İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

SEM – Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

SEM – Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

SEM – Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

SEM açılımına ve anlamına bakacak olursak; Search Engine Marketing, yani Türkçe olarak Arama Motoru Pazarlamasıdır. Arama motorlarında mevcut olan reklamlı sonuçları ve sponsorlu listeleme gibi sonuçları tamamen kapsamaktadır.

SEM ile birlikte yeni müşterilerinizi markayla tanıştırabilir, çekebilir veya mevcut müşterilerinize markanızla alakalı ilgi arttırabilirsiniz. Oluşturulacak olan SEM stratejisi ile birlikte daha az zaman içerisinde, az maliyetinin tartışılabilir olsa da ve vakit kaybetmeden belirlenen anahtar kelimelerde Google arama motorunda üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Fakat anahtar kelimenin reklam düzeyi, web sitenizin kalite puanı ve ayrılan bütçeye göre sıralamanız mutlaka değişmektedir. SEO çalışmasını gerçekleştirdiğiniz anahtar kelimelerde organik olarak sonuçlarda çıkabilir ve büyüme sağlar iken SEM daha hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlayabilmektedir.

Tabii bu iki kavramı web sitenizde uygulamanız daha güzel sonuçlar karşınıza çıkaracaktır.

SEM Arama Motoru Pazarlaması Nedir DiperwebSEM Arama Motoru Pazarlaması Kavramları

SEM kavramını en çok kullanılan arama motoru Google ile birlikte etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Ondan önce aslında SEO ile içerik üretimi sayesinde ve anahtar kelimeler kullanılarak uzun vadeli bir şekilde organik sonuçlar ve başarılar elde edebilirsiniz. SEM kavramı ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerde daha hızlı ve kolay bir şekilde görüntülenme ve kullanıcının ilgi odağına bağlı olarakta tıklama alabilirsiniz. SEM’in bir diğer avantajı da ister yerel istersenizde küresel çapta bir reklam verebilme potansiyelinizin etkili ve hızlı olmasıdır. Verilen reklamlarınız sayfanın üst sıralarında, alt ya da sağ kısımlarda organik sonuçların etrafında konumlandırılmaktadır. Diğer arama motorları olan Yandex ve Bing gibi kuruluşlarda da reklam yayınlaması gerçekleştirebilirsiniz.

Google’ın bünyesinde bulunan ve bloğumuzda paylaştığımız Google Ads araçlarını kullanarak reklamlarınızı çeşitli türlerde verebilirsiniz. Bu türler arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı reklamcılığı, video ve youtube reklamları, alışveriş reklamcılığı ve en son olarakta uygulama reklamları olarak adlandırabiliriz. Tabii bu kavramların çoğu Google Ads platformunda kullanılmakta olup eğer yetkinliğiniz yok ise bir profesyonelden destek veya danışmanlık almanız sizler için daha iyi olacaktır. Fakat bu konu ile ilgili yetkinlik kazanmak istiyorsanız çeşitli kurslar ile sizde arama motoru pazarlamasına adım atabilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!