İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

CSS Nedir? Neden Kullanılır?

CSS Nedir? Neden Kullanılır?

CSS Nedir? Neden Kullanılır?

HTML ile birlikte en çok kullanılan bu markup dilinin açılımı “Cascading Style Sheets”, Türkçeleştirecek olursak “Basamaklı Biçim Sayfaları” diyebileceğimiz bir kavramdır. CSS’i en basit şekilde tabir edecek olursak HTML etiketlerini renk, font, boyut olarak biçimlendirmemizi veya geliştirmemizi sağlamaktadır.

Peki CSS Kaç Basamak Stil Türü Vardır?

  • Internal(İç) = CSS kodlamasının tasarımını geliştriceğimiz üst kısmına style etiketi içine yazdığımız biçim diyebiliriz.
  • External (Dış) = CSS kodlarımız için oluşturduğumuz dış dosya içerisine yazdıktan sonra bir kod satırı ile HTML sayfasının içerisine çağırdığımız yazım biçimidir.
  • In-line (Satır İçi) = CSS kodlarının HTML etiketlerinin içerisinde yazıldığı biçimdir.

CSS Nedir Nasıl Kullanılır DiperwebWebsiteleri İçin CSS Ne Anlam İfade Eder?

Diğer platformlara uyumlu web siteleri oluşturmak adına özel değişiklik yapma imkanı sunmakla beraber web siteniz mutlaka platformlarla uyum sağlar.

Web sitesinde düzen, esneklik ve renk imkanı sağlayarak web sitenizin bir çok internet kullanıcısına hitap etmesini ve ilgi çekmesini sağlamaktadır.

Web sitesi için yazacağınız ve geliştireceğiniz CSS kodlarının ayrı bir bölümde yazmanız dahilinde web siteniz için değişiklik yapacağınız zaman daha kolay ve erişebilir bir şekilde yapabilirsiniz.

HTML etiketlerine teker teker stil vermek yerine toplu olarak belirlediğiniz etiketlere stil verebilirsiniz. Örnek olarak p ve h etiketleridir.

CSS kısaca sizlere zaman tasarrufu sağlamakla beraber tasarım açısından da esneklik sağlamaktadır.

HTML ile CSS’in İlişkisine Değinelim

HTML ile CSS’i bir çok kavrama benzeterek sizlere güzel örnekler verebiliriz. Mesela 8 ile 9 gibidirler 🙂 Bir insana benzetecek olursak HTML kemiklerimiz CSS ise kaslarımız ve cildimiz diyebiliriz. CSS web sitenizin internet kullanıcılarının görüntüleyebileceği arayüzün tasarlanmasını sağlamaktadır.

Özetle….

CSS web siteleri için vazgeçilmez diyebileceğimiz ve nasıl bir web sitesi geliştirirseniz bu markup dilini mutlaka kullanacaksınızdır. Çünkü HTML gibi temel bir yapıtaşı diyebiliriz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!