İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir? Dediğimizde internetin dünyamıza girmesinden itibaren bahsedersek daha iyi olacaktır. 1990 yılından beri kullanılmaya ve geliştirilmeye başlanan aslında bir programlama dili olmayan fakat web sitelerinin temelini sağlayan bu kodlamanın açılımı: Hypertext Markup Language.

HTML ile birlikte kullanılan CSS ve Javascript sayesinde modern bir tasarıma sahip websitelerine sahip olabilirsiniz. HTML kodlamanın yıllar içerisinde geliştirilmesi ve yenilenmesi ile birlikte HTML5 kodlama teknolojisine ulaşılmıştır. HTML5’in geliştirilmesiyle birlikte tüm tarayıcılar desteklemekte olup HTMl5’in çeşitli yenilikleri heyecanlandırmaktadır.

HTML5 Nedir HTML5 Özellikleri DiperwebHTML5 Özellikleri

HTML’den başlayarak HTML5 versiyonuna kadar edinilen ve modern teknolojiye uyumlu özellikleri ile birlikte bir devri kapatıp bir devri açtığını söyleyebiliriz.

Websitesinde Dahili Video ve Ses Oynatabilme Özelliği: HTML’in 5.versiyonundan önce video veya ses oynatmak için üçüncü parti kodlama ve programlara ihtiyaç duyuluyordu. Bu kullanım sonucunda web sayfalarında çeşitli hatalar meydana geliyordu ve böylelikle oynatılmak istenen video veya sesin oynamaması ile birlikte web sitesinin terk edilmesine neden oluyordu fakat 5.versiyon ile birlikte video ve sesler temel olarak oynatılabilir duruma geldi ve bu problemlerin tamamı çözülmesi sağlandı.

Uyumluluk Özelliği: Her platforma uyumlu olması amaçlanan HTML5 bunu kesinlikle başarmış durumda olmakla beraber oluşturulan uygulama veya web siteleri artık yatay kaydırma yapılmadan dikey kaydırma ile birlikte kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmış durumdadır.

Artık Temiz Kod Özelliği: Web siteleri kodlanırken genellikle dağınık ve karmaşık kod bloklarına sahipken HTML5 teknolojisi ile birlikte daha temiz kod sistemi oluşturarak web sitesinin içeriğinin daha kolay ve hızlı bir şekilde yazılmasını ve değiştirilmesini sağlamıştır.

En önemli özelliklerden diyebileceğimiz HTML5 ile birlikte CSS uyuşmazlığı çözümlenerek küçük-büyük harf uyumluluk sorunu giderilmiştir.HTML4 sistemindeki uzun kodların giderilmesi ile birlikte HTML5’te kısa yazılan etiket ve kodlar ile çok daha kolay anlaşılabilecek bir yapı oluşturulmuştur.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!