İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Rakip Analizi ve SWOT Analizi İle Bir Adım Atın!

Rakip Analizi ve SWOT Analizi İle Bir Adım Atın!

Rakip Analizi ve SWOT Analizi İle Bir Adım Atın

Günümüzde bir çok girişimin oluşmasıyla birlikte rekabetin arttığı ve satışların artmasına neden olsa da kısa süreli başarılar elde etmenin sonunda olumsuz durum ile karşılaşmamak adına markalaşma adımlarının atılması ve işletmenin geliştirilmesi gereklidir. İşletmeyi geliştirmek ve markalaşmaya doğru temel bir adım atabilmek için de yapılması gereken iki ana başlık olduğunu belirtmek isteriz. Diperweb’ten Bu konu ile alakalı danışmanlık almak isterseniz eğer bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rakip Analizi

Geçmişten gelen aslında bir nevi rakip analizinin bir noktasını gerçekleştiren yerel işletmelerin günümüzde bu konu hakkında hiç bir adım atmadığını söyleyebiliriz. Dijital dünya’nın bu kadar yaygınlaşmamasından önce bir yerel işletme kuralacağı zaman civarında rakibi olabilecek işletmelerin araştırmasını yapardı ve uygun olması durumunda işletmesini kurardı fakat uygun olmadığı durumda da oraya farklı bir sektör işletmesi ya da farklı lokasyona kurmayı tercih ederdi. Günümüzde ise ister yerel işletme olsun ister dijital bir işletme olsun bir sektörde kuruluşu gerçekleştirilirken artık bir çok kanaldan araştırılması ve analiz edilmesi gereklidir. Eskiye göre yeni de ise şöyle bir farklılık mevcut.

Rakip Analizi Diperweb Rakip Analizi ve SWOT Analizi İle Bir Adım Atın

Gelişen yeni dünya da ne kadar rakibiniz olsa da markanızı ve işletmenizi kurmaya devam edersiniz çünkü rakiplerinizden ayrılacağınız farklarınız ve SWOT analizinizin iyi olmasıyla beraber duyulan ve bilinen işletme veya marka olmanız yüksek olasılıklar dahilindedir.

Rakip Analizinde seçtiğiniz sektörde bulunan diğer ön plana çıkan işletmelerin web sitelerini, sosyal medya hesaplarını detaylı ve derin inceleme ile analiz etmeniz gereklidir. Bunlara bir kaç örnek ile devam edelim.

  • Web sitelerinde öne çıkan, dikkat çeken görsel ve başlıkları not alın ya da ekran görüntüsü ile kaydedin.
  • Web sitelerinde her noktanın çalıştığına emin olun ve iletişim sayfasını ve bilgilerini kontrol edin.
  • Web sitelerinde SSL sertifikası olup olmadığına dikkat edin.
  • Sosyal medya kanallarını ziyaret edip profillerini nasıl oluşturduklarına ve paylaşılan gönderilerde neleri ön plana çıkardıklarına bakın veya kontrol edin.

Bunları gerçekleştirirken mutlaka not alın veya düzenli bir klasörleme ile daha sonra kapsamlı incelemek için ve analiz yapmak adına barındırın. Bu işlemleri yalnızca tek bir rakibinize değil diğer rakiplerinize de uygulamanız gerektiğini unutmayın. Günümüzde en çok kullanılan Instagram platformunda kendinizi ve rakiplerinizi analiz edebileceğiniz yöntemleri paylaşacağız.

SWOT Analizi

SWOT Analizi, marka ve işletmenizin genel performansını, artısını eksisini ve rakiplerin performanslarını, eksisini artısını değerlendirmek ve ölçmek için kullanılan temel bir strateji diyebiliriz.

SWOT kavramı aslında aşağıda belirteceğimiz İngiliz dilinde bulunan kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır.

  • Strengths (Güçlü Yönler)
  • Weaknesses (Zayıf Yönler)
  • Opportunities (Fırsatlar)
  • Threats (Tehditler)

Tüm bu kavramlar, işletme sahiplerinin yeni bir alana girme veya var olan alanda iyileşme için ayriyetten yeni bir markalaşma yoluna gitme gibi daha mantıklı kararlar vermelerine yardımcı olacaktır. İşletmenizin güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmenize ve aynı zamanda fırsatların ve tehditlerin farkına varmanıza ve analiz etmenizi sağlayacaktır.

SWOT Analizi Diperweb

İlk iki parametreyi ele alacak olursak güçlü yönler ve zayıf yönler; konumunuz, itibarınız, fikri mülkiyet ve mevcut ise ekibiniz gibi iç etmenlerle ilgilidir. Bireysel olarak ele aldığımızda ise aynı kavramlar geçerli olmakla beraber uzmanı olduğunuz konular, ilgi ve alakanızın yüksek olduğu alanlar ile kendinizi geliştirmeniz gereken alanlar, eksikliğini hissettiğiniz mentalite ve düşüncelere kadar uzanan bir alan diyebiliriz.

Bunların değiştirilmesi ve korunması iyi yönden kötü yöne kadar kuruluşunuzun ve bireyselliğinizin denetiminde olduğunu söyleyebiliriz. Olumlu değişimleri gerçekleştirmek için yazılan maddelerle alakalı zaman ve çabanızın olması gerekmektedir.

Fırsatlar ve tehditler kavramları ise pazar trendleri, rakipler ve malzeme fiyatları gibi dış etmenlerle ilgili olduğunu belirtebiliriz. Bu etmenler kuruluş veya bireyselin elinde olmadığından dolayı değiştirilmesi mümkün olmayacaktır.

İşletme ve bireylerin yukarıda belirtmiş olduğumuz etmenleri kendilerine avantaj sağlayacak şekilde yönetmeyi öğrenmeleri ve aynı vakitte rakipleri ile rekabet edebilmek için adım adım stratejilerini de buna göre entegre edebilmesi gerekmektedir.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!