İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Google Ads Reklam Türleri

Google Ads Reklam Türleri

Google Ads aslında Adwords olarak 23 Ekim 2000 yılında hizmet sunmaya başladı. Google Ads ismine ise 24 Mart 2018 yılında kavuştu. Aslında adından daha çok sunduğu işlev demek istiyoruz. Çünkü Google’ın hakim olmaya başladığı ve hakim olduğu yerlerde dijital reklam vermenizi sağlamaktadır. Fakat bu reklamlar nasıl olmaktadır?

Her ihtiyaç için farklı türlere ve çözümler sunan Google Ads, ürün, hizmet ve e-ticaret dünyasındaki dijital pazarlama dalının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu reklamları verimli bir şekilde kullanabilmek için her reklam türünün çalışma mantığını kavramak ve en doğru şekilde kullanmak gereklidir.

Google Ads Google Ads Nedir Diperweb

Arama Ağı Reklamları

Google Ads’in en temel diyebileceğimiz reklam türlerini içinde grup olarak barındırabilen arama ağı reklamıdır. Google arama ağı reklamları, arama motorunun sonuç sayfasında bulunan ve özel olarak ayrılmış alanlarda gösterilmektedir. Ayrıca görseller ve alışveriş sekmelerinde, Google Play ve Haritalarda dahi gösterilmektedir. Ayrıca Google Adsense ile Google’a ortaklık kurmuş web sitelerinde de bu reklam gösterilebilmektedir.

Standart Arama Ağı Reklamı

Google Ads tarafında en çok kullanılan reklam yöntemlerinden birisi metin bazlı reklamlardır. Bu reklam türü ile sahip olduğunuz web sitenizin, e-ticaret sitenizin ürün ve hizmetleri arama ağında ve görüntülü reklam ağlarında gösterimi gerçekleştirilir. Genellikle reklam olduğunu ifade eden yazı veya görsel ile gösterilir. Genellikle analiz edilen veya istenilen anahtar kelime de birinci sayfa da ve birinci sırada olmanızı sağlayan reklamlardır fakat tabii bu birinci sayfa da birinci sırada olmanız bir çok kritere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Dinamik Arama Ağı

Başlıkta bahsettiğimiz dinamik arama ağı, envanteri geniş olan ve kapsamlı bir yapıda olan web siteleri için idealdir. Standarttan farkı ise anahtar kelime eşlemesi ile çalışır ve reklam içeriğinin başlığını ve açılış sayfasını doğrudan web sitesinden almaktadır. Web site sahibi sadece bir reklam öğesi eklemektedir. Dinamik arama ağını diğer arama ağı yöntemlerinden ayıran önemli özellik, internet kullanıcısının yaptığı arama ile daha yakından ilgili olması ile birlikte web sitesinin ana sayfasına değil, doğrudan internet kullanıcısının ihtiyacını karşılayacak olan sayfaya yönlendirmesi diyebiliriz.

Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları, son zamanlarda kullanımı artan ve pandemi ile birlikte daha da yükselmesiyle aslında e-ticaret sitelerini ve online alışveriş alışkanlığı kazanmış kullanıcıları yakından ilgilendiren bir reklam türüdür. Alışveriş reklamları anahtar kelimeye bağlı olarak genellikle Alışveriş sekmesinde gösterilmektedir. Reklam da ise ürün görseli, ürün adı, fiyatı, satıcı adı ve bazı değişik bilgiler içermektedir. Bununla birlikte internet kullanıcısı reklama tıklamadan önce de ürün hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. İhtiyaça yönelik bir ürünün aranmasından dolayı yüksek bir dönüşüm oranı sağlanabilir.

Alışveriş reklamlarını kullanabilmeniz için Google Merchant Center kullanmanız gereklidir. Merchant Center da takip edeceğiniz adımlarla beraber ürünlerinizi Google’a aktarmanız ile birlikte Google algoritması, ilgili aramalarda sizin sonuçlarınızı göstermeye başlayacaktır.

Görüntülü Reklam Ağı Reklamları

Görüntülü reklamlar doğru kitleye daha etkili bir şekilde ulaşabilmek adına geliştirilmiş stratejilerle oluşmaktadır. Bu reklamlar Youtube videolarında veya yan kısımlarında, web sitelerinde, Gmail’de ve mobil uygulamalarda gösterilmektedir. Görsel temelli reklamlar içermektedir.

