İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

IMAP ve POP3 Nedir?

IMAP ve POP3 Nedir?

IMAP ve POP3 günümüzde kullandığımız e-postalar için geliştirilmiş iki yöntemdir. E-Postalarınızı akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi işletim sistemlerine sahip cihazlar da kontrol etmenizi sağlayan yöntem ve önerilen yöntem IMAP yöntemidir.

IMAP Nedir?

IMAP yöntemi, bulunduğunuz her konumdan ve kurulması halinde her cihazdan e-postalarınıza ulaşmanızı sağlamaktadır. IMAP kullanarak e-postanızı kontrol edip okuduğunuzda, aslında kullandığınız cihaza indirmiş veya depolamış olmuyorsunuz. E-Postanızı e-posta hizmeti sunulan yerden okumuş veya açmış oluyorsunuz. Böylelikle okuduğunuz cihazın depolama alanını kullanmadan ve ekstra yüksek internet kullanmadan denetim sağlayabiliyorsunuz. Bu yöntem ile birlikte e-postalarınızı POP yönteminden daha hızlı bir şekilde denetleyebilirsiniz.

IMAP ve POP3 Nedir? Diperweb
IMAP ve POP3 Nedir? Diperweb

POP3 Nedir?

POP3 yöntemi, e-posta hizmetinize bağlanarak ve tüm yeni gelen e-posta iletilerinizi kullandığınız cihaza indirerek çalışmaktadır. Bunlar PC veya Mac bilgisayarınıza indirilme işlemi gerçekleştirildikten sonra e-posta hizmeti aldığınız noktadan silinmektedir. Bu da, başka bir cihazdan o e-postaya erişmek istediğinizde ulaşamayacağınızı yalnızca indirilen bilgisayardan ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu yöntem ile birlikte e-posta hesabınıza gelen ve sizin kontrol ettiğiniz bütün iletiler cihazınızda depolanır. Yüksek boyutlu iletiler bir müddet sonra cihazınızın belleğinde çok yer kaplayacağından dolayı bu yöntem pek önerilmemektedir. POP3 yönteminde özellikle Outlook bilgisayar programına e-postanızı ayarlıyor iseniz “Bir kopyasını sunucu da bırak” seçeneği ile birlikte belirlediğiniz gün miktarınca iletiniz bekletiliyor ve böylelikle başka bilgisayarlardan iletiyi indirseniz dahi kullandığınız bilgisayardan aynı iletiyi kontrol edebiliyorsunuz.

IMAP ve POP3 Arasındaki Fark Nedir?

IMAP ve POP3 teknolojisinin arasındaki temel farklılık şu şekilde özetleyebiliriz. IMAP yöntemi ile birlikte size gelen yeni iletileri yalnızca başlıkları ve geri kalan iletinin gövdesini cihaz belleğini kullanmadan gösterip işlem yapabilmenizi sağlamaktadır. Önemli bir nokta ise IMAP’ta gelen ek dosyaları indirebilmektesiniz. POP3 yönteminde ise tamamen ileti bütün bir şekilde cihazınıza gelmekte ve indirilmektedir.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!