İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Markalar İçin Hikayeleştirme Stratejisi

Markalar İçin Hikayeleştirme Stratejisi

Markalar İçin Hikayeleştirme Stratejisi

Dijital pazarlama konusunda kısır bir döngü veya bir girdap içerisinde olduğunuzu düşünüyorsanız aslında bir çok markanın kullandığı hikayeleştirme stratejisini kullanabilirsiniz. Hikayeleştirmenin bir diğer ismi ise “Storytelling”.

Hikayeleştirme Nedir?

Reklamcılık sektörünün çok uzun süredir kullandığı bu kavramın yaygın bir şekilde tercih edildiğini belirtmeden geçmeyelim. İlerleyen zamanlarda ise bu terimin çok daha trend olacağının kanısındayız. Şimdilerde markaların hikayeleştirme stratejisini pekte kullanmadığını söyleyebiliriz. Çünkü reklam ajansları ve firmaların reklam departmanlarını incelediğimizde ve analiz ettiğimizde buna zamanlarının olmadığını düşünmekteler. Oysa ki bu stratejiyi kullanan bazı markaların başarılarının bir adım önde olduğunu görebilmekteyiz. Günümüzde para faktörünün inanılmaz bir şekilde insanlıkta önem kazanmasından dolayı ve işini kötü yapanın ne olursa olsun yüksek meblağ ile kazandığını gören bir çok meslek grubundan insanlar örnek alarak yapmaları gereken işlerin kalitesini düşünmemektedir.

Geçmişten Günümüze Hikaye

İnsanlığın atalarından itibaren duvarlara yapılan çizimlerin bir çoğunun hikayeleştirerek anlatıldığını baktığımızda değil düşündüğümüzde bulabiliriz. İnsanlığın yazıyı bulmasıyla ve sürecin ilerlemesiyle aslında bir çoğumuzun geçmişten ilham alarak geleceği kurguladığı anlatıma hikaye veya hikayeleştirme diyebiliriz tabii bunun tam tersi de mümkün 🙂 Hikayeleştirmenin henüz bir formülünün olduğunu düşünmüyoruz çünkü gerçekleştirilen eylemin sanat olduğunu düşünmekteyiz.

Pazarlama kavramının ana amacına baktığımızda bunun ürünün satışını gerçekleştirmek yerine, hedeflediğiniz kitlelerin etkilenmesi veya harekete geçirici mesajları içermesi olarak baktığımızda önemli bir sorunu çözmüş oluruz. Bunu başarmış markalar, tüketiciler tarafından büyük ilgi görmekle beraber etkiledikleri kitleler tarafından hayatlarının bir parçası olarak görülmektedirler.

We Try Harder

Markalar İçin Hikayeleştirme Stratejisi Diperweb William Bernbach

William Bernbach reklamcılığın büyük isimlerinden sayılmaktadır. Bir çok internet kullanıcısının veya dijital pazarlamacının belki de bilmediği bu isim büyük firmalar için yaratıcı reklamları üretmesinden dolayı günümüze kadar geldiğini söyleyebiliriz. William Bernbach bir sözünde; 

“Doğru kullanılan yaratıcılık, daha fazla satışı daha az harcamayla sağlamalıdır. Doğru kullanılan yaratıcılık, söylediğiniz yavanlıktan kurtaracak; onu daha geçerli, daha inandırıcı, daha ikna edici kılacaktır.”

Hikayeleştirme sanatını en iyi şekilde taşıyan Bernbach’ın dünya çapında az bilinen Avis araç kiralama şirketi için yaptığı mizahi bir kampanya oluşturarak “Biz 2 numarayız, bu yüzden daha çok çalışıyoruz”  demesiyle bir çok tüketicinin ilgisini çekmiştir ve insanların tercih etmesini sağlamıştır.

Hikayeleştirmenin Asıl Etkisi Nedir?

