İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Bu Dijital Pazarlama Stratejisi Tutar!

Bu Dijital Pazarlama Stratejisi Tutar!

Evet alışagelmiş başlıklarımızın dışında bir başlık ile aslında sizlerin dikkatini çekerek anlatacağım stratejinin yani hikayenin içeriğini merak etmektesiniz. Bi dakika okumayı bırakma! Çünkü bunu okumaya devam edersen söz ettiğim strateji ile aslında uygulayabilirsen sana satış ve gelir olarak geri dönüşü olacağını söyleyebilirim.

Bu Dijital Pazarlama Stratejisi Tutar!

Günümüz dünyasında her şeyimizi aslında dijital ortamda bulunan artık mecralaşmış internet siteleri ve uygulamalar içerisinde yaşamaktayız. Bunun avantajı ve dezavantajlarına değinmek yerine burayı nasıl domine edebileceğinize dair BİR strateji hakkında bahsedeceğim.

Bu stratejiyi aslında gözünüzün gördüğü her yerde görmektesiniz fakat bu yazı ile bunu gerçekten algılayabilecek ve tespitlerini gerçekleştirebileceksiniz. Aslında bu stratejiyi ortaya çıkarabilmek için saygın ve araştırma gerçekleştiren pazarlama alanındaki üç yazarın kitaplarından özütü ile yazmaktayız. Bahsedeceğimiz strateji bilimsel dayanağı da mevcut olduğunu söyleyebilirim. Eğer inanmazsanız e-posta ile bizlere ulaşarak sizlere bununla ilgili gerekli kaynağı gönderebileceğimizi söyleyebiliriz.

Tek Dijital Pazarlama Stratejisi

Hikaye anlatın… Bu muydu? Aslında hayır.

Çeşitli dünya görüşlerine sahip bireylerden oluşan bir dünya düzeneğinde bulunmaktayız. Ve dünya görüşlerimizin örtüştüğü insanlar içerisinde bulunup iletişim kurduğunuzda bir grup ve topluluk olmakta. Bu grup ve topluluğu etkilemesini istediğiniz veya almasını, edinmesini istediğiniz bir ürün veya hizmet sunuyor iseniz o grubun ilgileneceği şekilde kurgulanmış bir hikaye anlatmalısınız. Bu hikaye elbette güvenilirliği ve inandırıcılığı konusunda hiç bir tezatlığı olmamalıdır. Çünkü bu hitap edeceğiniz grubun diğer kitleler ile iletişiminin olduğunu unutmayın. Küçük bir güruha anlattığınız güvensizliği ortaya çıkan bir hikaye de tamamen kaybetmiş sayılırsınız. Çünkü diğer grup insanlara da bunun yayılması ile sizden bunu temin etmek isteyecek insanlar veya gruplar bulamayacaksınız.

Bu yüzden anlatacağınız ve kurgulayacağınız hikayenin güvenilir, inandırıcı ve sağlam olması kesinlikle önemlidir. Peki hikaye denildiğinde aklınıza yalanlar mı geliyor?

Eğer geliyorsa hikaye algınızda bir problem olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Çünkü aslında hepimiz bir çok hikayenin peşinden koşmaktayız. Günümüzde bulunan güzel bir firmadan bahsetmek ve örnek vermek istiyoruz.

Apple!

Apple denildiğinde aklınıza gelenler neler? Premium, sağlam, pahalı, satış sonrası destek… En azından bizim aklımıza gelenler bunlar fakat yaklaşık bu tip şeylerden aslında sizin aklınıza gelmektedir. Peki Apple bunu nasıl başardı?

Apple hitap etmek istediği gruba ürünlerini pazarlayıp ve hikaye anlatıp satışını gerçekleştirdi ve bunu belirli bir süre daha devam ettirip başka gruplara hitap eden yanlarını da geliştirerek bunu gerçekleştirdi. Olumlu ve belirli bir doygunluktan sonra Apple’ın pazarlama konusunda günden güne değişiklikler ile aslında bunu yapmayı bıraktığını söyleyebiliriz ve tabii az da olsa devam etmekte. Fakat asıl Apple’ın yayılırlığını sağlayan ürünlerini ve hizmetlerini deneyimleyen o grubun diğer gruba bunlara aktarması ile birlikte belirli bir ön yargıdan sonra deneyimlemesinden sonra o grup diğer gruba derken zincirleme bir etki ile Apple bugünlere geldi diyebiliriz.

