İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Font Nedir?

Font Nedir?

Font Nedir? Neden Önemlidir?

Günümüzde kullandığımız fontlardan en önemli ikisi Helvetica ve Comic Sans yazı tipi kategorisi diyebiliriz. Aslında ilk font’un bulunması matbaayı icat eden Gutenberg tasarlattığını belirtelim. 1455’de bastırdığı ilk kitap olan İncil için tasarlanmıştır ve dik harflerden oluşturulmuş bir fonttur. Fontların dik yazımına verilen isim ise “Roman” olmuştur.

1500’lü yıllarda İtalyanlar matbaacılık işine başlayınca el yazısına daha çok benzeyen yatık karakteristiği daha farklı fontlar tasarladılar. Peki bunu neden yaptılar? Aslında çok basit yazdıkları satıra daha çok kelime sığdırabilmek için 🙂 Peki bu neyi etkiler? Bu fontlar da yazılmış kitapların sayfa sayısı azalır ve sayfa sayısı az olan kitaplar da maliyetten düşeceği için ucuzlar. Bu yatık yazı karakteristiğini icat ettikleri için buna da İtalya’dan anlamında “İtalik” adı verilmiştir.

Font Nedir Diperweb Web Sitesi Tasarımı Web Tasarım Web DesignFontların Etkisi : Nedir?

Aslında araştırmalar gösteriyor ki fontların da psikolojisi olduğunu işaret etmektedir. Günümüzde teknolojik çağda daha çok sorabileceğimiz ama insanlara saçma gelecek bir soruyu size öneriyoruz: Bana fontunu söyle sana hangi karakterde olduğunu söyleyelim:

Times New Roman: Güvenilir
Bodoni: Etkileyici
Georgia: Saygın
Garamond: Azimli
Baskerville: Geleneksel
Helvetica: Evrensel
Verdana: Temiz
Arial: Modern
Century Gothic: Objektif
Calibri: Stabil
Rockwell: Cesur
Courier: Güçlü
Museo: Modern
Clarendon: Sağlam
Bevan: İhtişamlı
Lobster: Feminen
Zaphino: Seçkin
Pacifico: Arkadaş canlısı
Lucida: Şaşırtıcı
Brush Script: Yaratıcı
Infinity: Özel
Eurostyle: Modaya uygun
Majaram: Stil sahibi
Matchbook: Keskin
Politica: Zeki

Yukarıda bahsettiğimiz Comic Sans yazı tipinden kısaca bahsedecek olursak: Hafif karakterli, sevilmeyen, itici olarak adlandırılan bu fontu tasarımcılar asla sevmemektedir. Hatta bu fontun kaldırılması için web sitesi bile kurmuşlar. Evet bu çılgınlık! Ama maalesef insanoğlu sevmedi mi sevmiyor 🙂

Web sitenizde veya tasarımında kullanılacak yazı fontunu kendiniz belirleyebilir ve ister Diperweb ile ister başka firma ve ajanslar ile çalışın sizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz fontu kullanmayı özen gösterin.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!