Diperweb Logo

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (Farklı)

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? (Farklı)

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, çeşitli dijital kanallar (örneğin, sosyal medya, e-posta, arama motorları ve mobil uygulamalar) aracılığıyla müşterilere ulaşmayı amaçlayan bir kavram bütünüdür. Bu dijital pazarlama kanalları, müşterilerin internet aracılığıyla yaptıkları alışverişleri, bilgi edinmelerini ve diğer aktivitelerini etkilemeyi amaçlar. Dijital pazarlama, perakende satışları, ticari faaliyetler, hizmetler ve ürünlerin tanıtımı için kullanılır ve markaların müşterilere ulaşmalarını, onların ilgisini çekmelerini ve onları satın almaya ikna etmelerini amaçlar. Özelleştirilmiş mesajlar ve içerikler sunarak, müşteri davranışlarını etkilemeyi amaçlar. Dijital pazarlama, markalar için çok etkili bir yöntemdir çünkü hedef kitlelerine ulaşmak için doğru kanalları seçebilir ve ölçülebilir sonuçlar elde edebilir.

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama içerisinde bir çok alanı barındırdığından ve her alan için ayrı bir strateji geliştirmek gerektirse de tüm bunları kapsayabilecek bir stratejiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 1. Hedef kitlelerinizi tanıyın: Hangi müşteri kitlesiyle çalışmayı hedefliyorsunuz? Hangi ürün veya hizmetleri tercih ediyorlar? Hangi dijital kanalları kullanıyorlar? Bu soruların cevapları, hedef kitlelerinizi belirlemenize ve onları etkileyecek en uygun stratejileri geliştirmeye yardımcı olur.
 2. Analizler Yapın veya Analizleri Edinin: Marka ve işletmenizin hedef kitlesini biraz daha tanımladıktan sonra derinleşmesi için hedef kitlenize neler sunabileceğinizi ve kendinizi tanımak adına SWOT analizi ve bu analiz ile birlikte rakiplerinizden farklılaşabilmek için ise Rakip Analizi gerçekleştirebilirsiniz.
  Bu biraz daha zaman alan bir durum olsa da sizlere kesinlikle yararı olacak bir uygulama olduğunu söyleyelim. Öte yandan alanınızla alakalı analizler yapılmış ise bunları tarayarak ve okuyarakta fikir edinebilir ve bir önceki bahsettiğimiz durumu kısaltabilirsiniz.
 3. İçeriğinizi oluşturun: Müşterilerinizi etkilemek için, onların ilgi alanlarına uygun, değerli ve ilginç içerikler oluşturmanız gerekir. İçeriğiniz, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamalı ve onları etkilemelidir. Günümüzde çoğunlukla kullanıcı ilişkileri samimi bir dile doğru evrilmesiyle bu içeriklerin daha çok nasıl olacağını düşünebilirsiniz.
 4. Kanalları Seçin: Aşağıdaki bahsettiğimiz başlıklar aslında birer dijital pazarlama kanalı olarak görülmektedir ve bundan dolayı da tercih etmenizi istediğimiz kanalları başlangıçtan ileri düzeye doğru sıralayarak bünyenizde bulundurmanız sizler için daha iyi olacaktır. Diperweb olarak girişim veya yeni işletmelere kesinlikle web sitesi veya e-ticaret sitesi, sosyal medya ve Google Ads reklamlarını ilk tercih etmeleri gereken alan olarak görüyoruz.
 5. Ölçüm ve Değerlendirme: Vee geldik en önemli ve son kısıma… Dijital pazarlamanın en iyi yanlarından biri yayınlanan neredeyse herşeyi ölçümleyerek marka veya işletmenin yolculuğuna yön verebilmek diyebiliriz. Web siteniz Diperweb tarafından oluşturulanlar gibi entegrasyonu tam ise ölçümlemenizde büyük kolaylık sağlayacak verileri elde edebiliyorsunuz.
  Bu veriler ortaya çıkardığınız ürün veya hizmetin kullanıcılara ulaşıp ulaşmadığından, kimlerin hangi yaş ve cinsiyet tarafından tercih edildiğine kadar ölçebilir ve buna göre yol haritanızda değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz. Yapılabilecekler bu kadarla kısıtlı olmadığını belirtelim fakat bulunan 5 başlığıda ayrı ayrı ele almamız gerekli 🙂

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlama Stratejisi Diperweb

Dijital Pazarlama Strateji Alanları

Geleneksel pazarlama maliyetlerinin yüksek olması ve insanlar üzerindeki etkisi ölçülemediğinden dolayı sağlıklı verilerin elde edilebilmesi mümkün olamamaktadır. Ancak ülkelere göre değişiklik gösterecek şekilde bir çok marka büyüme gösterdiğinde geleneksel pazarlama yöntemlerini de belli bir oranda tercih etmekte.

