İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Marka Sadakati

Marka Sadakati

Marka Sadakati

Hangi sektörde olduğunuz farketmeksizin, markanıza sadık müşterilerinizin oluşmasını her zaman isteyebilirsiniz. Giyim mağazasından devamlı alışveriş yapan ve tadilat sektöründe bulunan firmaların aynı yerden boya vs. malzemeleri hep aynı yerden alan kişiler veya firmalar farklı gibi görünse de temel de aslında aynıdır. Marka sadakatinin oluşması, hem rekabet ortamında öne çıkmanıza neden olur hem de marka imajınızı olumlu yönde güçlendirir. Marka sadakatinin yanında mutlaka dikkat edilmesi ve yapılması gereken ise içerik pazarlamasıdır.

Bir çok işletmenin düştüğü hatalardan birisi ise “Yine benden alırlar, reklam veya tanıtım yapmama gerek yok” algısına sahip olmalarıdır. Bunu demek için tüm dünya da aktifliği bulunan tek marka veya işletme sizseniz bu mümkün olacaktır aksi halde sürekliliği olmayacaktır. E-ticaretin ve internetin dünyamıza giriş yapmasından beri en yükse seviyelerde dijitalleşmenin yaşanmasından dolayı işler aslında çok değişti. Müşteriler, internet ortamında istedikleri ürünü istedikleri şekilde bir tek tıklama ile satın alabilme olanağına sahiptir. Böyle bir ortamda müşterinin bir çok marka ile karşılaşmasından dolayı marka sadakati zor olsa da, zorlaştıkça daha çok önem kazanmakta.

Marka Sadakati DiperwebHedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Mevcut müşterilerinize ve yeni gelecek müşterilerinize markanızı sürekli tercih etmeleri için etkin kullanabileceğiniz bir çok yöntem olduğunu belirtelim. Bunlardan ilki “Müşterilerime nasıl daha iyi bir hizmet sunabilirim” her daim birinci önceliğiniz olması gerektiğini unutmayın. Ama eğer bunun tam tersi bir şekilde düşünüp ve uygularsanız kısa süre de işletmenizin veya markanızın müşterilerle sorun yaşayıp kapanmasına bile neden olabilir. Böyle bir durum yaşanmamasını tahmin ediyoruz ki kimse istemez fakat markanız ve işletmeniz için müşterilerinizle etkin bir iletişim kurma yöntemlerini öğrenerek ve odaklanarak başlangıç sağlayabilirsiniz

Bundan sonraki adımınız ise hedef kitlenizi tanımlamak olmalıdır. 19 yaşında bulunan kullanıcılara örme yelek sunmaya çabalarsanız, ne sadık müşteri kitleniz oluşur ne de pazarlama çabalarınız olumlu sonuçlanır. Yeleğiniz ne kadar güzel ve özellikli olsa da öncelikle belirlemeniz gereken hizmet ve ürünlerinizin özelliklerini belirlemeniz gereklidir. Bu belirlemeden sonra oluşturduğunuz hizmet veya ürünün hangi kullanıcılara uygun olduğunu değerlendirmeniz gereklidir. Hedef kitlenizin belirlenmesi, markanıza sadık kalacak olan müşteriler yaratmanızda kilit nokta rolünü oynamaktadır.

Markanızın Etkileşimini Destekleyin

Hedef kitlenizi de belirlediğinize göre artık marka etkileşiminizi üst seviyelere çıkarmanız gereklidir. Artık geleneksel olarak mağazamı işlek bir caddeye açarım ve müşteri gelirse gelir şeklinde yaklaşım maalesef günümüz dünyasında pekte etkili olmamakta. Bunun yerine müşterileriniz ile ürünlerinizin içli dışlı olması lazım. Nasıl mı? Günümüzde sosyal medya etkin bir yol ve bu platform aracılığıyla sizi tercih etmesi beklenen ve genellikle tercih eden müşterilerinize kupon ve indirim sunmanız etkili olacaktır. İndirim ve kupon alan kullanıcının sizi tercih etme olasılığı artış sağlayacaktır.

Aslında en önemli olan konulardan birisi ise müşterilerden gelen şikayetleri dikkate almak ve bu şikayetlere cevap vermenizdir. Marka sadakatinin ilk kurallarından birisi ise müşteri herhangi bir sorun ile karşılaştığında çözüm sunmaktır.

Marka Temsilcileri Yaratın

İçerik pazarlaması için ve marka sadakatine entegre etmek hedefiyle kullanıcılarınızdan marka temsilcileri oluşturun. Bunun sağlanması ile birlikte kulaktan kulağa yayılan bilgiler ışığında markanızın görünürlüğü ve farkındalığı artacaktır. Kulaktan kulağı konusunu açıklayacak olursak genellikle aklınıza ilk ayşe fatma teyzenin günlerinde söylediği gibi değil, daha profesyonel World-of-mouth olarak bilinmekte olan bu pazarlama stratejisi diyebiliriz. Ayrıca sizi tercih eden kullanıcıların oluşturduğu içerikleri paylaşarakta marka sadakatini bir adım taşıyabilirsiniz. Doğru adım ve stratejiler ile birlikte içerik pazarlamasının etkisi ileri düzey olabilir ve sadık müşteri oluşturmak için etkili olacaktır.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!