da farklı cümleler ve dikkat çekici cümleler her zaman merak uyandırıcı etkisiyle tıklamalara sebep olmaktadır.

Google Ads reklamlarınızı kendiniz yöneteceksiniz öğrenmeniz gereken noktalardan birisi metin yazarlığıdır. Ayrıca görsel olarak tasarım yapmak istiyorsanız Illustrator, Photoshop ve Canva gibi programlarla istediğiniz görseli tasarlayabilir ve yapabilirsiniz.

SEM ve SEO İle Arasındaki Fark

En büyük farkları ise biri Organik olarak uzun süreli çalışmalar sonucunda bulunmak istediğiniz anahtar kelime de sağlam ve kalıcı bir çözümdür. SEM ile ücret karşılığında ve belirli kriterleri karşıladıktan sonra anında sonuç alabileceğiniz ve müşterilerinizin karşısına daha çok çıkabileceğiniz bir pazarlama kavramıdır.

SEO kavramına yatırım yapmanız uzun vadede kazandırsa da SEM, size uzun vadede kazanacağınızı bir kaç ayda sağlayabilecek durumda olabilir. Tabii burada önemli nokta oluşturulan kampanyalar ve seçilen anahtar kelimeler olduğunu söyleyebiliriz.

SEO çalışması ile organik olarak etkileşim alarak ücret ödemeden web sitenize trafik çekebilirsiniz. Fakat SEO işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için eğer kendiniz gerçekleştirecekseniz asıl işinize vakit ayırmadan ücretsiz kaynaklardan öğrenerek ve uygulayarak devam edebilir veya ücret ödemeden kavramına ters olacak şekilde ücret ödeyerek bu alanda eğitim almış uzmanlaşan veya uzman olan kişi veya ajansları tercih ederek hizmeti edinebilirsiniz. Yapılan çalışmalar kalıcı olacak şekilde hedeflenir ve eğer düzgün ve iyi yapılırsa bu çalışmalar kalıcı olarak arama motorunda kalıcı sonuç olur.

Diperweb olarak sizlere tavsiye edebileceğimiz ise her ikisine de yatırım yapmanız ve en önemlisi SEO çalışmasındaki sonuçların olumlu ve iyi olana kadar SEM’e devam edilmesidir.

SEM İle SEO Arasındaki Fark

SEM Avantajları

Reklamlarınızı ve tıklama sonrasında açılış sayfalarının kontrol edilip optimize edilmesi ve işletmenizin karlılığını etkileyen türde sonuçları görmek SEO kadar olmasa da süreç alacağını belirtebiliriz. Fakat SEO’dan kısa olduğunu söyleyebiliriz. SEM bu nokta da sizlere bazı avantajlar sunmakta.

1.Marka Görünürlüğü Arttırır

Günümüzde blog içermeyen web sitesi çok olmasa da içermeyenlerin içerenlere göre görünürlüğü -%97 oranında olduğunu söyleyebiliriz. Blog sayfaları yaygınlaştığı ve ön plana çıkma konusunda artık bir rolü olmadığında dolayı SEM çalışmaları yapmak önemli bir hal alıyor. Tabii SEO çalışmalarınızı kullanıcıya yararlı ve kaliteli bir şekilde yapmak organik olarak sizi ön plana çıkaracaktır.

Google gibi diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak, tıklanmasanız bile kullanıcı veya müşteri zihninde belirli bir ihtiyaç ile bağdaştırılmanızı sağlar. Bu durum aslında markanızın veya işletmenizin bilinirliğini ve görünürlüğünü arttırmaktadır. Diperweb olarak bütçenizin yetmesi durumunda biz her zaman ikisini tavsiye etmekteyiz. Bütçeniz kısıtlı ise SEM kullanmanız size satış konusunda daha yararlı olacaktır.

2.Geleneksel Reklam Maliyetlerine Göre Daha Uygundur

Günümüzde dijitalleşmenin ve mobil cihaz kullanımının artmasıyla her kişi işlemlerinin çoğunu dijital ortamda yapmaktadır. Bundan dolayı reklam vereceğiniz yerin etkisi de satışlarınız konusunda önemli rol oynamaktadır.

Örneklendirelim;

Günlük hayatınızda geleneksel olarak basılı bir reklam maliyeti bize oldukça pahalıya mal olmaktadır. Bunun ekstra dezavantajı hedeflediğiniz kitlenize ulaşmanız konusunda da yeterince etkili olmayacaktır. Evet yeni bir ürün tanıtıyorsanız veya zaten yıllardır agresif pazarlama stratejisi kullanıyorsanız bu dezavantaj biraz daha avantaja dönebilir fakat SEM ile gerçekleştireceğiniz reklamlar çok daha uygun ve sizin asıl hedef kitlenizi hedeflemenizi sağlayacaktır. Ayrıca, SEM’in önemli bir özelliği de düşen dönüşüm oranını optimize ederek etkisini aynı tutabilir veya arttırabilirsiniz.

Diperweb İle Her Zaman Zirve de Olun.

Diperweb sunduğu web site tasarımı, Google Ads reklam yönetimi ve Facebook & Instagram reklam yönetimi hizmetleri ile işletmelerinizi, girişimlerinizi, kişisel markalarınızı ve markalarınızı dijital ortamda tanınmasını sağlayarak ürün veya hizmetlerinizin satışlarını arttıracak şekilde planlama ve stratejiyle ilerlemeyi hedeflemektedir. Diperweb’i diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise sunulan her hizmette destek sağlaması, iletişim zorluğunun veya yokluğunun olmamasıyla Premium hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

Leave a comment

5 × 1 =