Görsel Reklamlar

Kurumsal ve e-ticaret sitelerinin hizmet veya ürünlerini tanıtan ve metin reklamlarından daha etkili olan bir reklam türüdür. Reklam görseli uygun ölçülerde isterseniz Diperweb tarafından veya grafik tasarımcınız tarafından oluşturularak Google Ads panelinden yüklenebilir. Görsel, animasyon veya statik görsel olarak yapılabilmektedir. Google Adsense ile ortaklık yapabilen web sitelerinde görüntülü reklam ağının tüm kısımlarında gösterilebilmektedir. Görselin herhangi bir noktasına tıklandığında ise reklamın ilgili olduğu web sitesine yönlendirmektedir.

Görsel Alışveriş Reklamlar

Görsel alışveriş reklamlarında, ürün için oluşturulan görsel, reklamı tamamen oluşturmaktadır. Potansiyel müşteriler reklamda bulunan ürünü net bir şekilde ve cazip şekilde görerek ilgili web sitesine yönelmektedir. Görsel reklam ağındaki tüm alanlarda bu reklam gösterilebilmektedir.

Video Reklamlar

Video reklamlar ile tek bir video olarak veya diğer videoların içinde yer alabilen, Youtube ve görüntülü arama ağının tamamında gösterim sağlanabilen reklam türleridir. Google Ads reklam türlerinin önemli bir bölümünü oluşturan bu reklamlarda video, sizler tarafından oluşturulur ve gerekli hedefleme ve ayarlamalarla yayınlanmaktadır.

Video Discovery Reklamları

Video Discovery reklamları, Youtube’a özel bir reklam türü olduğunu belirtelim. Genel olarak bilgisayar kullanıcıları Youtube da bir video izlediği sırada videonun yanında bulunan alanda ve arama sonuçlarında, mobil cihazlar da ise Youtube anasayfasında kullanıcılar yeni videolar keşfederken gösterimi gerçekleştirilmektedir.

Bumper Reklamları

Bumper videolar bütün internet kullanıcılarının müzdarip olduğu atlanamayan videoların içindeki reklamdır. Okuduğunuzda anladığınız gibi bu reklamlar 6 saniye sürer ve videodan önce kullanıcılara gösterilir. Youtube ile birlikte Google Adsense ile iş birliği olan web sitelerinde ve mobil uygulamalarda gösterilir.

Trueview Video Reklamlar

TrueView for Action reklamlar, aslında bir video reklam değil ancak video reklamların önemli bir parçasıdır. Bu parça ile aslında videolu reklamlarınıza bir CTA ekleyebilirsiniz bu da videonuza kullanıcıyı harekete geçirici mesaj ve buton eklenebilmesidir. Harekete geçirici mesaj, başlık ve bitiş ekranı gibi öğelerden herhangi birine tıklayan kullanıcı direkt olarak video da gördüğü hizmete veya videoya erişim sağlayabilmektedir.

Yayın Dışı Reklamlar

Google Ads reklam türlerinin arasında mobil cihaz kullananlara özel olarak hazırlanan potansiyel müşterilere ulaşmak adına oluşturulan reklam türü diyebiliriz. Genellikle bu videolar sesi kapalı olarak ekranımıza gelirken isterse kullanıcı videoya tıklayarak sesi açabilir ve isterse de tıklayarak hizmet veya ürüne gidebilir. Ayrıca bu reklam Youtube platformunda yayınlanmamaktadır genellikle Google Adsense ile anlaşmalı web sitelerinde gözükmektedir.

Google Ads Reklam Türleri Diperweb

Yeniden Pazarlama Reklamları (Remarketing Ads)

Yeniden pazarlama (Remarketing), hizmet ve ürün sunan bütün işletme ve markalar için önem arz etmektedir. Aslında trendyol, hepsiburada vb. e-ticaret sitelerinde veya spesifik ve niş bir hizmet ve ürün sunan işletme veya markanın web sitesini ziyaret ettiğinizde eğer bu bahsettiğimiz marka ve işletmeler yeniden pazarlama reklam türlerini kullanıyorlarsa Google’da veya herhangi bir uygulama da dolaştığınızda bu ürün ve bu ürüne benzeyen ürünlerle alakalı reklam görebilir hatta o web sitesinin ürünlerini tekrar görerek sizlere aslında ürün ile aşinalığınızı arttırarak satın alma oranınızı arttırmaya yönelik bir adım diyebiliriz.

