İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Rank Math Etkili SEO Ayarları

Rank Math Etkili SEO Ayarları

Rank Math Etkili SEO Ayarları : WordPress Etkisi

WordPress’in internet dünyasında bulunan web sitelerin %40’ının altyapısını sağlamakta olup Google aramalarında ise sıralama alma konusunda da üstün performans sergilemektedir. SEO çalışmaları açısından da çeşitli eklentilere sahip olsa da son zamanlar da özellikleri ve kullanıcılara sunduğu kolaylıklar sayesinde Rank Math SEO eklentisiyle sıralamaya girmeniz ve bu sıralama da yükselmeniz mümkündür.

Rank Math SEO Ayarları

Rank Math SEO ile yazınız veya sayfanız için yapabileceğiniz SEO kriterleri ile birlikte Rank Math SEO da bulunan puanlama sisteminin yüksek puan ile tamamlanması ile sıralama almanız SEO çalışmanıza bağlı olarak bulunmaktadır. Aşağıda her sayfa ve yazı da görebileceğiniz bir panel bulunmaktadır. Burada adım adım bahsedeceğimiz kriterlerin tamamlanması ve yapılması durumunda web sitenizin istenen veya hedef anahtar kelime türevi kelimelerde sıralama alabilir duruma geleceksiniz. Ama en önemli kısım ise oluşturacağınız sayfa veya yazılarınız KULLANICI DENEYİMİNİ iyi etkileyen ve bilgilendirici içerik olmalıdır.

Rank Math Etkili SEO Ayarlari Diperweb

Basic SEO

6 Maddeden oluşan bu kısımda yukarıda da görmüş olacağınız kriterlerin tamamlanması durumunda kırmızı olan alan tamamen yeşil veya tamamlanan madde yeşil renge dönerek yaptığınızın etkili ve onaylandığını anlayabilir durumda olacaksınız.

Edit Snippet butonuna tıklanması durumunda karşınıza çıkacak olan Meta Title, Permalink ve Meta Description kısımlarının yazınızdaki ana konu ve başlıklara göre düzenlemeniz durumunda ilk 3 maddesinden geçmiş olacaksınız. Diğer 3 madde için yapılması gerekenler ise:

– Focus Keyword kısmının belirlenmesi ve bu belirlenecek focus keyword(odak anahtar kelime) kriterinde Meta Description ve Meta Title da belirlenen cümle veya cümleler içerisinden olması gerekmektedir.

– Yazmış ve tasarlanmış  olduğunuz sayfa ve yazınızın içeriğinde de belirlediğiniz Focus Keyword’ün geçmesi ve başında bulunması önemli bir kriter olmaktadır.

– Sayfanızın veya yazınızın 600 kelime ve üzeri içermesiyle birlikte kullanıcılar için daha bilgilendirici ve yararlı olacaktır.

Bu şartların sağlanması durumunda Basic SEO alanı komple yeşil renge bürünecektir.

Additional

7 Maddeden oluşan bu kısımda aşağıda görmüş olacağınız kriterlerin tamamlanması durumunda kırmızı olan alan tamamen yeşil veya tamamlanan madde yeşil renge dönerek yaptığınızın etkili ve onaylandığını anlayabilir durumda olacaksınız.

Rank Math SEO Ayarları Diperweb Web Tasarım

-Yazınız veya sayfanızda H etiketlerinden H1 hariç kullanmanız durumunda ya da oluşturmanız durumunda bu kriteri tamamlamış olacaksınız.

-Sayfanızda veya yazınızda eklediğiniz veya ekleyeceğiniz görsel’in başlık kısmının ve alt açıklamasının yazınız veya sayfanız için belirlediğiniz focus keyword’ü içermesi durumunda bu kısımda tamamlanmış olacaktır.

-Odak Anahtar Kelimeyi yazınızda veya sayfanızda birden fazla çok kullanmanız kullanım oranını veya yoğunluğunu değiştirecektir. Odak Anahtar Kelimeinizi belirli bir orana çıkarmanız bu kriteri de yeşil duruma getirecektir.

