İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Pop-Up Nedir? Neden Kullanılır?

Pop-Up Nedir? Neden Kullanılır?

Pop-Up Nedir? Neden Kullanılır?

İnternet dünyasında genellikle uzak durulan fakat içerisinde firmaların ve markaların yerleştirdiği bir çok fırsatı sunan bir yapıda bulunmaktadır. İnternet kullanıcılarının bir çoğunun mesafeli bir şekilde yaklaştığı ve kullanımı konusunda imtina ettiği bu özel yapı aslında bir çok kullanışlılığı web sitelerine getirmekte ve kullanıcılara sunmaktadır. Pop-Up’ı yakından inceleyelim.

Pop-Up Nedir?

Pop-Up görüldüğü üzere ingilizce dilinden gelmektedir ve anlamı birden ortaya çıkmak, aniden belirmek gibi kelime olarak anlamı taşımaktadır. Bu kavramı internet dünyasındaki kullanımı üzerinden değerlendirdiğimizde, isteğimiz dışında ortaya çıkan ve kapatma odaklı olduğumuz pencereler olarak adlandırabiliriz. İnternet kullanıcısının karşısına tıklamadan ve izni dışında çıkan yapısından dolayı bir çok internet kullanıcısı bunları engellemek adına geliştirilen mekanizmaları kullanmayı tercih etmektedir. 

Bu kavramın internetin hayatımıza girmesiyle beraber olduğunu söylenemez aslında pekte yanlış olmayacaktır. İnternet kullanıcılarının aslında çok uzun zamandır bu pencerelere aşina olduğunu anlayabiliriz. ilk Pop-Up kullanımına bakacak olursak 1990’lı yılların sonunda tripod.com internet sitesinde kullanımı sağlanmıştır. Bu kavramı teknik olarak incelediğimizde Javascript ile oluşturulduğunu ve Flash programının aktif kullanımı olduğu yıllarda ise Flash ile oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Bu aniden karşımıza çıkan pencereler, web sitesine girdiğinizde orta kısımda veya sağda solda farklı boyutlarda karşımıza çıkmakla beraber, konumu ve boyutu itibari ile eğer rahatsız edici düzeyde ise deneyimi ve kullanımı olumsuz etkilemektedir.

Pop-Up genel amacında ise reklam hedefiyle oluşturulmuş bir pencere kavramı diyebiliriz. Reklamdan kasıt, tek hizmet ya da ürün satmaya yönelik olmadığını söyleyebiliriz. Pop-Up, başka sitelerin ya da markaların reklamını yapmak, trafik kazandırmak ve onlara tıklama olarak kullanım sebebi olmaktadır. Her ne kadar iyi niyetle düşünsekte bu Pop-Upları kötü niyetli kişiler bilgisayarınıza zarar vermek amaçlı da kullanmaktadır.

Pop-Up aslında kullanım amacına göre çok iyi performans ve verim sunduğunu kısaca söyleyebiliriz.

Pop-Up Nedir? Neden Kullanılır? DiperwebPop-Up Neden Kullanılır?

Pop-up aslında en çok e-ticaret sitelerinde çoğunlukla kullanmaktadır. Bunun nedenlerinden biri ise internet kullanıcıları web sitesini ziyaret ettiklerinde ilk başta alışveriş yapmak için girmemektedir. Bu durumu güzel bir şekilde örneklendirelim: sleeknote.com adresinin oluşturduğu analize göre bir internet kullanıcısı, giyim ve market alışverişini gerçekleştirmeden önce bulundukları site de 32 sayfa gezinmesi gerçekleştirdikten sonra satın alma işlemini yaptığı görülmüştür. Bu veriden yola çıkarak e-ticaret sitenizde gezinimi uzun süreli bir şekilde sağlamalısınız veya Pop-Up’lar sayesinde kullanıcıyı sitede tutmak adına etkili bir yol sunabilmektedir. Yine bu veriyi paylaşan kurumda, e-posta adresini toplamak için kullanılan Pop-Up, ziyaret edenlerin %5’inin bültenlerine abone olmasını sağlamıştır. Bu oran ilk bakışta düşük gibi gözükse de kullanıcı sayısının arttığı zamanlarda gerçekten olumlu bir sonuçlar elde etmenizi sağlar. 

Diperweb olarak ise bu kavramı genellikle tercih ederek etkili bir web siteleri oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!