İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar? İnternet kullanımının geçmişten günümüze artmasıyla ve çeşitli girişimlerin ve firmaların internete daha odaklı ve entegre olmasıyla beraber hayatımızı değiştiren gelişmeler her gün karşımıza çıkmaktadır. Ana temel de ise hepsi web site üzerinden işlem görmekte ve gelişmektedir. Dünya üzerinde yapılan araştırmaya göre 3,5 milyar civarında internet kullanıcısı ve 1,15 milyar web sitesi bulunmaktadır.

Her biri farklı bir siteye ait olan sayfalara erişmek için URL denilen web sitesinin IP adresinin kelime öbeğine hatta bu kelime öbeği dijital dünya da geliştirilirse markaya dönüştüğünü görebiliriz. Konumuza dönücek olursak Bu nokta da, internet kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu bir bilgiyi veya bir ürünü içeren web sitelerine arama motoru sayesinde ulaşılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Google arama motorundan dilediğiniz her türlü bilgiye ücretli veya ücretsiz, her türlü videoya, her türlü dosya veya uygulamalara erişim sağlayabilir ve kullandığınız platforma göre edinebilirsiniz.

Arama Motoru Nedir Ne İşe Yarar Diperweb
Arama Motoru Nedir Ne İşe Yarar Diperweb

Arama Motoru Nedir?

İnternet dünyasının 1999 yılından beri meçhur çocuğu ve şimdi bir çok arama motorunun abisi Google, bizlere sunduğu bir alan boşluğa yazdığımız anahtar kelimeye göre kullanıcıya en faydalı olacak olan web sitelerini algoritma sayesinde analiz ederek internet kullanıcılarına sunmaktadır.

Günümüz teknolojisiyle beraber kullandığımız arama motorlarını daha da geliştirmiş olmalarıyla birlikte sıralama almak biraz daha zorlansa da en sağlıklı verileri bizlere sundukları için başarılı bir şekilde kullanmaktayız. Bunların arasında yeni teknolojileriyle yükselişi ülkemizde en güzel başaranlardan olan Yandex karşımıza çıkmaktadır. En çok Yandex Haritaları tercih edilmekte ve sürekli olarak optimize edilmektedir. Tabii Google Haritalar internet dünyasında daha çok önemsendiğini söyleyebiliriz.

Arama Motoru Ne İşe Yarıyor?

Google, Yandex ve son dönemlerde popülerliğini tekrar kazanmaya başlayan Yahoo gibi arama motorları bizim araştırmış olduğumuz anahtar kelimeleri en hızlı bir şekilde karşımıza sunmak için HTML kodlarıyla bizlere bunları sunmaktadır. Böylelikle herhangi bir web sitesinin içerisine girmeden metin tabanlı olarak görüntüleyerek hızlıca internette sörf gerçekleştirebilmekteyiz. Herhangi bir görüntü veya videoyu da dilediğiniz gibi arama motorlarının bölümlerinden arayabilir ve hedeflediğiniz verilere erişebilirsiniz.Web sitenizin veya sitelerinizin arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar elde edilebilmesi için her bir arama motoruna ayrı şekilde optimize edilmesini Diperweb’ten isteyebilir veya bilginiz ve tecrübeniz dahilinde bu işlemleri yapabilirsiniz bu terime ise kısaca SEO denilmektedir. SEO Nedir? merak ediyorsanız kelimenin üstüne tıklayarak bilginizi arttırabileceğiniz yazımıza gidebilirsiniz.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!