İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 Tüyo

Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 Tüyo

Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 Tüyo

Tüm hayatımız boyunca belirli bir hedef veya plan çerçevesinde ilerlediğimizde gördük ki başarının asıl anahtarını adım adım uyguluyor durumda oluyormuşuz. Fakat Hedeflerinize giden bu yolda sağlam ve küçük adımlarla gitmek her daim başarının yanında başarısızlığı getirebilme potansiyeli olmaktadır. Fakat belirlenen hedef ve bunun uğrunda yürünülen plan bizleri daha güçlü bir şekilde tanımlayıp ilerlememizi sağlamaktadır. Hedeflerimiz doğrultusunda büyüme gösterdiğimizde de bizlerin daha güçlü hissetmemize olanak sağlamaktadır. 

Yaşadığımız hayat aslında kısa ve uzun vadeli olacak şekilde planlandı ve o şekilde de aslında yaşamaktayız. Her ne kadar bu adımların dışına çıkmaya çalışsakta dışına çıktığımızda da aslında kafamızda oluşturduğumuz plan neticesinde yaşamaktayız. Uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirirken kısa vadede sıkıntılar zorluklar yaşasakta bunları aşmak için güçlü nedenlerle adımlarımızı yere sertçe ve sağlam basmamız gereklidir.

Peki hedeflerimizi yazarken ve okurken öğrenmemizin ve hatırlamamızın önemli noktaları nelerdir? İşte hedefe daha yakından bakmak ve odaklanmayı nasıl daha pratik ve güçlü hale getirebilirsiniz bunlarla alakalı tüyoları aşağıda paylaşmak istedik:

Ölçümleyin ve Aynalayın

Ölçümleyin ve Aynalayın Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 Tüyo Diperweb

Geleceğiniz için uygun olacak karar vermenin önemli noktası şu andaki memnuniyetinizin seviyesi olduğunu söyleyebiliriz. İlk öncelikle, şuandaki durumunuzu düşünmek ve kalem kağıt alıp yazmak için bir zaman ayırın, sonrasında bu sorunuzu her bir kilit noktaya sorun ” Bu iyi mi?”.

Değerlendireceğiniz şey iki yönlüdür. Birincisinde, size yaşamınıza ve başarınız için sahip olduğunuz vizyonunuzu adım adım takip etmek için size bir patika sunar. İkinci durum ise size nerede olduğunuzu ve bu durumda nereye gitmeniz gerektiğini analiz edebilirsiniz. Bu değerlendirme sizlere çalışmanız için bir temel oluşturacaktır.

Ölçümlemek ve aynalamak için bu hafta içerisinde bir saatinizi ayırmanız sizlere iyi gelecektir. Nerede bulunduğunuzu görün ve aylar ilerledikçe nerede konumlandığınızı görün. Sonuçlarda eğer bir ilerleme kaydettiyseniz sizi bu durum kesinlikle heyecanlandıracaktır.

Hedeflerinizi ve Hayallerinizi Tanımlayın

Hedeflerinizi ve Hayallerinizi Tanımlayın Diperweb

Hedefleriniz ve hayallerinizde neler mevcut? Bu zaten ne yaptığınız veya sahip olduğunuz değil, ne arzuladığınızdır. Hayattaki değerleri oturup düşündün mü ya da ölçümledin mi? Gerçekten ne arzuladığına karar verdin mi? İçtenlikle sessizce dinlemenin ve hangi rüyaların içinde yaşadığını hiç düşündün mü?

Sessizliği sağlayacak bir ortam oluşturun. Herhangi bir elektronik alet olmadan elinize alabileceğiniz bir kalem kağıt, yaslanabileceğiniz bir yastık ve düşünceleriniz bu ortamı oluşturmanız sizin çok önemli olmalıdır. Seni heyecanladıracak durumlar nelerdir? Neyi başarmak seni mutlu eder veya seversin? Başarılı olmayı garanti edecek olsan neler yapardın? Hangi büyük fikirler ve düşünceler sizi neşe ve heyecan durumunu yaşatabilir? Bu sorularınızı yanıtlamaya başladığınızda kafanızda ve duygusal olarak içinizde her şey oturmaya başlayacağına emin olabilirsiniz.

Elinize aldığınız kağıt ve kaleme tüm hayallerinizi eksiksiz olarak yazın hatta en uçuk ve saçma bulduklarınızı bile ki hatırlayın siz sadece hayal kuruyorsunuz. Peki bunların içinde en önemlileri hangileri? En çok hangisini yapmayı severdiniz? Bu hayallerinizi elde etmek için onları ilk öncelikle bir sıraya koyun. Unutmamanız gereken nokta ise her zaman harekete ilerliyoruz hayallerde kalmıyoruz.

Hedeflerinizi 5 Noktada Toplayın

Hedeflerinizi 5 Noktada Toplayın Hedefleme Diperweb

Hedeflerinizi uydurmanız gereken 5 nokta: ölçülebilir, ulaşılabilir, özel, zamana duyarlı ve gerçekçi olmalıdır.

Özel; belirsiz hedefler belirsiz sonuçlar getirecektir. Tamamlanmamış hedefler eksik zamanlı işlemler üretmektedir. Ölçülebilir; Hedeflerinizin bu özellikte olması her daim önem arz etmektedir. Gerçekçi ve ulaşılabilir olması önemlidir. Bu terimlerle beraber adım adım ilerlemeye başlar ve ulaşmaya çalışırsınız. Zaman; Her hayalin ve hedefin kendisine uygun belirli bir zaman çizelgesi vardır.

Sorumluluğunuzu Bilin

Sorumluluğunuzu Bilin Diperweb

Yerine getirilmesi gereken hedefler, yapmamız gereken işler kısacası sorumluklarımız mevcuttur. Aldığınız sorumluluk bazı işleri yoluna sokma gücüne sahiptir. Bir hedef belirlediğinizde bunu sadece bir kişi biliyorsa gerçekten bir güce sahip midir? Bizce sahip değildir. Çünkü hedeflerinizle ilgili bilgiye birden fazla kişi bilmiyorsa o hedefinizi gerçekleştirmeniz zorlaşacaktır. Bakın planlarınızı değil hedeflerinizi! Çevrenizde veya sevdiğiniz insanlar hedeflerinizi bildiğinde size ne kadar köstek ya da destek olsa da siz bu hedefi gerçekleştirmek için elinizden geleni yapacaksınız ve vazgeçmeden yılmadan devam ederseniz bunu illa ki elde edeceksiniz. Kısa vadeli düşünmeyin! Uzun vadede elde edebilme potansiyeliniz her daim daha yüksektir.

Girişimler ile ilgili bilgilendirici ve yön gösterici içeriklerimizi Diperweb olarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!