Dijital pazarlama içerisinde alt alanları olan genel bir kavram olduğunu biliyoruz. Peki bu alt alanlar neler gelin bir bakalım;

 1. Sosyal Medya Reklamları: Sosyal medya platformları (örneğin, Facebook, Instagram ve Twitter) üzerinden hedef kitlelere ulaşmayı amaçlayan reklam stratejileri içeren alandır. Özelleştirilmiş mesajlar ve hedeflenen kullanıcılara ulaşmayı amaçlar.
 2. Arama Motoru Reklamları (SEM): Bir çok internet kullanıcısı bir ürün veya hizmeti almak istediğinde baktığı ilk yer neresi? Tabii ki bir arama motoru fakat çoğunluk Google arama motorunu tercih etmektedir. Bir çok marka ve işletme kendi alanlarıyla alakalı hizmetlerini ve ürünlerini sosyal medyadan tanıtarak tercih etmelerini sağlamak amacıyla yayınlayabilir fakat arama motoru reklamları aslında bu ürünle alakalı düşüncesi oluşmuş ve niyeti satın alma olan kullanıcılara göstermeye yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Ve aslında genellikle arama motorunda elde edilen sonuçlarda kısa bir araştırma yaparak almayı tercih edenler sosyal medya reklamında gördükleri markadan veya işletmeden almayı tercih etmeyebiliyor. Bunun için çeşitli stratejiler olsa da arama motoru reklamları satışa en yakın reklam alanı türlerinden diyebiliriz.
 3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Arama motorlarında (örneğin, Google, Yandex, Bing) üst sıralarda yer almayı amaçlayan stratejileri içeren alandır. Bu, web sitenizin içeriğini ve yapısını, arama motorlarının algoritmalarını dikkate alarak optimize etmeyi amaçlar. Böylelikle özellikle Google arama motorunun hedeflediği internet kullanıcısı yararına olan içeriklerin ön plana çıkması sağlanır.
 4. E-posta Pazarlama: Müşterilere veya potansiyel müşterilere, hedeflenen mesajlar ve içerikler göndermeyi amaçlayan stratejileri içeren alandır. Bu, müşterilerin ilgisini çekmeyi ve onları satın almaya ikna etmeyi amaçlar. E-posta pazarlama günümüzde talebi ve değeri artmaya devam etmekte.
 5. İçerik Pazarlama: Değerli ve ilginç içerikler oluşturarak, müşterilerin ilgisini çekmeyi ve onları etkilemeyi amaçlayan stratejileri içeren alandır. Bu, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik içerikler sunmayı amaçlar. Günümüzde revaçta olan ve bir çok marka tarafından da akın edilen içerik pazarlama özellikle samimi bir dil içermesi ve markaların bunlardan yararlanarak yönlendirme yapması oldukça yaygın ve kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda yazı da olabildiğince sizlere hem temel hem de ufak tefek ileri düzey bilgileri serpiştirmeye çalıştık. Tüm bahsedilen bu süreçlerle alakalı deneyimli ve uzmanlığa adım adım giden Diperweb ekibini tercih edebilir ve böylelikle işletmeniz için gerekli ve özenli olan diğer geliştirmeleri sağlayabilir veya işinizden ve geliştirmelerinizden arta kalan zamanlarda çeşitli eğitimler alarak dijital kulvarda yavaş yavaş ilerleyebilirsiniz.

1 Comment
Paşa Quliyev

Dijital pazarlamanın temel amacını bilmek isteyenler için güzel bir bilgi içeriği olmuş. Elinize sağlık👍

Comments are closed.

Sohbet Başlat
Yardımcı Olabiliriz :)
Scan the code
Merhaba
Sizin için buradayız. Tıklayın, size hemen yardımcı olalım :)