İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

İçerik Üreticilerine ve Geliştiricilere İstisna

İçerik Üreticilerine ve Geliştiricilere İstisna

İçerik Üreticilerine ve Geliştiricilere İstisna

Sosyal medya da içerik üretimi gerçekleştiren ve bu içerikleri Instagram, Youtube, Tiktok, Twitch vb. sosyal ağlarda içerik üreterek gelir elde eden ve mobil uygulama geliştiricilerin Google Play ve App Store gibi mağazalarda gelir elde etmesiyle alakalı yeni vergi sistemi 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Kanunla birlikte gerçekleştirilen bu istisna ile birlikte internet ortamında bulunan sosyal ağ sağlayıcıları olarak tanımladığımız (youtube, twitch vb.) üzerinden video, görüntü, metin, ses gibi içerik türlerinin paylaşımını gerçekleştiren üreticilerinin bu paylaşımlarından dolayı elde ettikleri kazançlar ile tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazlar için oluşturulan uygulamaların paylaşım platformları üzerinden elde ettikleri gelirlerin 880.000₺ ve 2022 yılına kadar olan kazançlarını kapsadığını söyleyebiliriz.

Ne yazık ki bu kapsama giren kişilerin banka tarafında özel bir hesap açmak zorunda ve bu yürüttükleri tüm işlemlerle alakalı tüm gelirlerini burada barındırmak zorundadır. Bankaların yükümlülüğü ise eğer gelirleri kanunda belirtilen tutarı aşması durumunda, aktarım tarihi baz alınarak %15 oranında gelir vergisi kesintisi gerçekleştirerek beyan edip ödemekle yükümlü hale gelmektedir.

İçerik Üreticilerine ve Geliştiricilere İstisna

Peki Bu Vergi İstisnasından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Vergi istisnasından faydalanabilmek için kayıtlı olduğunuz vergi dairesine müracaat ederek “İstisna Belgesi”  alınması gerekmektedir. Ama dikkat edilmesi gereken bir önemli diğer husus ise vergi mükellefiyet mevzusudur. Bu durumda daha önce şahıs firmanızın olup olmamasından kaynaklı olarak iki seçenekli yola dönüşebilmektedir.

Vergi Mükellefi Olmayanlar (Şahıs Şirketi Olmayan)

Daha öncesinde başka bir ticari kazanç sağlamayan yani gelir vergisi mükellefi olmayan şahıslar, sosyal medya üzerinde içerik oluşturma ve mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliği üstünden gelir elde ettiklerini beyan ettikten sonra, İstisna belgesinin sahibi olabilirler. Yapılması gereken bazı adımlarda değişiklik oluşabilse de aşağıdaki gibi açıklanabilir;

  • Ofisleri mevcut ise ofislerinin değil ise evlerinin ikametgahında bulunan vergi dairesine giderek Mükellefiyet durumu açtırmak ve istisna belgesini almak.
  • Alınan “İstisna Belgesi” ile birlikte seçtiğiniz banka da bir hesap açılmalı ve bu edindiğiniz faaliyete ilişkin tüm gelirleriniz bu hesabınız aracılığı ile tahsil edilecek şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Vergi Mükellefi Olanlar (Şahıs Şirketi Olanlar)

İstisna kapsamında başvuru gerçekleşmeden önce ticari olarak kazancı olan, yani halihazırda gelir vergisi mükellefi olan kişilerin uygunluğu kontrol edilecek. Vergi daireniz tarafından, kayıtlı olduğunuz Nace kodunuz yani faaliyetinizin uygun olması durumunda belgeleriniz verilecektir. Yapmanız gerekenleri ise aşağıdaki şekilde sıralamak istedik;

  • İstisna alanında faaliyette olanların, bağlı bulundukları vergi dairesine giderek dilekçe ile başvuruyu gerçekleştirmeli gereklidir.
  • Elde edilen İstisna Belgesi ile birlikte bankaya gidip bu belge niteliğinde hesabın oluşturulması ve elde edilecek gelirin bu hesaba gelecek şekilde ayarlanması gereklidir.
  • İstisna belgesi alamayanlar bu kapsam altında herhangi bir işlem yaptıramayacaktır fakat istisna kapsamına girmeleri durumunda yukarıda bulunan adımları takip edebileceklerdir.

Sonuca baktığımızda ise hazır vergi mükellefi olmanız istisnadan faydalanmanıza engel olmamaktadır. Yani kapsam dışında herhangi bir faaliyette bulunmanız e-ticaret vb. faaliyetlerinize devam ederken bu alandan sağlayacağınız gelirleriniz için ayrıca fatura düzenlemenize de devam edebilirsiniz.

Diperweb olarak bu konular hakkında yeni girişimcileri ve hali hazırda girişimleri bilgilendirmeyi her daim hedefliyoruz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!