İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Hosting Nedir? Web Hosting Nedir?

Hosting Nedir? Web Hosting Nedir?

Hosting Nedir? Web Hosting Nedir?

Hosting türkçe karşılığı olarak barındırma alanı olan bu terim websiteleri için vazgeçilmez olduğunu söyleyebiliriz. Bugün bir çok ziyaret ettiğiniz bir çok websitesi büyüklüğü değişkenlik gösterecek şekilde barındırma alanına sahip.

Hosting Websiteleri İçin Neden Önemlidir?

Bilgisayar başında gece geç saatler de Google üzerinden arattığınız bir anahtar kelimenin karşılığında çıkan herhangi bir ilginizi çeken websitesine tıkladığınız da karşınıza saniyeler içinde açılması artık olağan bir durum değil mi? Fakat bu durumu sağlayan Uptime terimini kullanabileceğimiz barındırma sağladığımız sunucunun aktif olarak çalışmasından kaynaklıdır.

Bu bilgisayarlar günlük yaşantımızda kullandığımız bilgisayarlardan tamamen farklıdır ve kesintisiz hizmet edebilmek üzere tasarlanmışlardır. Herhangi bir siteye erişim sıkıntısı yaşadığımızda aslında barındırma alanına (Hosting) bağlı olarak yaşadığımız bir problemdir.

Hosting Nedir Web Hosting Nedir Diperweb
Hosting Nedir Web Hosting Nedir Diperweb

Nasıl Çalışır?

Bu bahsettiğimiz sunucular diğer tabir ile ana makineler belli standartlar içerisinde oluşturulmuş altyapı desteğiyle birlikte sürekli olarak bulundukları mekanda dışarıdan herhangi bir toz gelmesine karşı korunaklı ve sürekli olarak kendi bünyelerinde bulunan soğutma fanlarından dolayı ısınan odayı soğutacak klima gibi iklimlendirmeleri mevcuttur. Bu optimum koşullar sağlanmadığı sürece sunucularda sorun çıkacaktır ve bu sunucuya bağlı olan websiteleri etkilenecektir. Bu nedenle bu değerleri kontrol eden ve sunucuların arıza vermesi durumunda müdahale edebilecek teknik personeller veya mühendisler bulunmaktadır.

Hosting Kullanım Alanı Önemi Nedir?

Hosting hizmetiniz web sitenizin ziyaret edilme potansiyeli ile birlikte değişkenlik göstermesi gerekebilir. Web sitenizin başlangıçta ziyareti az ise ve daha sonrasında dijital pazarlama ve reklam ile ziyaretlerin arttırılmasıyla hosting alanının yetersizliği söz konusu olduğunda web sitenizi görüntüleme de ciddi sorunlar teşkil edebilmektedir. Fakat endişe etmenize gerek yok. Çünkü hizmet aldığınız yerden bu kotanın veya alanın arttırılmasıyla sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

Hosting Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Hosting hizmeti için en önemli noktalar: Barındırma alanı, satış sonrası destek ve hız. Bu bahsettiğimiz üç nokta aldığınız veya alacağınız hosting hizmetinin kalitesini belirlemektedir. Bu etkenleri sizlere açıklamakta yarar olacağını düşünerek aşağıda bahsetmekteyiz.

Barındırma Alanı(Hosting) : Bir web sitesini tasarlamadan ve yapım aşamasına geçmeden önce oluşturacağınız sayfaları ve resimleri hesap ederek barındırma alanını almalısınız. Plan yapılmadan alınan barındırma alanı yetersiz geldiğinde ek ücrete tabii olabilmektedir.

Satış Sonrası Destek: Hosting alanınızda bulunan teknoloji desteklerinin yetersizliği mevcut olduğunda firma ile iletişime geçtiğinizde sorunsuz bir şekilde olması gerekmektedir. Çünkü web siteniz işlemez halde iken 1 saat firmadan destek beklemeniz can sıkıcı olabilir.

Hız: Web sitenizde bulunan sayfaların yüklenme hızı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişmektedir fakat barındırma alanınızın hızı yavaş olduğunda bu bariz şekilde ziyaret kaybına neden olacaktır.

Fakat sitenizi ziyaret eden insanların kullandığı cihaz ve internet hizmetinin hızından kaynaklı olarak etkilenmektedir. Bu nedenle her daim hosting hızından herhangi bir sorun olmayanın seçilmesi ile websitenizin sorunsuz olduğunu hissedebilirsiniz.

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!