İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

İçerik Pazarlama Hataları

İçerik Pazarlama Hataları

İçerik Pazarlama Hataları

İçerik pazarlaması dijital dünyanın gelişimiyle beraber popüler olan ve çokça kullanılan bir yöntem oldu. Aslında bakıldığında çok kolay dursa da bir çok parametreye sahip olduğunu söyleyelim. İçerik pazarlamasının işleyişi yeterince anlaşılmazsa kaçınılmaz hatalar yapılmakta. Markanız veya işletmeniz için veya müşteriniz için içerik pazarlaması gerçekleştirecekseniz belirteceğimiz hatalardan kaçınmanız durumunda sağlıklı bir kampanya yürütme yolunda ilerlemiş olacaksınız.

Reklamlarda Aşırıya Kaçmak

İçerik pazarlamasında aslında en çok hatalardandır. İçerik pazarlamasının hedefi reklam olduğunu biliyoruz fakat tüketicinin ve kullanıcının gözüne dikkat etmeden yayınlamak içeriği tamamen öldürecektir. Yani sürekli hizmet veya ürün övülmesini kullanıcı ve tüketici tercih etmeyecektir.

Langırt İşe Girişmek

Böyle bir strateji duydum hemen gerçekleştirmeliyiz gibi bir yüksek motivasyon ile girmeniz durumunda araştırma veya herhangi bir bilgi edinmeden yapmanız durumunda emeklerinizin boşa gidebileceğini söyleyebiliriz. Bununla alakalı bilgi veren Instagram hesaplarından bilgi edinebilir veya ücretli-ücretsiz kurslardan bilgi edinerek hareket etmeniz size yarar sağlayacaktır.

Yazınızı Cümbüş Alanına Çevirmeyin

İçerik üretirken yaratıcı tarafınızı kullanmanıza daha çok ihtiyacınız olacak. Fakat içeriğinizin yazısı, görseli, videosu cümbüş alanına dönerse işte burda can sıkıcı durumlar yaşanabilir. Bir ön çalışma ile işe koyulabilirsiniz. Araştırma ve kendi sektör, alanınızı tanıyarak hareket etmeniz içeriğinizin güzel ilerlemesini sağlayacaktır. Genel içerik üretme kurallarına hakim olarak konuyla alakalı da görsellerinizi eklediğinizde tüketici ve internet kullanıcıları için yeterli olacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Planlamanıza benzer şekilde random internet kullanıcıları için içerik üretmeniz durumunda içeriklerinizin keşfedilmesi veya görünme oranı düşecektir. Teknoloji ile alakalı gelişmeleri 60-70 yaş gibi yaşlı nüfusa sunmanızın bir anlamı yoktur veya genç nesile yaşlıları ilgilendiren bilgi veya içerik sunmanızda sizin için fayda sağlamayacaktır.

İçerik Pazarlama Hataları Diperwebİçerik Pazarlamanızı Planlamamak

Herhangi bir plan oluşturmadan hizmet veya ürün sunmanız son derece zor olacaktır. Kafanızda en azından bir ufak planınız varsa bunu detaylandırarak ve kaleme veya dijital bir yazıya dökerek ilerlemeniz sizlere fayda sağlayacaktır. İçerik oluşturmanız ve planlama yapmadan bu içerikleri yayınlamak da içerik pazarlamasında yapılmaması gereken hatalardandır. Belirli bir düzen içerisinde olmadan yayınlanan içerikler, genellikle arşivlerde kendilerine yer edinmektedir. Bu yüzden bir strateji geliştirin ve buna yönelik harekete geçerek plan yapın.

Kendinize Has İçerik Üretin

Yapılan büyük hataların başında geldiğine inandığımız kopyala-yapıştır içerikleri hizmet veya ürünlerinize uyarlamanız durumudur. Markanızın veya işletmenizin her bir hizmet veya ürününde farklılıklar bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak güçlü ve etkili taraflarınızı ele alarak içerik üretmeniz size yarar sağlayacaktır. Herkes tarafından uygulanan bir strateji veya formülü uygulamanız kısa vadede sizi ileriye ve başarıya taşısada uzun vadede size zarar verebilme potansiyeli mevcuttur.

Tanıtmanız Konusunda Zayıf Kalmayın

İçeriğinizi her parametresine dikkat ederek oluşturdunuz ve içeriğinizin görsellerinden başlayarak a’dan z’ye herşeyini hazırladınız ve yayına aldınız. Fakat içeriğinizle etkileşim sayısı çok az. Böyle bir durumda diyebileceğimiz ise tanıtımınızı yeterince yapmamanızdan kaynaklıdır diyebiliriz. İçeriğinizin pazarlama kısmını kesinlikle gözardı etmeyin. Ne kadar kaliteli bir içerik oluştursanızda bu içeriği pazarlamadığınız sürece size, markanıza ve firmanıza etkisi olmayacaktır. Kendi hizmetlerinizi veya ürünlerinizi Google ve sosyal medya kanallarıyla görünürlük olarak arttırım gerçekleştirebilirsiniz.

Diperweb olarak her daim internet kullanıcılarımızı bilgilendirici içeriklerle karşılarında olmayı hedeflemekteyiz.

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!