İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

E-Ticaret Nedir? Nasıl Kurulur?

E-Ticaret Nedir? Nasıl Kurulur?

E-Ticaret Nedir? 2019 yılından itibaren ciddi bir yükseliş ile birlikte hayatımızın adeta bir parçası olmuş durumda. E-Ticaret ile birlikte mağaza kültürünün azaldığını söyleyebiliriz. Peki bu E-Ticaret nedir? Nasıl Kurulur? ondan bahsedelim.

E-Ticaret Nedir?

Vikipedi bilgilerine göre 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıkan bu kavram aslında basit bir şekilde ticaretin elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir. Mal ve hizmetlerin internet üzerinden sergilenmesiyle beraber aslında pazarlamanın da dijital pazarlama olarak anılmaya başlayacağı kavramı doğurduğunu söyleyebiliriz. E-Ticaret sistemi aslında üç ana başlık kazanmakta; Reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere bu ana başlıklardır.

E-Ticaret ile birlikte aslında mahallenizde veya ilçenizde bulunan ve yoldan geçen müşterilere satışını gerçekleştirmeye çalışan ancak bir ötede bulunan ilçe de müşterisine direk satış yapamayan KOBİ gibi işletmeler için bir bulunmaz nimet diyebiliriz.

Çünkü bilgisayar, mobil telefonların ve internetin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıyla birlikte internet ortamında bulunan her bir potansiyel müşterinin karşısına kendinizle alakalı reklam veya pazarlama unsurlarını çıkartılmasını sağlayacak dijital pazarlama uzmanlarıyla anlaşmanızla birlikte uluslararası boyuta varan bir müşteri potansiyeline ulaşmanız an meselesi olmaktadır. Fakat uluslararası satış değil de bulunduğunuz ülke çapında bile milyonlarca kişiye ulaşmanız dahilinde günlük ve aylık ve hatta yıllık cironuzu hissedilir bir şekilde arttırabilirsiniz.

Normal şartlarda bir markanın toplum düzeyinde tanınması ve markalaşması 10 yıl sürmekte iken, E-Ticaret kavramı ile birlikte bu süreç oldukça kısalarak 2 yıl gibi bir süre almaktadır. Hatta yanı başımızda tuttuğumuz telefonlarda internetten gezerken ve sevdiğiniz dizi reklam arası verdiğinde çıkan Trendyol, Amazon Türkiye, Hepsiburada gibi markalar kısa süre de markalaşmıştır.

E-Ticaret Nedir? Nasıl Kurulur? Diperweb
E-Ticaret Nedir? Nasıl Kurulur? Diperweb

E-Ticaret Nasıl Kurulur?

E-Ticaret’in revaçta olmasıyla birlikte KOBİ gibi işletmelerde internette kendi mağazalarını açabilmek adına Google, Yandex gibi arama motorlarında araştırma yapmaya koyuldular. Sektörün gelişmesiyle birlikte bu sistemi müşterilerine hazır bir şekilde sunan firmaları seçen işletmeler oldu.

Fakat E-Ticaret sistemi kurar iken eğer küçük ve orta büyüklükte bir işletme sahibi iseniz bugün reklamlar da gördüğünüz büyük e-ticaret altyapıları sunan firmalar yerine web tasarım ve web programlama hizmeti sunan freelancer veya şirketleri seçmeniz herhangi bir sorun veya ürün yükleme hatasında anında sizlere destek sağlayacak uzmanlara ulaşmış olacaksınız.

E-Ticaret sistemini sizlerde açık kaynak kodlu sistemler ile kurabilirsiniz fakat işletmenizi geliştirmek adına veya müşterilerle ilgilenmeniz gerektiği bir durumda bunu kurmanız aylarınızı alacaktır ve yeni başladığınız için karşılaştığınız hatalar karşısında uzman desteğine ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden e-ticaret sistemine ihtiyaç duyuyorsanız iki seçeneğiniz mevcut olacaktır.

Birinci seçeneğiniz yukarıda da bahsettiğimiz gibi büyük e-ticaret sistemi sağlayıcılarını seçerek ürün ekleme vs. işlemlerini kendiniz ayarlayarak ilerleyebilmenizdir.

İkinci seçenek ise DiperWeb gibi bu hizmeti uzman bir şekilde ve anında destek sağlayabilecek küçük e-ticaret sistemi sağlayacılarını seçebilirsiniz.

Toparlayacak olursak e-ticaret küçük ve orta ölçekli hatta büyük ölçekli işletmelerin internet dünyasına açılmasıyla birlikte pazarlamaya ve markalaşmaya da önem vererek hareket etmeleri durumunda cirolarında ve işletmelerinde ciddi ilerlemeler görebileceğini belirtebiliriz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!