İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

CRM Nedir? Neden Kullanılır?

CRM Nedir? Neden Kullanılır?

CRM Nedir? Neden Kullanılır?

CRM kavramı günümüzde müşterileri ve ilişkilerini yönetmek adına geliştirilen yazılım çözümlerini tanımlamak adına tercih edilmektedir. CRM yazılımları, işletme ve kuruluşlara, tüm müşteri etkileşimlerinin tek bir alanda toparlanarak kaydedildiği ve takip edilebilir platform sunularak; daha iyi iletişim, daha iyi müşteri hizmetleri, daha iyi yönetim sağlayan satış organizasyonu ile birlikte daha çok satış potansiyeli sağlamaktadır.

Açılımına bakacak olursak “Customer Relationship Management” Türkçesi “Müşteri İlişkileri Yönetimi” olan CRM, işletmelerin veya kuruluşların hali hazırdaki veya potansiyel müşteriler ile kurdukları bağı en etkin, verimli, en karlı ve çözümcül bir şekilde en karlı hale ulaştırmak için kullandıkları yöntemleri kapsamaktadır.

CRM Ne İşe Yarar?

Standart bir CRM çözümü, potansiyel müşteri ile kurulan ilk temastan, satış sonrasında sunulacak hizmetlere kadar tüm satış ile ilgili aşamalarının kolay bir şekilde takip edilebilmesi üzerine birçok özellik barındırmaktadır.

Şirket liderleri, CRM çözümlerini satış organizasyonunu yönetmek, satış performanslarını analiz etmek ve süreçleri geliştirmek için tercih edilirken; satış ekipleri CRM’i teklif oluşturmak, sipariş takibi yapmak, geçmiş satışlara erişmek ve tüm bilgileri kayıt altına almak ve istedikleri zaman bu bilgilere kısa sürede erişebilmek için kullanılır.

Sınırsız diyebileceğimiz kadar e-posta, çeşitli excel dosyaları ve elle yazılmış defter veya notlarda saklı müşteri bilgileri yerine, CRM’de belli bir düzen ile kayıt edilen bilgiler, bir şirket içerisinde bulunan çalışanların ulaşmak istedikleri müşteri bilgilerine ihtiyaç duydukları an ulaşabilmeleri sağlanmaktadır.

CRM kullanımının bir önemli noktası ise şirket veya markanın ofisini aradığında, telefonu açan kişi müşteriyi tanımıyor olsa dahi bu sistem sayesinde hızlıca tüm kayıtlara ulaşarak hizmet sunmayı devam ettirebilir, müşterinin yeni taleplerini ise bu sisteme girerek diğer ekip arkadaşlarının görebileceği şekilde optimize ve kayıt edebilir.

Tüm ekibinizin müşterilerle nasıl iletişim kurulduğunu, hangi hizmet ve ürünleri satın aldıklarını, hangi vakitte satın aldıklarını ve daha fazlasına ulaşabilmek için, şirket ve markalarda iş birliğinin ve verimliliğinin artması anlamına gelebilmektedir.

CRM Nedir Neden Kullanılır Diperweb

CRM İşletme ve Markalara Faydaları Nelerdir?

Günümüzde müşterisinin taleplerini ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz edebilen işletmeler ve markalar başarısını katlarken, bu analizi doğru yapamayan ve önemsemeyen marka ve işletmeler günden güne düşüş eğrisinde devam edebilmektedir. Tam bu önemli nokta da CRM, gerçekten müşteri ilişkilerinden fark yaratmak ve bakış açısını değiştirmek isteğinde bulunan işletmelere bu imkanı sunabilmektedir.

Müşterinizin marka veya işletmenizin yolculuğu boyunca deneyim destekli analizler elde ederek müşterilerle üretken, güçlü ve sadakatli ilişkiler kurulması sağlanır.

CRM çözümleriyle müşteri ile marka veya işletme ile bağın güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Müşterinin kendini özel hissetmesi ve markaya sadakatinin arttırılması hedeflenir. Bunun sağlanması için de teknik altyapı eşliğinde pazarlama, teknik ve satış servis yönetimi yapılması ve her bir birim kendi içinde zincirleme bir görev görmelidir.

CRM’in Sunduğu Avantajlar Neler?

CRM yazılımları ve çözümleri aslında kurulum maliyetleri, uzun ve karmaşık eğitimlerinden dolayı büyük ölçekli kurumsal şirketlerin kullanabildiği bir sistemdi. Günümüzde ise, bulut teknolojisinin gelişimi, kullanıma odaklı ve daha kolay yazılımların ortaya çıkması ile küçük işletmeler CRM çözüm ve yazılımlarından tam anlamıyla yararlanmaya başladı.

Bulut tabanlı CRM’ler, bakım, altyapı ve kurulum giderlerini yok ederken, internet erişiminin olduğu her yerden satış ve müşteri verilerine ulaşılmasını sağladı. Mobil cihazların gelişimi ile birlikte mobil cihaz desteği sunan bir CRM yazılımı ile; saha da bulunan ekipler, müşterilere toplantıya giden pazarlamacılar, servise çıkan servis personeli, ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere anında ulaşabilirken, işletmeye veya ofise dönmeden veri girişi ve aktarımı yapabilir ve ekip arkadaşlarıyla paylaşabilir.

Diperweb olarak CRM sistemlerini ve yazılımlarını destekleyerek müşterilerimize danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!