İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Content First Design Nedir?

Content First Design Nedir?

Content First Design Nedir?

Content First Design Türkçe olarak açıklayacak olursak İçerik Öncelikli Tasarım olarak paylaşabiliriz. Bu tekniğin arkasında ise bir web sitesinin oluşturulmadan önce yayınlanması plananlanan içeriklerin en iyi şekilde ve detaylı olarak değerlendirilmesiyle oluşturulmasıdır diyebiliriz. Diğer taraftan ise kaliteli ve iyi bir şekilde geliştirilen içerikle beraber SEO da önemli unsurlardan olduğunun unutulmaması gerekir. Sonuç olarak iyi ve kaliteli bir web site tasarımı, web sitenizin SEO’sunu önemli ölçüde etkileyecektir.

Geleneksel olarak odak noktasını e-ticaret web sitesinin tasarımı baz alınmaktadır. Fakat Content First Design ile birlikte sağlanan içeriğin türü, ürünün doğası ve belirlenen hedef kitlenin ihtiyaçlarının detaylandırarak bir analizi yapılır ve buna göre ürün şablonu tasarlanmaktadır.

Ürün üstünde görüntülenen bilgiler ve biçimdekiler farklılıklar, içeriğin kitlesine ve türünün ihtiyaçlarına göre nokta atışı olarak seçilmesi gereklidir. Kola satan bir çevrimiçi e-ticaret web sitesi için sunulması gerekeni nasıl sunacağınız, elektronik hizmet veya ürün sunan web siteden tamamen farklı olması gereklidir.

Content First Design Diperwebİçerik Tabanlı Tasarım Hangi Vakit Önemlidir?

Tüm web siteleri, içerik tabanlı tasarım stratejisini kullanabilir ve bu yol ile bir kurumsal web site ve e-ticaret ile sınırlı değildir. Bu stratejin hedefleri, tasarımcı tarafından internet kullanıcısına sunulan web sitenin ve içeriğin her bir bölümünün önemini göz önünde bulundurulması gereklidir.

Örnek verecek olursak, tasarıma başlamadan önce yazılarınızın başlığı uzun olacağı tahmin ediliyorsa, içeriği göstermek için daha fazla alan bırakılmaktadır. Fakat içeriğin boyutlandırılmasına dikkat edilmezse belirli platformlarda görüntüleyen internet kullanıcıları içeriği ve tasarımında bozukluklar görülebilir.

Bir başka örnek verecek olursak e-kitapta bulunan görsellerin tümünün geniş formatta kaydedildiğini düşünelim. Fakat tasarlayan kişi, görüntülenecek yeri incelemeden görselleri küçük kareler şeklinde düşünüp web sitesine yerleştirirse kullanıcılar sizce ne gibi sorunlar ile karşılaşabilir?

Content First Design Stratejisini Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarımı gerçekleştirmeden önce, yerleştirilmesi beklenen içerikleri dikkatlice inceleyerek içerik düzenini ve sayfa yapısını düşünmeniz gerekmektedir.Boyut nedir ve başlıklar ve resimler için etkin alan ve web sitesinde görüntülenmesi hedeflenen hangi bilgilerin olacağının görüntülenmesi gerekir gibi.

Kesin olmamakla beraber planın uygulanması ile birlikte bazı değişikliklere ihtiyaç duyulabilmektedir.Fakat bu değişiklikler eğer ilk kısım planlaması iyi yapılmış ve bu plan doğrultusunda ilerlediysek daha kolay bir şekilde optimize edilmesi muhtemeldir.

Unutulmamalıdır ki içerik, tasarımın bir adım önünde olması gereklidir. Tasarım önceliği içerik öncelikle değil ise, mevcut tasarım yalnızca düzeni oluşturacaktır.

Web Sitesini Tasarlamadan Önce Neden İçeriği Önemsemek Gereklidir?

İçeriğe dikkat edilmesinin en temel neden, kullanıcı deneyimini optimize etmektir. Fakat bu kısımda, bu hedeflemenin en önemli yararlarından bahsetmek istiyoruz.

Web Sitesinin Yapısının ve İçerik Stratejisinin Belirlenmesi: Analizlere göre bir web sitesinde internet kullanıcısının web sitesinin diğer kısımlarına erişmesi dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Böylelikle, içerik odaklı web sitelerinde içeriğe hızlı ve kolay erişimin, internet kullanıcıları için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İçeriğe önem verdiğinizde ve web sitesinde yer alması planan içerikleri önceden analiz ettiğinizde, web site tasarımınızda daha ölçülebilir bir yapıya sahip olursunuz. Web site tasarımında optimum bir yapıdan yararlanabilmek için, içeriğin internet kullanıcısına aktarılma şekli üzerinde önemli boyutta etkiye sahiptir ve site yapısından düzensizliklerin oluşmasını önleme özelliğine sahiptir.

E-Ticaret sitesinde tasarımı gerçekleştirmeden önce kategori ve alt kategorilerin belirlenmiş olduğunu bilirseniz, e-ticaret sitesinin ana menüsünü ve yapısını daha verimli kullanımını sağlayacak biçimde hayal etmiş olacaksınız. Çünkü mega menü veya basit bir menü kullanımı, ürünlerin kategori ve alt kategorilerinin sayılarına doğrudan bir bağlantısı olduğunu söyleyebiliriz.

Elemanların Tasarlanması: Web siteler, çizelgeler ve tablolar gibi içeriği sunma aşamasında farklı öğeler kullanılabilmektedir.Web sitenizde editörlerin en çok hangi içerik sunma tekniklerini kullandığını biliyorsanız, web site tasarımını daha düzenli bir hale getirmek için bu konuları hedefleyebilirsiniz.

İçerikte Önceliklendirme: Web sitenizi internet kullanıcılarının ne amaçla ziyaret ettiğini öğrenmeniz, web site tasarımındaki pratikliğinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Örnek verecek olursak yatak satın alırken çok miktar görseller ile birlikte yatağın içindeki süngerin ve yayın kalitesi gibi bilgilerin verilmesi önem taşımaktadır. Çimento ve kum gibi ürünlerde ise görsellerin ve görselleştirmenin ise büyük ölçüde önemli olduğunu söyleyemeyiz.

Onay ve Tasarım. Sürecini Hızlandırma: Web sitesinde gerçekleştirilen bir çok değişiklik, web sitenin içerik stratejisinin bilinmemesinden kaynaklanabilmektedir. Web sitesinizin içeriğinin farkındaysanız, bir çok yapılan değişikliklerin gerçekleşmesinden korursunuz.
Bazı gelişmelerden kaynaklı olarak web sitesinin içeriğinin ve orijinal tasarımında farkın çok büyük olabileceğini ve tasarlanmanın yeniden yapılabileceğini unutmamanız gereklidir. Web sitenizi yeniden tasarlamanız hem vaktinizi hem de paranızın eksilmesini sağlayacaktır.

 

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!