İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Marka İsmi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

Marka İsmi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

Marka İsmi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

Oluşturmak istediğiniz marka veya firmaya vereceğiniz isim aslında ilk başta büyük önem arz etmektedir. Aslında başlayacağınız işin alanı ne olursa olsun bunu girişim olarak adlandırabiliriz ve bu girişimin ismi kalitesini ve tanınırlığını etkileyen baş faktörlerden diyebiliriz. Bu konu da dikkat etmeniz gereken maddelere ise değinelim.

Marka İsmi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

1- Anlam Niteliği Taşımalı

Unutulmaz ve farklı isim koymak için garip, ilginç ve manasız kelimeler tercih etmek bazı işletmeler için geçerlidir. İstisna olarak Yahoo ve Google örnek olarak gösterilebilir. Fakat büyük firmaları örnek alarak tercih sebebi yaparsanız büyük bir risk olacağını söyleyebiliriz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise diğer dünya dillerinde müstehcen ve olumsuz anlamlara çağrışım oluşturmaması gereklidir. Çünkü bu durum sizi gerçek mana da olumsuz bir duruma sokabilir. Bundan kaynaklı olarak marka veya firma isminizi global olarak düşünmeniz çok daha iyi olacaktır.

2- Telaffuzu Basit Olmalı

Girişimlerinizi isimlendirirken aslında müşteri veya kullanıcı bazlı düşünmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Müşteri, duyduğu gibi yazmak isteyebilmektedir. Çünkü müşteri veya kullanıcılar sizin isminizi duyduğu gibi yazmak isteyecektir. Bu durumda duyulduğu gibi isminizin yazılması sizin için avantaj durumu oluşturacaktır. Karmaşık, uzun, akılda kalıcılığı zor isimler kullanıldığında müşteriler sizlere ulaşma konusunda güçlük çekebilir. Bu da aslında potansiyel kullanıcı ve müşteri kaybı yaşatmaktadır.

Bu sebeplerle marka ve firma isimlerinizi sesli olarak tekrarlamalı, ek getirmek istediğinizde ise telaffuz konusunda zorluk yaşanmadığını bizzat dikkat etmelisiniz. Eğer herhangi bir zorluk varsa değiştirmeyi tercih etmelisiniz.

3- Sunduğunuz Hizmeti Çağrıştırmalı

Potansiyel müşteriye verilecek hizmetin ne olacağını isminizde bahsetmeniz sizler için yararlı bir avantaj olacaktır. Marka ve firmanızı isimlendirirken yapacağınız işi çağrıştıran veya ipucu sunan isimleri tercih etmeniz sizler için daha iyi olacaktır. Örneklendirecek olursak marka veya firmanız Oto yıkama konusunda hizmet verecek ise wash, auto, yıka gibi kelimelerin geçmesi yükselmenizi hızlandırabilir. Gerçekleştireceğiniz iş ve isminiz birbirinden çok alakasız bir biçimde ise ne yaptığınızı anlamayacak ve size güven duyma konusunda sıkıntı yaşayacaktır.

4- Özgün Olmalı

Marka ve firmalara eşsiz ve unutulmaz isim vermek yapışkanlık terimiyle adlandırılmaktadır. Ama bunu sağlamak ise çok zor bir durumdur. Her marka ve firma kendini akılda kalıcı ve pazarda farklı öne çıkarıcı isimlendirmek ister fakat bunu gerçekleştirme konusunda ciddi anlamda problem yaşamaktadır. Ancak bu problem dikkat edilmesi gereken noktalarla aşılması zor bir durum değildir. Marka veya şirket ismi seçerken genel ve ortak isimlerden kaçınılması gereklidir. Örneklendirecek olursak; Serdar Büfe, Mehmet’in Yeri, Ayşe Kuaför gibi isimler sizi rakiplerinizden sıyırmak yerine onlarla aynı genele indirgeyecektir.

Diperweb markasının hikayesini merak ediyorsanız Bizi Tanıyın kısmından öğrenebilirsiniz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!