İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Marka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka veya firma oluşturmaya karar verdiyseniz ve bir ürün gamına sahip olup satış işlemlerini yapmaya karar verdi iseniz veya mevcudiyette bulunan işletmeniz için daha güçlü ve etkili bir e-ticaret sitesi ve sistemi edinmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ve herkesin hedeflediği gibi bir büyüme için markalaşma yolunda dikkat etmeniz gereken temel başlıkları sizler için derledik ve bilginize sunmak üzere yayınlıyoruz 🙂

En Önemlisi: Hedef Kitle Belirleyin

Markanızı oluştururken ilk önce dikkat etmeniz gereken adım hedef kitlenizi tanımlayın. Marka olarak reklam stratejilerinizi, sloganlarınızı, çalışmalarınızdaki renkleri, kullanacağınız hitap ve dilinizi de hedef kitlenize göre belirlemenizi önermekteyiz. Bundan kaynaklı olarak ilk öncelikle bir hedef kitleniz olmalı ve bu kitlenin farkında olup markanızın değerini oluşturmalısınız.

Markanızın Farklılığını Gösterin

Hedef kitlenize hitap eden diğer rakiplerinize karşı bir adım öne çıkaracak belirgin özelliklerinizi yansıtmanız gerekmektedir. Bu zamanda markanızı ön planda tutmak ve farkedilirliğini arttırmak istiyorsanız aşağıda belirteceğimiz soruları yanıtlamalı verdiğiniz cevaplara göre müşterilerinize nasıl yaklaşmanız gerektiğini tespit edebilirsiniz.

 • Neden marka oluşturuyorsunuz?
 • Markanızın vizyon ve misyonu nedir?
 • Kurmak istediğiniz marka veya firmanızı rakiplerinden farklı kılan nitelikleri nelerdir?
 • Kullanıcıların ne gibi problemlerine çözüm buluyorsunuz?
 • Kullanıcılar sizi neden tercih etmelidir?

Rakiplerinizi Teşhis ve Analiz Edin

Markanızı oluşturduğunuz alanda bulunan rakiplerinizden sıyrılıp öne çıkmak ve farkınızı göstermek istiyorsanız rakiplerinizin marka algısını geliştirmek ve oluşturmak adına neler yaptığını tespit etmeniz gereklidir. Bu aynı zamanda bulunacağınız veya bulunduğunuz sektörün analizini yapmanızı sağlar hem de farklılığınızı oluşturmanız için fırsat sağlamaktadır. Kendinize ait bir fikre sahip olmanız mutlaka önemlidir çünkü bu sayede kendi kimliğinizi oluşturabilirsiniz.

Marka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler DiperwebMarkanızın Faydalarını Açığa Çıkartın

Markanızın iyi kısımlarını tespit ve analiz etmeli ve bunları daha etkili duruma getirerek pazarlama çalışmalarınızı kullanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte kullanıcıların gözünde bir marka algısı oluşturma planlamasına katkı sağlamış olursunuz. Kullanıcılarınıza ve potansiyel kullanıcılarınıza ürün ve hizmetlerinizin ne gibi faydalar sağladığını, ne derece kolaylaştırdığını ve günlük yaşantılarında ne gibi etki gösterdiğini öne çıkarmanız gereklidir. Markanız’ın asıl hedefi güven, kalite, hizmet veya ürününüzü almaya karşı istek uyandırıcı olmalıdır.

 

Kurumsal Hitabınızı Geliştirin ve Oluşturun

İnternet dünyasında markanızın kimliğinin netleşmesi için hedef kitlenize nasıl bir dille hitap edeceğinizi mutlaka betlirtmeniz gerekmektedir. Bu belirleyiş aşamasında marka veya firmanızın bulunduğu alanını, tarzını, sunduğu değerleri ve hizmetleri ölçüt olarak tutulmalı, bu ölçütler ile uyumlu bir şekilde tercih edilmesi gereklidir.

Markanızın tutarlı bir şekilde davranmasını istiyorsanız uygun olduğunu düşündüğünüz ve analiz ettiğiniz üsluplardan birini kullanabilirsiniz;

 • Bilgi Verici
 • Diyaloğa Dayalı
 • Otoriter
 • Hizmet Odaklı
 • Teknik
 • Uzman
 • Arkadaşça

Renklerinizi Belirleyin

Her rengin insanlar üzerinde genel bir algısı ve etkisi bulunmaktadır. Bu önemli nokta da renklerden yararlanmanız çok önemlidir. Bundan dolayı hedef kitlenizi ve kullanıcılarınızın analizini yaparak renklerinize karar vermeniz gereklidir.

Renk seçiminiz mutlaka markanızın vizyonuna, hitap ettiğiniz hedef kitlenize ve markanızın tarzına uyulması gerekmektedir. Örnek verecek olursak kurumsal bir yaklaşımınız mevcut ise sade renklere önem vermelisiniz, gençlere hitap ediyorsanız canlı renkleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Font Seçiminizi İyi Belirleyin

Her yazı fontunun belirli bir izlenimi mevcut olmaktadır. Bu konu da tutarlılık sağlanması amacıyla da markanızı oluşturmanız kısmında font seçiminize de dikkat etmelisiniz. Markanızı kurumsallığı ve uyumluluğunu sağlamak adına yazı fontunu tercih ederken nasıl bir yaklaşım biçimi göstermek istediğinizden yola çıkabilir ve edinebilirsiniz. Örnek verecek olursak kesin köşeli ve çentikli bir yazı tipi ile insanlara otoriter bir yapıda olduğunuzun etkisini, çentiksiz ve yuvarlak köşeli yazı fontlarında ise biraz daha yumuşak bir izlenim sağlayabileceksiniz.

Logo Tasarım ve Slogan

Aslında listenin en başına konumlandırmak istedik fakat yukarıdaki maddelerin açıklamasını gerçekleştirmeden en önemli konudan bahsetmek istemedik. Logonuz markanızı kurumsal ve sektörel imajını yansıtacak bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Sloganınız ise potansiyel kullanıcılara karşı markanızın uzmanlık ve marka olarak ne sunduğunuzu iletebilir duruma gelebilirsiniz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!