İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Mobil Uyumluluk Sorunları Nasıl Tespit Edilir?

Mobil Uyumluluk Sorunları Nasıl Tespit Edilir?

Mobil Uyumluluk Sorunları Nasıl Tespit Edilir?

Web sitenizin Google Search Console aracına eklenmeden önce yine Google tarafından önerilen Mobile Friendly Test web sitesinden kontrol etmeniz sizler için ön bir tedbir olacağını söyleyebiliriz. Mobil uyumluluğunuzu detaylı bir şekilde tespit etmek istiyorsanız web sitenizdeki sayfaların her birinin linkini kopyalayarak bu araca yapıştırarak gerekli analizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu test gerçekleştirildiğinde aldığınız yanıtı mutlaka anlamanız gerekmektedir.

Google Search Console Mobil Uyumluluk Sorunu Çeşitleri

  • Tespit edilen içerik ekrandan daha geniş.
  • İçerik okunamayacak kadar küçük
  • Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın

Yukarıda saydığımız 3 problem aslında teknik olarak aynı sorundan kaynaklanan 3 farklı sorun olduğunu belirtebiliriz. Etki alanları farklı olduğundan dolayı 3 farklı kavramda tanımladığını söyleyebiliriz.

Responsive SEO Sorunları Nasıl Çözülür?

Mobil uyumlu olmadığını belirten bir uyarı da dikkat edilmesi gereken css, js gibi temanızdan kaynaklanabilecek yükleme hatalarının oluşabileceğini belirtelim. Eğer sayfanızın mobil uyumluluğundan eminseniz temanızı kontrol etmeniz daha verimli olacaktır. Kısmı yüklenme hatasının mevcut olmasıyla robots.txt dosyasıyla alakalı bir durumun olacağını söyleyebiliriz. Mobil kullanılabilirlik sorunlarının mevcut olduğu ile alakalı bir uyarı alınınca mobil kullanılabilirlik sekmesine tıklayarak sorunun kaynağına ulaşılması yolu izlenebilir.

Mobil Uyumluluk Sorunları Nasıl Tespit Edilir Diperweb

Mobil Uyumluluğa Sahip Web Tasarım ve SEO

Akıllı mobil cihazların teknolojinin gelişimi ile yaygın olarak kullanımı olmasından dolayı Google ve diğer arama motorları bazı deneyimlemeleri kontrol listesine almaya başladı.

  • Sıralamada öncelik verilmesi
  • Mobil uyumlu internet deneyimi sunmakta olan sitelerin listelenmesi
  • Ödüllendirme sistemi

Bu yapılan değişiklikler ile birlikte bir çok mobil uyumluluk konusunda zorluk çeken web siteleri yapısal değişiklikleri ile birlikte bu özelliği eklemek zorunda kaldılar. Diperweb olarak ise var olduğumuzdan beri mobil uyumluluğa sahip web siteleri inşa etmeye devam ediyoruz.

SEO konusunda da çalışmalar gerçekleştirirken mobil uyumluluk konusunun etkisinden dolayı tasarımların uyum sağlar şekilde yapılması hatta normal web sitesinden farklı şekilde mobil web sitesi oluşturulması gibi çözümlerin gelmesi ile birlikte mobil cihazından internette gezinen kullanıcılar için iyi deneyim oranı yükselmiştir.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!