Tüketiciler üzerinde aslında hikaye anlatmak, bilgiyi doğrudan aktarmaktan çok daha etkili olmaktadır. Bernbach fikrini benimseyecek olursak “doğru” bilgiyi aktarmak, aslında “gerçek” hikayeyi açığa çıkarmaktan daha etkili değildir. Çevrenize baktığınızda gördüğünüz markalardan herhangi biri hizmetini veya ürününü hikayeleştirerek pazarlamaktaysa, bu hikayeleştirmenin getirdiği bir eğlence mevcut olacaktır. Kitlelere karşı yapılan analize baktığımızda eğlenceli içerikleri daha çabuk benimsiyor, oluşturulan bu içerikler ile etkileşime geçiyor ve aradan uzun bir süre de geçse de zihninde bunu tutuyor. Günümüzde bir markanın isteyebileceği ve en ana ihtiyacı da budur. Örnek verecek olursak 80-90 neslinin bildiği Aygaz arabasından çıkan melodinin şu an bile hatırlanması, reklamlarında kısa da olsa bir hikayenin olmasıyla hala hafızalarımızda bulunmaktadır 🙂

Anlatabilen Kazanır

Hikayenizi anlatırken mütevazi ve ukalalık arasındaki ince çizgiyi kaçırmadığınız sürece ve bu hikayenin içerisinde markanızı iyi şekilde yerleştirebildiğiniz sürece markanızın hatırlanması ve bilinmesi muhtemeldir.

Rekabet ortamının arttığı bu dönemde, geniş kitlelere hitap eden markaların tamamı neredeyse hikayeleştirmenin önemini çok iyi bilmektedir. Bu rekabet ortamında maalesef günü kurtaran “%50 indirim, %75’e varan indirim” gibi reklamların sizi ikinci gün kurtarmayacağına emin olabilirsiniz. Peki aklınızdan geçeni söyleyelim mi? “Neden?”. Çünkü sizlerinde düşündüğünüzde fark edeceğiniz gibi, Tüketicilerin aslında bir hizmet veya ürünü almaktan çok hikaye satın aldıklarının gerçeğini söyleyebiliriz. Yanlış duymadınız siz dahil bütün tüketiciler aslında hikayeyi satın alırsınız. Analizle beraber buna “değer” diyebilirsiniz.

Hikayeleştirme Nasıl Yapılır?

Geçmişten günümüze belirli bir karakter kullanan markalara baktığınızda aslında uzun uzun anlatmamıza gerek yok. Bir çok insanın ve hatırlayacağı McDonalds’ın palyaçosu ve Duracell’in tavşanı buna en iyi örnek olarak verilebilir. Çünkü bu sembolik karakterleri herhangi bir yerde markanın ismi bulunmadan konulduğunda aklınızda direk bu markayı çağırmış olacaksınız.

Sosyal medyanın bu konu da kullanılmasıyla beraber aslında yapabileceklerinizin bir sınırının olmayacağını söyleyebiliriz. Sosyal medya da bir çok bilinçli sayfa tarafından paylaşılan ve Turkcell’in oluşturduğu reklam ve hashtag ile “YoldaykenBırakınOTelefonu” başlıklı kampanyasını hatırlamasanızda mutlaka çevrenizde bunu izleyen sosyal medya kullanıcıları mevcut olmuştur. Ünlü futbolcu Metin Oktay’ı bir trafik kazasında kaybedilmesinden dolayı ve bayram ziyaretine giderken yaşanan bir çok trafik kazasından kaynaklı bu reklamın iyi bir mesaj içerdiğini söyleyebiliriz.

İçinde yaşadığımız ülkenin asil Türk milletinin duygusal bir topluluk olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Bunu bir çok marka kullanarak topluluğumuzdan bir fert gibi markayı yerleştirmek istedi. Akbank özellikle geçmişten günümüze kadar gerçekleştirdiği reklamlarda sürekli mahalle kültüründen kampanyalarını düzenleyerek bizden içimizden biri olduğunu yansıtmak üzerine reklamlar yayınladı. Sadece bankacılık sektöründe değil bir çok sektörde bu yöntem Türkiye topraklarında kullanılmaktadır. Son bir örnek olarak ise her Ramazan ayında CocaCola ramazan sofrasında yer alması gereken bir içecek olduğunu anlatmak için hikayeleştirmenin bir noktasını kullanarak bizlere ulaşmaktadır. Küçük büyük bütün markaların bu yöntemi kullanması gerektiğini düşünmekteyiz.

Diperweb olarak müşterilerimize de kesinlikle önerdiğimiz ve uygulamayı hedeflediğimiz bir stratejidir.

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!