İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Etkili Marka Stratejileri

Etkili Marka Stratejileri

Etkili Marka Stratejileri

Markalar eskiden beri alıştığımız ve çoğunlukla tercihimizi benimseyen hikayeleri ile bizleri etkileyerek tercih etmemizi amaçlamaktadır. Markaların toplum tarafında kabul görme ve etkileme olarak kullandıkları etkili marka stratejilerini sizler için bahsetmek istedik.

Bu Marka Stratejisi Nedir?

Aslında marka stratejisi tamamen tüketici ve kullanıcıya yönelik kalite ve güven algısını inşaa etmek ve arttırmak için yapılan içerik, reklam, paylaşım, slogan, logo çalışmalar bütünüdür. Bugün gördüğümüz ve sağlam marka dediğimiz bu oluşumların hepsi satışlarını arttırma stratejileri yerine markasına yatırım yaparak bu noktalara geldiğini belirtebiliriz.

Peki Marka Nedir?

Marka dikkatli bir şekilde baktığımızda bir grubun veya işletmenin; sunduğu hizmetin veya sattığı ürünleri etkili bir şekilde tanıtmak, hedef kitlenin gözünde kaliteli bir konuma gelmek, kitle ile etkileşimi arttırmak için vurguladığı isim, logo, şekil alanlarına verilen addır. Markanızın kitle de oluşturacağı algı marka değerine ve haliyle de satışlarına olumlu bir etki yaratabilecektir.

Etkili Marka Stratejisi Nedir?

Etkili marka stratejisi markayı yükselten, anlatan ve tanıtan uzun süreli planlar bütünüdür. Bu etkili stratejiler müşterinin duyduğu gereksinimlere ve algısına, dijitalleşen dünyanın evrimine ve biraz da rakiplerin stratejilerine bakarak belirlenmesi gereklidir. İyi derece de hazırlanmış ve planlanmış her stratejiyi markanın her bir noktasını etkiler.

Markanın karakterini etkileyebilecek maddeler;

  • Hedeflenen kitlenin marka hakkındaki görüşü ve algısı
  • Kitle ile olan etkileşim ve iletişim
  • Teklifler, Çekilişler, Kampanyalar
  • Kitleye verilen mesaj ve web sitesinin içeriği
  • Sosyal paylaşımlarla ve reklamlarla yaratılan algı ve imaj
  • Rakiplerden sıyrılarak far yaratmak

Markayı Öne Çıkarın

Sunduğunuz hizmeti veya ürünü değil markanızı öne çıkarın. Bu markanızın algısının yükselmesini sağlayacaktır. Hedeflediğiniz kitlenin gözünde tek bir hizmetin veya ürünün yükselmesi yerine markanızın yükselmesini sağlarsınız. Bunu en iyi sağlayan ve hala bu durumu sürdürebilen Nike markası diyebiliriz.

Bir çok spor markası da imrenerek bunu uygulamaya çalışmaktadır fakat Nike markasının asıl amacı sosyal içerik paylaşımlarında ve reklam içeriklerinde bir tek ürünü ön plana çıkarmak yerine hikayeleştirilmiş spor içerikleri,topluluklar ve içerikler Nike’ın en prestijli markalardan biri olmasını sağlamıştır. Güzel bir örnek olarak Nike markasının Instagram içeriklerine ve geneline baktığınızda tek bir tshirt veya tek bir ayakkabı yerine başarılı spor hikayelerine ve diğer insanlardan farklı özelliklere sahip insanların spor yaşamlarından kesitler görmekteyiz.

etkili marka stratejileri diperweb

İçeriğe Anlam Katın

İçeriklerinize mutlaka anlam ve hikaye katmanız gerek. İnsanlar duygusal varlıklar olmalarının yanında bir ürün alışverişinde veya hizmet edinme durumunda markaların arka planında olan kesitlere veya içeriklere önem ve değer yüklemektedir. Aynı kalite de üretildiğine veya hizmetin sunulduğuna emin olduğumuz bir konumda pahalı olanın tercih sebebi olması başka türlü açıklanamaz. Veya markayı sevdiği ve önemsediği için o markayı seçen yüz binlerce insan olduğunu belirtebiliriz. Bir çok marka hizmetlerinde ve ürünlerinde içerik pazarlamasına odaklanmaktadır. Markalar arasında ise bu oran %94 civarındadır. Özetleyecek olursak sosyal medya paylaşımlarında ve reklam içeriklerinde insanları etkileyen bu altyapı hazırlamalısınız. Bu bahsettiklerimize en güzel örnek İş bankasıdır. Reklamlarının alt metinlerinde içeriklerindeki temalar en güzel örnektir.

Marka İsminiz, Logonuz ve Sloganınız

Markanızın ismine, logonuza ve sloganınıza gerekli özeni ve dikkati mutlaka göstermelisiniz. Markanız ile ilgili izlenimlerin ve algıların başında gelmektedir. Marka isminizin insanların aklında kalıcı olması, logosunun diğer markalardan sıyrılması ve insanları eyleme geçirici olması gereklidir. Apple logosunu incelediğimizde her bir tasarım ölçüsünün belli bir oranı olduğunu ve sadeliği ile birlikte basit ve etkili olduğunun izlenimini sağlamaktadır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitlenizi mutlaka belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra marka stratejilerinizi bunların etrafından şekillendirmelisiniz. Burada en güzel ve en büyük örnek RedBull markası olduğunu söyleyebiliriz. RedBull ülkemizde bilindiği gibi enerji içeceği firmasıdır ve bu firmayı tercih edecek olan kitle ise uykuyla mücadele etmek, enerji oranını arttırmak, aktif olarak spor ile uğraşırken dinç kalmak isteyenler bu amaçla tercih etmektedir. Redbull bu analizini gerçekleştirdikten sonra ise sürekli olarak sporu destekledi ve vurguladı, festivallere sponsor oldu, paraşütle atlayış etkinlikleri düzenledi ve sloganlarında ise bu tür içerikleri belirtti. Bunların sonucunu ise fazlasıyla alarak marka imajını yükseltti.

Rakip Analizinizi Yapın

Girdiğiniz sektör ve alanda büyük ihtimalle bir çok müşteriden sıyrılmanız gerekecektir. İlk olarak rakiplerinizin analizini gerçekleştirin. İlk adımı ise rakiplerinizin kullandığı stratejileri ve bu stratejilerin sonuçlarını, rakipleriniz hakkındaki kitle algısını analiz etmelisiniz. Bu kavramlar ile birlikte çıkaracağınız dersler sizin stratejinizi ortaya çıkaracaktır.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!