İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Funnel Nedir? Nasıl Yapılır?

Funnel Nedir? Nasıl Yapılır?

Funnel Nedir? Nasıl Yapılır?

Funnel, pazarlama ve dijital pazarlama da dahil olmak ise sıklıkla duyulan ve kullanılan hatta “Pazarlama Hunisi” olarak belirtilen kavramdır. Potansiyel tüketicilerle kurulan en ufak bir bağdan satın alma sürecine kadar olan işlemlerin bütününü kapsayan bir yolculuk diyebiliriz. Markanız veya firmanız için gereken Funnel’ı piyasa da bulabileceğiniz uygulamalar ile kurabilir veya buradan öğrenmeye devam ederek kendiniz inşa edebilirsiniz.

Pazarlama hunisini 4 ana aşamaya bölebilir ve inceleyebiliriz. Daha geniş kitleyi içine alan ve genellikle soğuk kitle olarak adlandırılan Farkındalık funnel’ın en tepesinde olacak şekilde, ilgi uyandırma, değerlendirme ve son aşama olarak satış ile son bulmaktadır. Aslında soğuk kitle, ılık kitle, sıcak kitle olarakta isimlendirmesi yapılmaktadır. Dijital pazarlama kısmında funnel daha kapsamlı bir yapıya sahiptir. Bazı kaynaklara baktığımızda ise huniden daha çok bir döngü sisteminin yer aldığını belirtebiliriz.

Funnel Nedir Nasıl Yapılır Diperweb Pazarlama FunnelFarkındalık (Soğuk Kitle)

Farkındalık aşamasında çok geniş kitlelerde bulunan bireylerin sizi keşfetmesini beklediğimiz alandır ve tüketicilerin sizlerle ilk kurduğu temas alanıdır diyebiliriz. Online olarak sunduğunuz bir hizmet veya sattığınız ürün olduğunu varsayalım. Tüketicilere veya internet kullanıcılarına ulaşmak için kendinizi göstermeniz hatta duyurmanız gereklidir. Bu SEO yöntemiyle Google arama sonuçlarında yer alarakta olabilir, Google Ads kullanarak reklamlarda tanıtmanız ile de olabilir, Instagram gibi sosyal medya platformlarında da sizi keşfetmesi veya sizden bir küçük iz bulması ve sizin hizmetinizi veya ürününüzü alma konusunda karar vermesi yeterli olacaktır.

Soğuk Kitle kısmında yapılması gereken verdiğiniz hizmet ile alakalı bilgilendirici içerikler üretip web sitenize olağan şekilde ziyaretçi gelmesini sağlamanız gereklidir. Görünürlüğünüzü arttıracak faaliyetlerde bulunmanız durumunda ise hedef kitlelerinize orada olduğunuzu yansıtmış olursunuz. Google Reklamları, Sosyal medya devlerinden Instagram ve Facebook reklamları kullanarak bu alanlarda reklam yayınlayabilirsiniz. Belirli bir plan dahilinde blog yazısı yazarak, içerik üreterek ya da Youtube gibi bir platformda içerik üreterek insanlarınızın firmanızın veya markanızın farkına varılmasını sağlayabilirsiniz.

İlgi Uyandırma

En önemli kısımlardan biri olan funnel’ın ikinci aşaması olan ilgi uyandırma da yapılması gereken potansiyel müşterinizin web sitenize girdiğinde çeşitli basit anlatımlar ve adımlarla satışa doğru yönlendirmeniz gereklidir. Bu aşama da ise şöyle bir yol izlenebilir; Web sitenizde ve bulunduğunuz mecralarda ilk girişte ve bakışta basit ve açıklayıcı olacak şekilde bir anlatım kullanmalısınız. Aslında ilk bakıldığında kullanıcı deneyimini iyileştiren bir web tasarıma ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Web sitenizin potansiyel müşterilerinizi bilgilendiren ve satışa doğru yönlendiren bir yapıda olması gereklidir. Örneklendirecek olursak, uçak bileti satan bir turizm acentası veya firmanız mevcut.

Anasayfanızda popüler ziyaret edilen yerlere olan biletlerle alakalı bir kaç görsel ve fiyatlandırma ile birlikte bir buton ile indirimli olacağını beyan ettiğiniz sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Burada da müşterilerinizin bilgilenmek istediği konu ve sıkça sordukları sorularla alakalı bir bilgi alanı oluşturabilir ve değerlendirme konusunda olumlu etkiyle sizi seçmesi konusunda şansınızı yüksek oranda arttırabilirsiniz. Bunların dışında potansiyel müşterilerinizin sizinle rahat iletişim kurabileceğini işaret edebileceğiniz telefon numaranız veya “Bizi Arayın” butonu ile sizlere hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Şu sıralar bütün marka ve firmaların web sitelerinde kullandığı Whatsapp butonu ile birlikte müşterilerinizle daha hızlı ve etkili iletişime geçmeniz mümkün olabilir. Bu örnekler verdiğiniz hizmet ve satışa göre değişiklik gösterebilir ve çoğaltılabilir. Bu kısımda gerçekten sağlıklı müşterilerin dikkat edeceği veya etkileşime geçeceği UX alanında iyileştirmelerin yapılması durumunda ayrılsa dahi web sitenize tekrar geri dönme isteğini veya gerekliliğini tetiklemek son derece sizler için yararlı olacaktır.

Değerlendirme (Ilık Kitle)

Bu aşama aslında bir çok marka ve firmaların kritik eşiği olarak görebiliriz. Mesela bir e-ticaret sitesinde hem satışa yönlendirmek hem de online satışın olduğuna dikkat çekmek için “Sepet” kısmını her sayfa da görünür olacak şekilde yer vermeniz gereklidir. Güven tazelemek adına ise web sitenizde hizmet veya ürününüzle alakalı yorumları hizmet veya ürün bilgileriyle birlikte sunmanız karar verme aşamasında etkileyecektir.

Funnel Nedir DiperwebSatış

Kurulan funnel sisteminin tek odaklı olduğu nokta olan huninin son halkasında en iyi ihtimallerle birlikte %5 veya 10 oranında müşterilere ulaştığı görülmektedir. Bu aşamaya gelene kadar hedef kitle tarafından farkedilmiş, marka insanlar arasında bilinirliğe erişmiş ve ciddi oranda bir kısmı satışa ikna edilmiş olarak algılayabiliriz. Funnel’ın bu noktasında hizmet veya ürünle alakalı ikna edici ve güven verici ifadeler kullanabilir, ürün satışı gerçekleştiriyorsanız ürünün eline ulaşana kadar ki aşamalarla alakalı bilgiler verebilir, Diperweb gibi online hizmet sunuyorsanız sizinle çok kolay şekilde iletişim kurabileceği hakkında bilgilendirme gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısmı sadakat ve satış olarak ayıran firmalarda mevcut. Sadakat ile ilgili satın alım sürecinde müşterinin bilgilendirilmesi önem arz etmektedir. Daha sonrasında ise sisteme kayıtlı olan e-postasına kampanyalarınızla alakalı haberler gönderebilirsiniz.

Yazıyı hakim olarak okuduğunuzda da anlayabileceğiniz gibi satış funnelı ya da pazarlama funnelı marka veya firmanızın bilinirliği ve satışlarını arttıran bir çok detaya sahip bir sistem veya algoritma diyebiliriz. Funnel’ı markanıza veya firmanıza uygulamak istediğinizde kontrolü gerçekleştirmekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız Clickfunnels, Thrive Themes benzeri web sitelerinden yardım alabilirsiniz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!