İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Arama Motoru Optimizasyonu İçin 6 SEO Metriği

Arama Motoru Optimizasyonu İçin 6 SEO Metriği

Arama Motoru Optimizasyonu İçin 6 SEO Metriği

Web sitenizin SEO sürecini ve performansını geliştirmenin en önemli noktalarından biri ise web sitenizi analiz etmenizdir. SEO parametrelerini incelemek bizlere ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Analiz sonucunda web siteniz için gerçekleştirdiğiniz optimizasyonun sonuçlarını inceleyebilir ve aktif olarak kullandığınız yöntemlerin web sitenizin SEO durumuna olumlu bir etkisinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz metrikler ile pratik şekilde web sitenizi SEO açısından ilerletebilir olacaksınız.

SEO Metrikleri Hangileridir?

SEO metrikleri, elde edilen veriler yardımıyla bir SEO prosesinin ilerlemesini takip eden istatistikleri ve rakamları içermektedir.

Birçok SEO metriği, yardımcı araçlar tarafından incelenebilen ve görüntülenebilen öğeler olmaktadır. Fakat SEO metriklerini analiz ettikten sonra en mühim konu, bu metrikleri yukarı taşıyacak çözümleri üretmektir.

Bilinmesi Gereken SEO Metrikleri

İnternet üzerinden bir çok bilginin yer aldığı gibi bu metrikleri kontrol ve analiz etmek için bir çok araç bulunmaktadır. Bu araçlardan en dikkat edilmesi gereken ve önemlileri ücretsiz şekilde kullanıcılara sunulan Google Search Console ve Google Analytics’tir. Bu iki araç yardımıyla web siteniz için gerekli olan tüm metrikleri kolayca elde edebilir ve analiz edebilirsiniz.

1- Organik Trafik

Organik Trafik Arama Motoru SEO Optimizasyonu İçin 6 SEO Metriği DiperwebOrganik trafik, arama motoru sonuçları ile web sitenizi ziyaret eden internet kullanıcıları olarak nitelendirebiliriz. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi Google reklamlarını içermez ve bunun içinde ekstra ödeme yapmanız gerekmez. Basit bir şekilde söyleyecek olursak internet kullanıcılarının aratmak istedikleri anahtar kelime sizin web siteniz ile ilgili ise ve web siteniz belirli bir sıralama da ise bu kullanıcının web sitenizi bulup tıklaması olarak adlandırabiliriz. Organik Trafik , SEO’nuz için önemli bir ölçüm ve web sitenizi optimize etmek için iyi bir analiz olacaktır. Organik Trafik öte yandan anahtar kelime ile trafik çekme konusunda ne kadar başarı oranına sahip olduğunuzu gösterir.

2- Organik Dönüşüm Oranı

Organik Trafik baktığımızda aslında kullanıcıyı web sitenize çekmektedir ve bu da kullanıcıya satış gerçekleştireceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenden dolayı dönüşüm oranlarınızı kontrol etmeli ve ölçmelisiniz. Bu SEO metriği, aslında web sitesinin yatırım dönüşümünü analiz etmek için en son derece de önem arz etmektedir. Organik Dönüşüm Oranı aslında web sitenizle beraber ziyaretçilerinizin yüzde kaçının hedeflerinize ulaşacağı anlamına gelmektedir. Örneklendirecek olursak, web sitenizi ziyaret eden 20 organik ziyaretçiden 2’si hizmetinizi veya ürününüzü satın alırsa dönüşüm oranı %10 olacaktır.

Dönüşüm oranınız düşük sayfa veya sayfalarınız mevcut ise, sayfada internet kullanıcısını alıcıya çevirecek değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekecektir.

3- Anahtar Kelimeler

Web sitenizin sahip olduğu anahtar kelimelerin indexlenme sıralamasını incelemek için SEMrush benzeri bir çok anahtar kelime izleyici araçları kullanabilir ve edinebilirsiniz. Bunlarla beraber web sitenizin hangi kriterlere göre sıralandığını pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Fakat bu veriler sizlere başka bilgiler de sunabilmektedir.

Yüksek sıralamalı anahtar kelime öbekleri sizlere ancak en fazla trafiği kazandırabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak web sitenizde oluşturduğunuz açılış sayfalarının internet kullanıcılarının arattığı kelime öbeklerine yatkın ve o kişiye yararlı bir şekilde oluşturulduğundan emin olun.

4- Site Hızı

Site Hızı Arama Motoru Optimizasyonu İçin 6 SEO MetriğiWeb sitelerinin hızları kullanıcılar için gerçekten önem arz etmektedir ki Google tarafında en çok önemsenen kriterlerden biri olduğunu söylemeden de edemeyeceğiz. Site hızı, Google tarafında son güncellemeler ile birlikte internet kullanıcılarının siteye girerken aldığı yanıt olarak değerlendirip sıralamanızı buna göre önemli ölçüde değiştirebileceğini de eklemek isteriz.

İnternet kullanıcılarının eğer hedeflediği bilgi veya hizmet sadece o web sitesinde mevcut ise veya o web sitesini seviyorsa istisnaları dışında web sitenizin hızının düşük olması halinde siteniz terkedilecek ve bu terkedilme ise Hemen çıkma oranınızı arttırarak Google algoritmaları tarafından olumsuz karşılanacaktır.

Diperweb olarak sizlere tavsiyemiz web sitenizin hızını belirli periyotlarla Pagespeed Insights ve GTmetrix sitelerinden ölçümleme yapmanızdır.

5- Mobil Trafik

Önemli bir diğer SEO metriği ise mobil trafik olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte ve mobil cihazların kullanımının artmasından kaynaklı olarak mobil trafik masaüstü trafiğinden daha mühim hale geldiğini söyleyebiliriz. Web siteniz masaüstünde çok iyi derece de optimize edilmiş olsa da mobil versiyonunda optimize konusunda iyi olduğunu ölçmeniz gereklidir. Mobil trafiğiniz düşük ise ilk olarak optimizasyonunu kontrol etmeniz sizler için iyi olacaktır.

Diperweb olarak önerdiğimiz ve yıllardır kullandığımız duyarlı tasarım kesin çözümdür. Google tarafında öneri ise AMP kavramının web siteniz için kullanılmasıdır fakat bu kullanım ile birlikte kullanıcı deneyimi noktasında eksiklikler yaşanabileceği için iki önerinin ortasını bizler müşterilerimize sağlamayı hedeflemekteyiz.

6- Yerel SEO

Yerel SEO, kavramın adından da anlaşılacağı gibi Google arama motoru üzerinde arama yapan internet kullanıcılarının işletme veya markaları daha kolay bulmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir kavramdır. 2013 yılı itibariyle internet kullanıcılarının yerel işletmeleri sağlıklı ve hızlı bir şekilde bulabilmesine yardımcı olmak için “Pigeon” algoritmasını geliştirdi. Bu algoritma ile birlikte Google’ın amacı internet kullanıcılarının aramasında yerel sonuçlandırmaları ön plana çıkarmaktır.

 

 

 

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!