Yeniden pazarlama aslında beşe ayrıldığını söyleyebiliriz.

  • Standart Remarketing

İnternet kullanıcısı bir web sitesini ziyaret edip çıktıktan sonra diğer sitelerde dolaşırken veya mobil uygulamayı açtığında reklam gösterilme yöntemi diyebiliriz.

  • Dinamik Remarketing

E-ticaret sitelerinin daha çok işine yarayan bu türde ise internet kullanıcısının daha önce incelediği ürünlerle alakalı direkt olarak reklam sunulmasıdır.

  • Arama Ağı Reklamları Remarketing

İnternet kullanıcısı bir siteyi ziyaret edip çıktıktan sonra başka bir site de ziyaret ettiği. sitenin reklamını görmesi diyebiliriz.

  • Video Remarketing

Video izlediğinizde bir anda çıkan reklam dikkatinizi çekip tıklayıp sonrasında o web sitesinden ayrılıp Youtube’a girdiğinizde o reklamın tekrar çıkması veya benzerinin çıkmasıyla birlikte herhangi bir görüntülü arama ağında bu reklamı tekrar görebilmenizdir.

  • Müşteri Listesi Remarketing

Google Ads’in bizlere sunduğu güzel bir özellik ile müşteri listenizi paylaştığınızda Google’ın hakim olduğu reklam araçlarında bu müşterilerinize reklam gösterilme yöntemi diyebiliriz.

Uygulama Reklamları

Uygulama reklamları, aslında Google Play de indirdiğiniz ücretsiz uygulamalarda daha çok gördüğümüz reklamlar diyebiliriz. Genellikle ürün ve hizmet sunanların kullandığı bir reklam türü diyebiliriz. Uygulama sahibinin Google Adsense ile anlaşmasından dolayı hazırlanan bir reklamın uygulama içerisinde gösterilmesi diyebiliriz.

Alışveriş Reklamları (Shopping Ads)

Google Ads reklam türlerinin arasında sıkça tercih edilen alışveriş reklamları yani Shopping Ads genellikle ürün sunan işletme ve markalar tercih etmektedir. Bu reklam türü e-ticaret siteleri tarafından daha çok tercih edilmesinin nedenleri ise; doğrudan ürün içerip satış odaklı olması, site ya da ürün ile ilgili doğrudan potansiyel müşterilere gösterilme, yüksek görüntülenme ve dönüşüm oranlarına sahip olma ve ölçülebilirliğin daha mümkün olması gibi avantajlarından dolayı tercih edilmesi diyebiliriz.

Remarketing gibi Alışveriş reklamları daha olacak şekilde 3’e ayrılmaktadır.

  • Ürün Alışveriş Reklamları

Merchant Center’a ürünlerinizi yüklemeniz ile oluşturulabilir reklamlardır. Google’ın yeni aldığı karardan dolayı Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiyemizde sadece bu alışveriş reklam türü aktif olarak kullanılabilmektedir.

  • Vitrin Alışveriş Reklamları

Aynı satıcının sunduğu birbiri ile alakası bulunan ürünleri grup halinde göstererek ve karşılaştırma imkanı sunan reklamlardır fakat bu tür 20 ülkede kullanılabilmektedir. 

  • Yerel Alışveriş Reklamları

İlginç gelebilir fakat bu reklam türü e-ticaret siteleri tarafından kullanılamamaktadır. Sadece fiziksel olarak mağazası olanlara özel bir reklam türüdür. Reklam da ise sadece ürün gösterilir ve ürünün alt kısmında yerel mağazanın adresi, çalışma saatleri ve telefon numarası gibi bilgileri yer almaktadır. Fakat bu özellikte 14 ülkede kullanılabilmektedir.

Telefon Araması Reklamları

Telefon araması reklamları ile birlikte internet kullanıcıları, doğrudan kişi ya da kurum ile iletişime geçebildiği reklam diyebiliriz. İnternet kullanıcılarını telefonla aramaya teşvik etmek için hazırlanan bu reklamlar, yalnızca telefon araması gerçekleştirebilen cihaz türlerinde gösterilmektedir. Genellikle acil ihtiyaç veya bir hizmetin acilen giderilmesi ile ilgili kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!