Dijital Pazarlama Stratejisi Diperweb Apple

Yani biz kullanıcılar aslında Apple’ın anlattığı hikayeye direk veya dolaylı olarak maruz kalarak memnuniyetimizi yaygınlaştırarak bir nevi pazarlamasını. ve satışını gerçekleştirmiş olduk. Apple da aslında bunun hakkını verecek ürün ve hizmet kalitesiyle bu başarısını devam ettirebildiğini söyleyebiliriz.

Bir başka örnek ise sizlerle paylaşmak istiyoruz…

Bir süpermarket raflarına baktığınızda bir çok farklı ambalajda bir çok cips görmektesiniz. Ve hepsinin benzeri bir şekilde dizilmiştir aslında incelediğinizde de baktığınızda bu paketlerin farklı iddiaları bulunmaktadır. Fakat bu raflarda farkedilmeniz yeni bir marka olarak neredeyse imkansız olacağını ve tercih sebebi olmayacağınızı söyleyebiliriz.

Bu ürünü satabilmek için yeni bir hikaye ile yola çıkmamız gerekli değil mi? Bu hikaye için “Tuzlu yiyecekler hiçte sağlıklı değil, benim çocuğum onları yememeli” diyen bir grup anneyi tercih edelim. Bahsettiğimiz anneler süpermarketlerde cips raflarının olduğu kısımdan bile geçmeyerek ilerler ve TV’de cips reklamları ilgilerini çekmemektedir. Bu tip bir ürün için muhtemel bir müşteri değildir fakat eğer ona doğru ve uygun hikayeyi anlatımı gerçekleştirirsek aslında bu küçük grup pazarı artık bizimdir.

Şimdi ise hikayemizi biraz şekillendirelim. Cipslerimizde patates yerine soya kullanılacaktır. GDO’lu olmayan, organik, düşük yağ oranlı ve normal tuz yerine az miktarda deniz tuzu tercih edilecektir. Ve asıl önemli nokta poşet değil, karton kutu da olacaktır ve cips, çerez rafında satışa sunulmayacaktır. Bunun yerine temel gıda bölümüne konmaları için gerekli ise fazla bedel ödeyerek yer almasını sağlamalısınız.

Artık hikayemizi tamamen farklı şekilde anlatıyoruz. Ulaşmaya çalıştığımız kesimin dünya görüşüne uygun bir kurgu kullanmaktayız ve bunu doğru bir şekilde yapacak olursak, çevredeki değişimi fark edecekleri mükemmel bir fırsat doğacak ve hikayenize bir şans verilecektir. Eğer ürünleriniz yukarıda bahsettiğimiz Apple gibi iyiyse (ve bir annenin çocuğunu cipsten mahrum etme konusundaki suçluluk duygusunu bastırıyorsa!) o zaman dönüşümü başarabildiniz.

Fakat bu dünya görüşüne sahip anneler kendi içinde tutarlılığı yüksek bir topluluk değil. Anne yine de bir annedir ve anneler elbet birbiriyle konuşmaktadır. Hedef anneleriniz bir süre sonra doğum günü partilerinde veya misafirliklerde cipslerinizi ikram etmeye ve çocuklarına daha çok almaya başlar. Hatta bir dahaki misafirlikte çocuğunun bu cipsi ne kadar sevdiğinden elbet bahsedecektir. Hikayemizde aslında böylece yayılır gider. Kısa bir süre içerisinde ise bu dünya görüşüne sahip olmayan insanlar da cipsleri satın almaya ve aramaya başlayacaktır. Bundan kısa bir süre sonra da ürünlerinizi artık cips, çerez raflarına taşıtabilirsiniz. Çünkü artık nerede olursa olsun tercih eden kitle sizi izleyecektir.

Bu Dijital Pazarlama Stratejisi Tutar Diperweb

Bundan kısa bir süre önce hala devam ettiğinden emin olmadığımız bir ürün aslında buna çok benzer bir algı yaratmaya çalıştığını söyleyebiliriz üstelik Türkiye de. Migros marketlerden birini ziyaret ettiyseniz cips raflarında yer almayan atıştırmalıklar kısmının baş kısımlarında küçük sepet içerisinde bulunan kartonu ve şeffaf poşeti bulunan cipsleri hatırlıyor musunuz? Bu cipsler aslında diğer cipslere göre bir farklılık içerdiğinden herkes denemek amaçlı bir kere almıştır ve tadını sevenlerin devam ettiğine şüphemiz yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz hikaye gibi bir strateji ile ürününüz veya hizmetiniz bir başarıya ulaşabilir.

Bu yüzden tüketicilere hikayeler anlatın…

Diperweb olarak her daim işletmeniz ve markanız için sunduğumuz hizmetler ile daha iyi müşteri kitlesi ve satışa ulaşmanızı hedeflemekteyiz. Sadece siz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!