İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ve içerisinde bulunan türleri ile birlikte marka ve işletmelerin dijital kimliğini oluşturması ve bu kimliği sürdürebilmesi için günümüzdeki gelişmelerden kaynaklı olarak artık bir opsiyon değil, ihtiyaç ve zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz.

Dijital pazarlama ve türleri hakkında ufak tefek irili büyüklü bilgileriniz ve görüşünüz mevcut ise bu yazıyı genel bir perspektiften bakmanız veya bilgi edinmeniz için kaleme almaktayız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama aslında geleneksel pazarlama tanımında olduğu gibi “marka ve ürünlerini potansiyel müşterilere ulaştırma ve tercih etme sebepleri sunmak” aktivitelerini dijital alanlar ve araçlar ile gerçekleştirilmesidir.

Dijital pazarlamayı daha iyi anlatabilmek adına tam tersi negatif bir anlatım ile söyleyecek olursak, Dijital pazarlama, bir ürün veya hizmeti sürekli satmaya çalışmak değildir. Instagram sayfası oluşturmak ve sosyal medya gibi diğer kanallardan “Bizi tercih edin, en mükemmeli de, en arkadaş canlısı da biziz” hiç ama hiç olmadığını belirtebiliriz. Potansiyel müşterilerinizle bir etkinlik alanında olduğunuzu düşünün ve söz size geldiğinde “Bizi tercih edin,hemen bizden alın” gibi kavramları söylemeniz veya belirtmeniz ne kadar etik olabilirdi?

Özetle, eğer bir hizmet veya ürünün size pazarlandığını görüyor veya hissediyorsanız, bu eyleme satış veya reklam denilebilir, pazarlama diyemeyiz. Çünkü pazarlama satış veya reklam değildir; reklam bir aracı, satış ise pazarlamanın nihai hedefidir.

Asıl Dijital Pazarlama

Yukarıda basit bir tanımlama ile sizlere bu bilgiyi sunmuş olduk. Özetle, pazarlama işlemlerini gerçekleştirebildiğimiz dijital varlıkların içerisinde devam ettirme işleri olarak belirtebiliriz.

Web sitesi, online reklamlar, sosyal medya ve e-posta pazarlaması gibi dijital pazarlamanın alt dalları diyebileceğimiz ve günümüzde büyük önem taşıyan bu kavramların temel amacı, işletmelerin ve markaların potansiyel internet kullanıcılara veya alıcılara erişim sağlaması, mevcut kullanıcılarını veya müşterilerini harekete geçirici eylemlerde bulunmasıdır.

Örnek verecek olursak; şu an bulunduğunuz web sitemizde ve arka planda ziyaretçi verisini toplayan Google Analytics aracı birer dijital varlık olarak internet dünyasında kalacaklar hatta bu yazı ve web sitemiz hiç olmasa dahi. Ancak şu an okuduğunuz yazı dışında herhangi bir yazıyı yazmamış olsaydık veya bu okuduğunuz yazıyı herhangi bir dijital kanallardan sunmadığımız sürece nihayetinde sürekliliğini sağlamadığımız durumda bu veriler ve web sitesi hiç bir anlam ifade etmeyecekti.

Dijital Pazarlama Nedir DiperwebDijital Pazarlama Oluşumları

Dijital platformlar, alanlar, medya, araçlar, kanallar. Bahsettiklerimizin hepsi bir dijital pazarlama oluşumudur. Yeni kurduğunuz veya kurulan bir küçük işletmenin aslında elinde ne kadar da çok dijital oluşum olduğunun farkında değildir. Ama biz bir sıralayalım;

  • Web sitesi
  • Marka varlıkları (logo,tasarım,slogan)
  • Sosyal Medya Hesapları
  • Aktif Platform ve Ürünler (Yardımcı yazılımlar, canlı destek veya Google Araçları)
  • Yazılı İçerikler (Ürün veya hizmet detayları, blog yazıları, PDF’ler vs.)
  • Harita İmlemesi (Google & Bing, Yandex gibi)
  • Görsel Medyalar (Firma veya marka ürün ve hizmet fotoğrafları, reklam içerikleri, demolar vs)

Bu listeyi incelediğinizde aslında sektörünüze özel bir çok eklenecek ve çıkarılabilecek bir çok kavram olduğuna emin olabiliriz. Bu arada buradaki liste aslında detaylandırmadığımız yüzeysel bir liste olduğunu belirtmek isteriz.

Akılcı bir dijital pazarlamacı veya marka-işletme sahibi diğerlerinden ayıracak olan bu dijital oluşumlar aracılığıyla nasıl farklılaşabileceği ile ilgili olduğunu belirtebiliriz. Farklı yaklaşımlar, farklı fırsatlar, deneyim ve değer sunmak her daim sizi bir hatta iki adım öteye götürebilme potansiyeline sahiptir. Dijital pazarlama dünyasında çevik ve adaptif şekilde çalışmak ve olmak geleneksel pazarlamaya nazaran daha önemlidir.

En yakın gelecekten örnek verecek olursak sesimiz ile çevrimiçi olup bir çok sektörden katılım sağlanan ClubHouse uygulaması geleceğin sosyal medyası olarak konuşulmakta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat şimdilerde böyle bir durumun akımın birden parlaması ve sönmesi ile azaldığını söyleyebiliriz fakat etkisi genel vatandaşlar düzeyinde olan ve günden güne sosyal medyayı daha güçlü bir şekilde ele geçiren TikTok uygulaması mevcut.

Peki TikTok mevcut işletmeniz için etkili bir alan mı? Marka veya işletmeniz için orada bulunmalı mısınız? Bir çok büyük markanın artık bu mecraya yavaş yavaş girmeye başladığını ve bazılarının girdiğini bile söyleyebiliriz. Kısa bir cevap vermemiz gerekirse; kullanıcıların ve müşterinin olduğu mecrada bulunmanızdır fakat o alana özgü pazarlama stratejileri geliştirmeniz gerekmektedir.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!