İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Web sitenizin ziyaret edilmesi amacıyla SEM veya SEO’nun kullanılmasından yola çıkarak ve dijital pazarlama alanının kanatları altında bulunan bu kavram, sitenize gelen herhangi bir internet kullanıcısının siteniz içerisinde hiç bir etkileşimde bulunmadan sitenizden ayrılmasına verilen addır. Basit bir şekilde anlatacak olursak, web sitenizi ziyaret eden internet kullanıcısı sitenizde hiç bir sayfaya tıklamadan yukarıdaki “x” işaretine basarak sitenizi terk etmesidir.

Hemen Çıkma Oranı sayfa bazında, site bazında ve segment bazında analiz edilebilir. Sayfa bazında analizler, seçtiğiniz başlangıç ve bitiş tarihleri arasında belirlediğiniz bir sayfa için olan analitikleri sizlere sunmaktadır. Site bazında ise adından da anlayabileceğiniz gibi site içerisinde bulunan sayfaları baz almaktadır. Segment bazında analiz ise sitenizde yer alan sayfaların belirli segmentlere göre kümelenerek ölçüm yapılmaktadır. Bu kümelenme sayesinde hemen çıkma oranlarını farklı farklı ele alarak optimize edilmesi sağlanabilmektedir.

Hemen Çıkma Oranı DiperwebHemen Çıkma Oranı Neden Yüksek Görülür?

Bu oranlarla alakalı işlem yapmadan önce temelde neden olan sorunların kaynağını çözümlemeniz gerekmektedir. Sorunun kaynağına hızlı bir şekilde girişirseniz bu konu da başarılı olma olasığınız gayet düşük olacaktır. Web sitelerinde genellikle yüksek hemen çıkma oranının olmasının sebebi site tasarımından kaynaklı diyebiliriz. İnternet kullanıcılarının web sitenizi ziyaret ettiklerinde karmaşadan başka bir şey görmezse sitenizdeki sayfaları ziyaret etmeleri pek mümkün olmayacaktır.

Bir büyük düşmanınız ise web sitenizdeki sayfalarınızın yavaş yüklenme durumudur. İnternet kullanıcısı web sitenizi ziyaret ettiğinde görselin veya videonun dakikalarca yüklenmesini bekleme durumu söz konusu ise o internet kullanıcısı muhtemelen sitenize bir daha dönmeyecektir. Bir diğer örneğimiz ise ” organik meyve çekirdeği “ arayan internet kullanıcısına “organik meyvelerin faydalarını” anlatırsanız bu kullanıcı web sitenizden hemen ayrılacaktır. Burdan yola çıkarak doğru anahtar kelime seçimi web sitenizin hızlı açılması kadar mühimdir.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Website, segment ve sayfa baz alınarak oranların düşürülmesi için belirli stratejiler mevcuttur. İlk olarak aktarmak istediğimiz ise: Doğru dijital pazarlama stratejisi ile, internet kullanıcılarının ikinci, üçüncü sayfanıza tıklamasını elde etmeden oranları aşağı çekmek mümkün olmasıdır. Eğer internet kullanıcısının açılış sayfasında etkileşime geçmesini sağlayabilirseniz bu oranı düşürmeyi başarmış olacaksınız. Bununla alakalı ise şöyle bahsedebiliriz.

Bir strateji olarak ziyaret ettiği sayfaya video gibi içerikler yerleştirerek bu içerikleri Google Ads ve Google Analytics tarafında etkinlik veya dönüşüm olarak tanımlayabilirsiniz. Belirli sayfa üzerinde veya sayfalarda tanımlayacağınız her etkinlik ve dönüşüm hemen çıkma oranınızı aşağılara çekecektir. Bir diğer yöntem ise internet kullanıcılarının ilgisini çekecek içeriklerle diğer sayfalara yönlendirme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Düşük Hemen Çıkma Oranı Kötü Olmayabilir

Bir diğer açıdan baktığımızda ise internet kullanıcılarının tek bir sayfada aradıkları içeriği veya bilgiyi edinmesinden kaynaklı diğer sayfaları ziyaret etmek zorunda kalmıyorsa, düşük bir hemen çıkma oranı yüksek kullanıcı deneyimi manasına gelebileceğini söyleyebiliriz. Kullanıcı deneyimi üst düzey olan web sitesinin sayfasına internet kullanıcısının tekrar gelme oranı yüksek olacaktır. İnternet kullanıcısına hitap edecek doğru bir tasarım ve kullanıcı dostu arayüz ile birlikte hemen çıkma oranını arttırırken dönüşüm oranlarınızı da aynı şekilde etkileyebilir. Dijital pazarlama da hemen çıkma mevzusu olduğunda farklı değişkenler gidişatı değiştirebilecek kadar etkilemektedir. Zaman içerisinde gelişmelerinizi yakından takip ederek kendinize en uygun stratejiyi etkili bir şekilde tercih edebilirsiniz.

Diperweb olarak internet kullanıcılarının web siteleri hakkında geliştirme yapabileceği bilgilerimizi özenle sunmaya devam etmeyi hedeflemekteyiz.

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!