İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama alanı her marka ve işletme için önemli ve tercihi doğru olan bir karardır. Teknoloji ile gelişen dijital dünyayla birlikte sadece erişilebilir bilgiye değil hizmet ve ürünlere erişimimizi bir kaç tık öteye taşıdığını söyleyebiliriz. Başka ülkelerde potansiyel müşterilerinize ve hali hazırda sizden hizmet alan müşterilerinize ulaşmak için artık bulundukları konumda olmanıza gerek kalmamaktadır. Dijital dünya ile birlikte artık hedeflemek istediğiniz kitle veya kişiler kim ise onları hedefleyebilirsiniz.

Fakat erişim konusundan da bahsedecek olursak her işletme veya marka her mecraya uyum konusunda başarılı olmayabiliyor. Bir platformda tam uyumlu sanki oradan ortaya çıkmışcasına olabiliyorken bazı işletme ve markalar tamamen yapay bir konum içerisinde kalabiliyor. Potansiyel olarak hizmetinizi veya ürünlerinizi kullanacak müşteriler bulunsa dahi bulunmak istediğiniz alanın özellikleri sizi bunun dışına itebilir.

Gelin şimdi B2B ve B2C pazarlama strateijlerine açıklık getirelim.

B2B ve B2C Pazarlama Stratejileri DiperwebB2C Pazarlama

B2C kavramını kısaca bir marka veya işletmeden son kullanıcıya pazarlama işlemidir. B2B’ye göre daha düşük fiyat içeren ürün veya hizmetlerin satışı gerçekleştirilir. Bunun sebebi son kullanıcının bir firmaya göre ihtiyaç olarak daha az olmasıdır. Bunu örneklendirecek olursak bir kıyafetin B2C ile tekstil makinesinin B2B maliyetini hesap ettiğimizde B2C ürünü veya hizmeti daha ucuz olacaktır. Bu da aslında satışı gerçekleştirebilmek için büyük bir ekibe veya karmaşık müşteri tecrübesinin yolculuğuna ihtiyacınız olmayacaktır. Hizmetinizi veya ürününüzü doğru bir iletişim ile hedeflenen ve sizin için doğru olan kitlenin karşısına getirdiğinizde başarılı bir hizmet veya ürün satışı gerçekleştirmeniz kaçınılmazdır.

Genel olarak ele aldığımızda, B2C işletmelerin temel hedefi olan insanları daha çok dijital ortamdaki pazarlamaya maruz bırakmayla iletişim sirkülasyonuna dahil etmek istenmesidir. Aslında dijital pazarlama da en çok kullanmaya başladığımız huninin üst tarafını doldurma (farkındalık hedefleme faaliyetleri) amaçlı tüm süreçleri kapsadığını söyleyebiliriz.

Hizmet ile ilgili hangi iletişim kanallarını seçerseniz seçin B2C firmaları gerçekleştirdikleri geniş kitlesel iletişim (sosyal medya ve reklamları) mutlaka sonuç verme potansiyeli her daim var olan ve yüksek olandır.

B2B Pazarlama

B2B kavramı ise hizmet veya ürünlerinizi işletmelere yaptığınız pazarlama diyebiliriz. Genel bir örneklendirme yapacak olursak B2C pazarlamasının genel olarak başvurduğu sosyal medya pazarlamasının etkilerinin daha az olduğunu ve SEM yani arama motoru reklamlarının daha iyi sonuç vereceğini belirtebiliriz. Nedenini şöyle  açıklayacak olursak B2B pazarlama/satış yapan firmaların amaç itibariyle bir firmaya ve bu firma içerisindeki bir departmana o departman da B2B hizmet veya ürüne ihtiyacı olan veya kullanım gerçekleştirecek kişileri ve bu satın alma işlemini gerçekleştirecek karar vericiyi hedefler.

Bu konuyu örneklendirerek anlatmaya devam etmemiz daha sağlıklı olacaktır. SCM yazılımına ihtiyacı olabilir ihtimalinden dolayı belirli bir davranış veya ilgi alanını edinmiş kullanıcıları sosyal medya da hedeflemek yerine arama motoru reklamlarında “SCM fiyatları” aratması gerçekleştiren yakın vakitte bu hizmeti satın alma ihtimali yüksek olan internet kullanıcılarının karşısına çıkmak daha uygun olacaktır. Önemli bir noktada birden fazla B2B firma da B2C’ye göre daha uzun vakite yayılan ve başka pazarlama aktiviteleriyle iç içe bir satış döngüsü mümkündür, bunu güzel bir örnek ile bahsetmek isteriz.

SCM yazılımı ve uygulaması fiyatlarını araştıran bir internet kullanıcısı web sitenize uğradı fakat sizinle etkileşim kurmadan web sitenizden ayrıldı. Fakat siz web siteniz için oluşturduğunuz 2 haftalık yeniden pazarlama reklamları ile tekrar internet kullanıcısının karşısına çıktınız ve bu yüzden sunulan promosyon/indirim sayesinde (hassas olduğu bir mevzu da yaklaşımızdan ve iletişimden dolayı) bir iletişim formunuzu doldurdu. Ve internet kullanıcısı ile iletişime geçtiniz. Fakat aklında bulan sorulardan dolayı ve araştırması gerektiğinden dolayı satın alma işlemini gerçekleştirmedi. Ve aynı zamanda diğer rakiplerimizle de görüştüğünü de bilmekteyiz. İnternet kullanıcısına ilerleyen zamanda e-posta pazarlaması ile ürününüzün özelliklerinin kullanışlılığı ve rakiplerinden ayrılan özellikleri ile birlikte bunu video ya da görsel ile anlatan bir e-posta gönderdiniz; izlediğini ve fakat bir etkileşim kurmadı… Evet okurken yoruldunuz değil mi? Ve gerçekten çok uzun bir süreç ve bunun için ne yapılmalı? “Acaba bir ziyaret mi gerçekleştirsek? Çok mu sıkıştırmış oluruz?” gibi bir düşünce var iken 20 gün sonra bir Perşembe günü firmanızı veya ekibinizi arayarak ürününüzü edinmek istedi.

Aslında yukarıdaki örnek ile birlikte sizlere anlatmak istediğimizi anladınız fakat biz yine de belirtelim 🙂 B2B pazarlama/satış zamanının uzun olması ve karmaşasının yanı sıra pazarlama etkinliklerinin hem nasıl farklı hedeflere hizmet ettiğini ve hem de çeşitli müşterilere ne tür pazarlama yapılabileceğini örneklemek amacıyla bu örneği sizlere anlatmak istedik.

Diperweb olarak her daim internet kullanıcılarını bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!