-Permalink(Kalıcı Bağlantı) yeterli uzunluğa sahip olması bu kriteri yeşil duruma getirecektir.

-En önemli kriterlerden olan bu kriterde yazınızdan veya sayfanızdan konu ile alakalı veya kullandığınız bir kelime ile alakalı açıklayıcı bilgi sunan bir web sitesi için link vermeniz bu kriteri yeşil duruma getirecektir.

-Bu kriterde ise dışarı verilen link’in DoFollow özelliğine sahip olması gerekmekle beraber NoFollow olması durumunda olması düzeltilmesi mümkün değil ise kabul edilebilirdir ve yeşile dönmesi gerekmeyecektir.

-Sayfa veya yazınıza alakalı bir site içi link eklemeniz hem site içi linklendirmenizi kuvvetlendirecek hem bu kriterin yeşile dönmesi ile birlikte SEO puanlamasını yukarılara taşımış olacaksınız.

Title Readability

2 Maddeden oluşan bu kısımda aşağıda görmüş olacağınız kriterlerin tamamlanması durumunda kırmızı olan alan tamamen yeşil veya tamamlanan madde yeşil renge dönerek yaptığınızın etkili ve onaylandığını anlayabilir durumda olacaksınız.

Rank Math Etkili SEO Ayarları Web Sitesi Diperweb WordPress– Basic SEO da belirlemiş olduğunuz Meta Title etiketinin Odak Anahtar Kelime ile tamamen eşleşmesi ya da kısmen eşleşmesi durumunda bu kriteri yeşil duruma getirecektir.

-Meta Title kısmını 60 karakteri aşmayacak şekilde belirlediyseniz bu kriter ile birlikte yeniden düzenleyip bulunduğumuz yılı veya 9 yöntem,3 önemli kural gibi sayısal başlıkların geçmesi bu kriteri yeşil duruma getirecektir.

Content Readability

3 Maddeden oluşan bu kısımda aşağıda görmüş olacağınız kriterlerin tamamlanması durumunda kırmızı olan alan tamamen yeşil veya tamamlanan madde yeşil renge dönerek yaptığınızın etkili ve onaylandığını anlayabilir durumda olacaksınız. Burada bahsedilen kriterlerin gerçekleştirilmesiyle beraber aslında kullanıcı okuma ve bilgi edinme deneyimini iyileştirme üzerine olduğunu belirtelim.

Rank Math SEO Ayarları Diperweb-Daha çok yazılarınızda kullanmanızı tavsiye ettiğimiz ve Rank Math SEO eklentisinin de önerdiği Table Of Contents eklentilerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz fakat Diperweb olarak buradan ulaşabileceğiniz eklentiyi edinmenizi tavsiye etmekteyiz.

-Yazılarınızda kısa kısa okunabilir ve çabuk bittiğini düşündüğümüz kısalıkta olması durumunda yazılarınız kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilebilir durumda olacaktır ve SEO’ya olumlu etkisi doğacaktır. Kriteri yeşil duruma getirecektir.

-İçeriğinizin görüntü veya video içermesi büyük bir artı olduğunu bir SEO bilgini olarak söyleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda videolu içerik üretimlerinin artması ve hızlı bir şekilde tüketilmesiyle video içeriklerinin olması daha etkili olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün kriter başlıkları ve kriterlerin başarılı bir şekilde oluşturulmasıyla web sitenizin sıralama almasını sağlayabilirsiniz. Fakat SEO bilindiği üzere hızlıca ilerleyen bir yöntem değildir. SEO’yu uzun metrajlı çekilen bir dizi veya film gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar uzun vakit yapılır ise web sitenizin çeşitli anahtar kelimelerde ve sitenizi ölçümleyen belli başlı araçlarda yükselme evresini görebilirsiniz.

Diperweb olarak SEO çalışmalarınızı siz vakit harcamadan web siteniz için her sayfa ve yazı için bu kriterleri en iyi olacak şekilde gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Böylelikle firmanızın veya markanızın organik bir şekilde bilinirliğini arttırmayı hedeflemekteyiz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!