İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Google Algoritma: MuM Algoritması Nedir?

Google Algoritma: MuM Algoritması Nedir?

Google Algoritması: MuM Algoritması Nedir?

Google ve diğer arama motorlarının internet kullanıcısının en iyi deneyimi ve sonuçları elde etmek için çeşitli algoritmalar kullanılır ve bu algoritmaları internet kullanıcılarının davranışları baz alınarak güncellenmektedir. Google I/O etkinliğinde yeni algoritması MuM algoritmasıdır.

Google Algoritma Mum Algoritması NedirMuM Algoritması Nedir?

MuM (Multitask unified Model) algoritması yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2021 yılında yapılan Google I/O etkinliğinde tanıtıldı. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi sonucunda yapay zekanında ilerleme kat edilmesinden dolayı Google tam anlamıyla arama sonuçlarını belirleme de Google MuM algoritmasını kullanmayı hedeflemekte.

MuM Algoritmasının Özellikleri

Çoklu Dil Arama Desteği

Dünyamızda birden fazla ülke ve dil bulunduğundan dolayı anadilinde içeriklerin bulunmaması gayet normal bir durum olarak kaynaklara ulaşmasındaki en büyük etkenlerden olduğunu söyleyebiliriz. MuM algoritması ile birlikte Google farklı dillerde yapmayı kolaylaştırmakta. Google’ın verdiği örnekte Fuji Dağı ile ilgili bir arama yaptığınızda Japonca dilinde arama yapmış gibi algoritma tarafından değerlendirilir ve sizlere tıpkı Japonca arama yapmış gibi sonuçları listeleme yapar.

Google MuM Algoritması DiperwebGelişmiş Arama Zekası

Google her geçen zamanda sonuçları en iyileştirmek ve internet kullanıcısına daha kaliteli sonuçları sunabilmek adına günlük, aylık ve yıllık olarak çeşitli aralıklarla güncellemeleri sunmaktadır. Geçmişte arama yaptığımızda aradığımızı bulmak için vaktimizin belli bir kısmını harcarken şimdilerde ise ilk sayfadan sonrasına hiç incelememeye başladık.

MuM algoritmasının yeniliklerinden bir tanesi ise kompleks sorguları çözebileceği için internet kullanıcılarına en uygun sonuçları çıkaracaktır. Bu aslında son zamanlarda moda olan sesli arama komutuyla gerçekleştirilen aramaları olumlu yönde etkilemektedir.

Görsel Algılama

Google her kulvarda öncü olmaya çalıştığı gibi görsel arama ve tanımlamada da çeşitli çalışmalarını gerçekleştirdi. Google Lens uygulaması da aslında buna istinaden geliştirmeler sonucu hayatımıza girdi. Günümüzde Google web sitelerinde bulunan görselleri tararken başlık ve alt etiketinden yararlanarak görseli sınıflandırırken bu yapay zeka gelişmesi ile birlikte görselleri daha iyi analiz edip anlayabilecek ve Google Lens ile birlikte görsel arama sayılarında artış sağlayacaktır.

Google MuM Algoritması İle Neler Değişecek?

  • Web sitelerinde görsel ve videoların içerikte kullanımı önemli duruma gelecek.
  • Hem daha uzun ve karmaşık kelimeleri hem de farklı dillerde sorguları hedefleyebilmek için web sitenizdeki içeriklerin eskisinden daha kapsamlı ve zengin olması önem arz edecek.

Diperweb olarak her daim kullanıcılarımıza bilgilendirici içerikler sunmayı hedefliyoruz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!