İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Firewall Nedir? Neden Kullanılır?

Firewall Nedir? Neden Kullanılır?

Firewall Nedir? Neden Kullanılır?

Firewall dediğimizde aklımıza ilk gelen kişisel bilgisayar güvenliği diyebiliriz. Fakat tabi firewall bulunduğunuz ağa gelen ve bulunduğunuz ağdan giden internet trafiğinin denetimini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir yazılım bütünü sistemdir. İnternet dünyasından gelebilecek saldırılara karşı önlem amaçlı tercih edilmektedir. Firewall aslında bulunduğunuz cihaza hangi internet bağlantısının geçişinin sağlanacağı ve hangisinin engelleneceğine karar vermeyi gerçekleştirmektedir.

Peki Firewall Nasıl Çalışır?

Firewall sistemlerinin genel çalışma prensibine bakarsak karşımıza çeşitli kuralları barındıran konfigürasyonlar çıkmaktadır. Tabii bu denetimin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için kullanıcı bazında veya sistem bazında gerekli izinler alınabilmesi için tanımlanması yapılmaktadır. Tabii bu konu hakkında detaylı bir bilgilendirme gerçekleştirmeden önce IP ve port kavramından bahsetmemiz gerekmektedir.

Basit bir şekilde anlatacak olursak IP adresleri gerçek hayattaki ev adreslerine örnek gösterebiliriz. Memleketteki teyzenizin yeni doğmuş çocuğuna paket göndermek istediğinizde kullandığınız adres ile internet üzerinden herhangi bir veri göndermek istediğinizde kullanılan IP adresi ile tamamen aynı diyebiliriz. Portlar ise iletişim kurmak istediğinizde gerçekleşen elektriksel akımın ve verinin izlediği yol veya kanallar olarak adlandırabiliriz.

Firewall Nedir Nasıl Kullanılır DiperwebEğer kullandığımız cihazlar 1 porta sahip olsaydı tek bir taraf ile iletişim kurabilirdik fakat günümüzde şu anda 655535 porta sahip olduğumuzu belirtelim. Bu kadar portun içerisinde 0-1023 portları çok bilindik bir kanaldır ve cihaz tarafından çok sık kullanılır. Bu aralıkta bulunan portlar aracılığıyla internet paketlerini almak istediğinizde yönetici yetkisine sahip bir internet kullanıcısına ihtiyacınız bulunmaktadır. İnternet üzerinden paket alacağınız için o portu dinleme moduna almanız gerekmekle beraber o portun kullanılmaması gereklidir. Tabii bu iletişim kuracağınız portun kesinlikle dinleme durumunda olması mecburiyet değildir karşı tarafın cihazında dinleme modunda bulunan portu elbet mevcuttur. Tüm port ayarlamaları kullanmakta olduğunuz işletim sistemi kontrolünde gerçekleşir.

Özellikle cihazınızın kullandığı 0-1023 portları arasındaki portlar olmamak şartıyla yeni port açılır ve bu port üzerinden veri alışverişi gerçekleştirilir.

Firewall özelliklerine gelecek olduğumuzda, en makul bir şekilde anlatacak olursak E.F.G.H adresine sahip bağlantı, A.B.C.D IP adresinde bulunan 443 portuna (bu genellikle web tasarımı gerçekleştirilen web sitelerinin https protokollü web servisidir) bir bağlantı isteği gerçekleştirsin. Eğer Firewallda oluşturulan kurallarda bu bu bağlantıya izin veriliyorsa ve erişmek istenilen porta onay veriliyorsa bağlantı firewall denetimi altında gerçekleşir. Fakat firewall özelliklerine ve kurallarına uygun değilse bağlantı kurulması tamamen engellenir.

Diperweb olarak kullandığımız barındırma hizmetlerinde güvenlik düzeyinin yüksek olmasına her daim dikkat etmekteyiz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!