İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

İçerik Üretimi ve Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

İçerik Üretimi ve Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

İçerik Üretimi ve Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitenizin genel yapısında bulunan içerikler veya blog kısmında bulunan içerikler dahil olmak üzere hizmet, ürün ve internet kullanıcılarının aradıkları ile ilgili olması gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu ilgili olma konusunda ise içeriğiniz ile alakalı bir analizin yapılması sizler için yararlı olacaktır.

Burada bahsedeceğimiz SEO açılarından içerisinde içerik analizinden ve bunun nasıl uygulanacağından bahsedeceğiz.

İçerik Üretimi ve Analizi Nedir Nasıl Yapılır Diperweb

İçerik Analizi Nedir?

İçerik Analizi web siteniz dahil olmak üzere sosyal medya hesaplarınızda da gerçekleştirebileceğiniz bir kavram olsa da şimdi ki yazımızda we bisteniz ile alakalı olan kısımından bahsedeceğiz. Web sitenizin herhangi bir sayfası içerisinde bulunan içeriğin, sunulan ürün, hizmet ve bilginin internet kullanıcısının araştırması ve isteiğiyle doğru orantılı bir şekilde olması veya olmaması ile alakalı yapılan analiz diyebiliriz.

Bu gerçekleştirilen analiz aslında oluşturulan içeriğin internet kullanıcısına ne kadar yararlı olduğu ile ilgili analiz diyebiliriz.

Analiz Checklist’i

Aşağıda madde madde oluşturduğumuz bilgiler ile içerik üretiminiz ve ürettiğiniz içeriklerle alakalı kontrol sağlayabileceksiniz.

1- İçeriğin Arama Kriterine Uygun Olması

Oluşturulan içerik eğer hedeflediğiniz kitlenin isteklerine veya araştırmalarına uygun değilse oluşturduğunuz içerik kaliteli içerik olarak değerlendirilmeyebilir.

2- İçerik Kelime Sayısı

Kısa içerikli diyebileceğimiz 120 kelimelik bir metin oluşturmanız bile kullanıcıya yarar sağlayabilir ancak internet kullanıcısının kafasındaki her soruyu detaylı bir şekilde yanıtlayabilen uzun ve incelikli yazılar her zaman bir adım daha önde olacaktır. Bu konuya istinaden rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.

3- İçerik Başlığı

Oluşturduğunuz içerikte kullanılacak başlık içerik kalitesine etki edebilecek bir güce sahiptir. Oluşturduğunuz içeriğe özgün ve yaratıcılık içeren başlıklar internet kullanıcısının ilgisini çekmekle kalmayıp arama motorları için ben farklıyım demenin bir yoludur. Başlık mutlaka oluşturduğunuz içeriği özetleyebilecek nitelikte ve içeriğiniz ile alakalı anahtar kelime içermesi gereklidir.

4- İçerik Listeleme

Şu an incelediğiniz veya okuduğunuz yazımızdaki gibi numaralandırarak ilerleyen aşamalı içerikler internet kullanıcıları tarafından daha anlaşılır ve yorumlanabilir olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu sadece internet kullanıcıları için değil arama motorlarının robot veya böcekleri için web sayfasını daha iyi anlayabilmesi içinde önemlidir.

5- İçerikte Cümlelerin Uzunluğu

Oluşturacağınız içeriklerde cümle uzunluğu olarak mutlaka 15 kelimeyi geçmemesi gerektiğini aktaralım. Bunun nedeni ise cümle uzadıkça anlamlaştırılmasının zorluğu ve göz yorgunluğunun artmasından dolayıdır.

6- İçerikte Geçiş Kelimeleri Kullanın

İnternet kullanıcıları aslında içerikte tutan ve okuduğundaki edindiği alışkanlığı sağlayan etkenlerden birisi ise geçiş kelimelerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Türkçemizde geçiş kelimeleri olarak adlandırılan ve içeriklerinizde önerdiğimiz kelimeler ise “hatta, veyahut, ek olarak, ekstra, ancak” gibi kelimelerin içeriklerinize akıcılık ve okunabilirlik sağladığını söyleyelim.

7- İçerik Paragraf Uzunluğu Nasıl Olmalı?

Emek verdiğiniz ve hazırladığınız içeriğinizde paragraflarınızın uzunluğu en fazla 200 kelime şeklinde olması gereklidir. Bunun aşılması durumunda paragrafın etkisinin azalacağı ve böylelikle devam eden içeriğin okunmasının düşeceğini hatta vazgeçilebileceğini söyleyebiliriz.

8- İçerikte Görsel Kullanımı

Oluşturduğunuz içerikte mutlaka hizmetinizi, ürününüzü ve buna benzeyen detayları destekleyen mutlaka görsellerin yerleşitirlmesi gereklidir. Çünkü genellikle görsel içeriklerin kullanılması içeriğinizin okunabilirliğine katkısının yanında kalitesini de arttırmaktadır.

İçerik Analizi Nasıl Yapılır?

İçerik analizini temel üç madde ile gerçekleştirebiliriz;

  1. Kullanıcı gözünden içeriğin okunması
  2. İçerik Analiz Araçları
  3. Rakip İçerik Analizleri

İçerik Analiz Araçları

İçerik analiziniz ile alakalı aşağıda listelediğimiz araçlardan yardım alarak gerçekleştirebilirsiniz. Tabii daha detaylı bir analiz için listedekilerden bazılarına ücret ödemeniz gerekebilmektedir.

  1. Google Analytics
  2. Google Search Console
  3. Semrush
  4. Ahrefs

İçerik Analiz Eklentileri

Aşağıda bahsedeceğimiz içerik analiz araçları WordPress ve Google Chrome platformlarında eklenti olarak edinerek gerçekleştirebilirsiniz.

1- SEOquake İle İçerik Analizi

Google Chrome internet tarayıcısı tarafında kullanılabilen SEOquake eklentisi sayesinde oluşturduğunuz içerikte kullanım yaptığınız sıralı kelimeleri kaç defa kullandığınızı ve anahtar kelime yoğunluğunuzu kolay bir şekilde ölçebilirsiniz.

2- Rank Math İle İçerik Analizi

Rank Math, WordPress dünyasında son zamanlarda trend rüzgarları estirirken aynı zamanda gelişmeye devam ederek SEO temel araçlarının dışında bir çok özelliği sayesinde oluşturduğunuz içeriği bir çok açıdan test ederek sizlere direktif vermektedir. İçerik analizinizi daha sağlıklı gerçekleştirmek için web sitenizde WordPress platformunu tercih edip Ücretsiz bir şekilde Rank Math’i edinebilirsiniz. Tabii bazı Pro özellikleri için sizden ücret talep edeecektir.

Diperweb olarak her daim müşterilerimizin oluşturtmak istediği web sitelerini büyük özenle ve tecrübemizle oluşturarak ilerlemekteyiz. Ve her daim “Sadece Farklı Ol” ilkemiz ile birlikte hizmet sonrasında da kritik ve önemli hatalarda müşterilerimize her daim destek sağlamaktayız.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!