İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Pazarlama İçin 2 Psikolojik Strateji

Pazarlama İçin 2 Psikolojik Strateji

Pazarlama İçin 2 Psikolojik Strateji

Biz insanlar olarak her türlü pazarlama stretejilerine karşı direnebileceğini düşünen zeki varlıklar olarak tanımlasakta aslında bilmeden etkilenmekteyiz. Mesela 80-90 neslinin hatırlayacağı Warner Bros çizgi filmlerinde gerçekleşen subliminal mesajlar veya günümüzde bile tesirinde kaldığımız internet üzerindeki reklamların kararlarımızı çok ama çok etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle eğer Netflix üyeliğiniz mevcut ise Sosyal İkilem adlı sürekleyici belgeseli kesinlikle izlemenizi tavsiye etmekteyiz.

Pazarlama İçin 2 Psikolojik Strateji DiperwebHalo Etkisi

İnsanoğlu bebekliğinden beri duygusal olarak gelişmekte olup yıllar içerisinde olgunlaşıp eriştiğinden duygularını ne kadar arka plana atsa da içindeki duyguları genellikle iyilik ile bağdaştırmaktadır. Web sitenizi veya sizi dijital mecra da temsil eden herhangi bir alanda kullanıcılarınıza hoş bir deneyim sunabiliyorsanız veya anlamlı bir reklam, güçlü altyazıya sahip mesaj içeren görüntünün var olmasıyla bir ürün, hizmet veya marka ile bağlantı kurarak dostça ve iyi niyetli olarak karşılık sunmaktayız. Bundan kaynaklı olarak içerik üretiminin süre gelen macera deneyimi sunan olması basit bir reklam cümlesinden daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Anchoring Bias 

Sizlere sunulan iki seçenek karşısında bir diğer daha pahalı üçüncü seçeneğin sunulması ile birlikte karşılaştırmaya otomatik olarak girer ve ilk iki seçenek sizlere daha uygun olarak gözükmektedir. Aslında bu tuzak etkisi olarakta adlandırılmaktadır. Örnek verecek olursak; ihtiyacınız olan bir ürünü fiyatı 2000 ₺ olan iki ürünün karşılaştırmasını yapmaktayız. Fakat aşağı doğru bir göz attığınızda görüyorsunuz ki “Buna Bakan Kişiler Şunları da Satın Aldı” adlı bir bölümde fiyatı 3000 ₺ olan ürünlerin listelendiğini görmektesiniz. Bunun etkisi size 2000 ₺ fiyatlı olan ürünü ikna etmeye çok yakın veya ikna etmiş bulmaktasınız. Çünkü bilinçaltınıza işlenen bir matematik hesabını çoktan bitirdiniz. Bu matematiğin içerisinde ne kadar kar edeceğiniz vb. kavramlar mevcut olduğundan kendinizi kart elinizde alışveriş yaparken bulmuş olursunuz.

Diperweb olarak sizlere her daim işinizi veya markanızı geliştirme de fikir verecek içerikler paylaşmayı hedeflemekteyiz. Bizlerden hizmet almanız durumunda etkili bir web sitesine sahip olacağınızı söyleyebiliriz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!