İstanbul/Türkiye
0850 307 7587
Bizi Takip Edin

Alan Adı Nedir?

Alan Adı Nedir?

Alan Adı Nedir?

Domain, Ip adresi, alan adı, internet servis sağlayıcısı ve alt alan adı diğer deyişle subdomain hakkında yeterli ve net bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz.

Alan Adı, IP ve İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

Bir marka ismi aklınıza geldiğinde ya da herhangi bir yerde gözünüze ilişen bir reklam da bir markanın websitesini gördüğünüzde ve arama yerine yazıp tıkladığınızda ya da diperweb.com yazdığınız andan itibaren alan adı diğer bir deyişle domain, bir websitesinin internetteki adresinin yerini göstermektedir.

Nasıl? Alan adı kaydı oluşturulmayan websitesine yalnızca bulunduğu bilgisayar ya da sunucunun IP adresi yazılırsa ulaşılabilir. IP kelimesinin açılımı ise Internet Protocol şeklindedir. IP adresi doğrudan bir bilgisayarın veya sunucunun kimlik numarası gibi düşünebiliriz en yakın örnek ise TC Kimlik numarası diyebiliriz.

Alan adları aslında 192.168.1.1 gibi ip adreslerini aklımızda tutamayacağımız için bizlere kolaylık sağlanması adına geliştirilmiş bir formüldür.

ISP (Internet Service Provider) olarakta bilinen ve günümüzde kişi ve şirketlere internet bağlantısına kavuşturan internet servis sağlayıcıları gibi kurumlardır. Bunlara örnek verecek olursak Turknet, Turk Telekom, Superonline vb. ISP kurumlarında bulunan özel sunuculardan oluşan bir ağ olarak bilinen DNS (Domain Name Server – Alan Adı Sunucuları) hangi domain’in hangi IP adresine karşılık geldiğinin bilgisini tutarak, her bilgisayar veya sunucuya IP adresi atayarak internet kullanıcılarını websitelerine yönlendirmektedir.

Çoğu tarayıcı da bulunan üst tarafta adres çubuğuna diperweb.com adresini yazdığınızda kullandığınız internet tarayıcısı bu alan adını IP adresine çevirir, ardından bu IP adresine sahip bilgisayar veya sunucuya sizleri aktarır. Aklınızdaki bir website projenizi veya yeni kurduğunuz şirketiniz için ya da internet dünyasına şirketinizi yeni katıyorsanız herhangi bir web hosting (barındırma) hizmeti sunan websitesinden veya şirketinden alan adınızı temin edebilirsiniz.

Alan Adı Nedir? Diperweb
Alan Adı Nedir? Diperweb

Alan adı satın alımı aslında almak istediğiniz isim için uzun veya kısa süreli olarak kiralama işlemi denilebilir. Fikrinizde olan alan adını en az 1 en yüksek 10 yıl gibi süreyle kiralayabilirsiniz. Alan adı kaydınızı tamamladığınızda isterseniz telefonunuza ya da isterseniz defterinize not almanız sizin için iyi olacaktır.

Ya da bunlara gerek kalmadan yaptırmak istediğiniz websitesi için bizimle iletişime geçebilir ve bunun takibini bizler gerçekleştirebiliriz. Alan adını aldığınız yerin durumuna bağlı olarak sizlere hatırlatma e-postası da. atabilmektedirler. Alan adınızın son günleri yaklaştığında isterseniz aldığınız yerde yenileme yapabilir veya bütçenize daha uygun bir yere 15 gün önceden taşıma işlemi başlatarak geçirebilir ve böylelikle 1 yıllık yenilemenizi de gerçekleştirmiş olursunuz.

Alt Alan Adı (Subdomain) Nedir?

Alt alan adı ingilizce ve terimsel karşılığı olarak subdomain kelimesine tekabül etmektedir. Satın aldığınız alan adınıza bağlı olarak oluşturduğunuz farklı hizmetleri konumlandırma yaptığınız alan adı türü şeklinde açıklayabiliriz. Alt alan adı kullanarak websiteleriniz için farklı içeriklerinize alan oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse diperweb.com ana alan adıdır. blog.diperweb.com veya panel.diperweb.com bu ana alan adının alt alan adı olarak adlandırılır. Domain adresinize maksimum 100 adet alan adı ekleyebilir ve bunlar en fazla 25 karakter uzunluğuna sahip olabilirler.

Related Posts
Sohbet Başlat!
Size hemen yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İşletmenizi veya markanızı hemen dijitalleştirelim!